Ogrodzenia z cegły są stabilne, wytrzymałe i świetnie komponują się z otoczeniem. Najczęściej składają się z betonowego fundamentu, na którym osadzona jest wylewka wraz z cegłami. Zastosowanie do ich budowy elementów łupanych sprawia, że powierzchnia ogrodzenia ma niepowtarzalny wygląd i ciekawą, naturalną fakturę. W zasadzie mamy do czynienia z dwoma rodzajami cegieł łupanych: gładkimi lub ręcznie formowanymi. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, nadając ogrodzeniu niepowtarzalny, klasyczny charakter.
Ogrodzenie murowane z cegieł - jak je zbudować?
Budowa ogrodzenia z cegły łupanej jest dość prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności murarskich. Konstrukcja ta opiera się najczęściej na podmurówkach lub słupkach, pomiędzy którymi umieszcza się stalowe elementy.
Budowę zaczynamy od postawienia zbrojenia, które najczęściej jest wykonane z metalowych prętów. Zastosowanie konstrukcji z tworzywa sztucznego nie jest konieczne, ze względu na stosunkowo niewielkie obciążenia generowane przez bryłę. Ogrodzenia z cegły łupanej mogą opierać się na słupach o bardzo zróżnicowanych wymiarach - tutaj wybór zależy od intencji inwestora.
Ogrodzenia z cegły łupanej mogą mieć konstrukcję litą (składają się z samych cegieł) lub być osadzone na specjalnej wylewce. W drugim przypadku wykorzystuje się najczęściej cegły klinkierowe, które są cieńsze, lżejsze i tańsze od łupanych odpowiedników.
Dlaczego warto zdecydować się na ceglane ogrodzenie?
Ogrodzenia z cegły są trwałe, stabilne i doskonale znoszą oddziaływanie niskich temperatur. Poza tym świetnie prezentują się one na tle każdej elewacji i to niezależnie od tego, czy budynki są otynkowane, czy nie. Cegła nie wymaga dodatkowych czynności konserwacyjnych. W razie potrzeby można ją pokryć dodatkową warstwą preparatów zabezpieczających, które odświeżą jej wygląd.
Jak widać, ogrodzenia z cegły łupanej mają wiele zalet. Trwałość, wytrzymałość i łatwość montażu to najważniejsze ich zalety, obok których żaden inwestor nie przejdzie obojętnie.
Napisz komentarz
Komentarze