niedziela, 24 listopada 2024 18:35
Reklama

Lekarze z Etiopii z wizytą w Garwolinie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 21 grudnia, Szpital Powiatowy w Garwolinie odwiedzili goście z bardzo daleka. Była pracowniczka SPZOZ w Garwolinie doktor Krystyna Kebede, przyjechała wraz z czworgiem lekarzy z… Etiopii. Doktor Krystyna Kebede, lekarz specjalistka chorób wewnętrznych, pracowała w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie. Jest związana z Ruchem Focolari, mającym swój ośrodek w Trzciance k. Wilgi. Od kilku lat mieszka i pracuje w Adis Abebie, stolicy Etiopii.

Troje internistów i neurolog byli pod wrażeniem rodzajów i jakości procedur wykonywanych w naszym szpitalu. Jak przyznała doktor Kebede: „W Adis Abebie w przypadku leczenia zawału serca mamy do dyspozycji jedynie leczenie farmakologiczne – np. aspirynę. Szansa obejrzenia pracowni hemodynamiki, gdzie wykonuje się zabiegi kardiologii interwencyjnej robiła ogromne wrażenie”.

Na każdym oddziale lekarze doświadczali czegoś wyjątkowego w ich praktyce medycznej. Ale dobre wrażenie sprawiły nawet… kolejki na korytarzach. „W Adis Abebie przed gabinetami obecne są tłumy pacjentów. Czasami trzeba się przez nie przeciskać. Wynika to również z tego, że populacja której pomaga szpital w stolicy Etiopii liczy ponad 1 mln  osób. Dla porównania w powiecie garwolińskim mieszka około 100 tys. osób.

W trakcie wizyty lekarze z Garwolina i Adis Abeby mogli porozmawiać na temat chorób z którymi się mierzą w swoich krajach. Wypłynął m.in. temat zakażenia wirusem HIV, który dotyczy znacznego procenta populacji w Etiopii. Z drugiej strony, Etiopia ma jeden z najniższych odsetków depresji na świecie. Być może oprócz słonecznej pogody i ciepłego klimatu, wpływ mają również silne relacje i więzi rodzinne oraz społeczne.

Doktor Kebede przyznaje, że kontaktowała się ze znajomymi z Polski czy każdy szpital powiatowy w naszym kraju świadczy usługi medyczne na podobnym poziomie. Przyznała, że opis naszej placówki robił wrażenie również na nich, mających styczność z innymi szpitalami w Polsce.

Skomplikowane procedury medyczne wykonywane w Garwolinie, nietypowe choroby występujące w Adis Abebie (reumatyczne zapalenie serca czy kardiomiopatia u noworodków) – mnogość tematów powiększała się z każdą rozmową. Spontanicznie narodził się pomysł nawiązania współpracy międzynarodowej, celem wymiany doświadczeń.

SP ZOZ Garwolin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Konio 26.12.2023 16:55
Panie Wojtku skąd ta niewiara, dla mnie lekarze z Etiopii są niczym Hajle Selasje dla rastafarian,przybyli ,zobaczyli stwierdzili,że.....garwolinski szpital jest najlepszy na świecie.Takie dictum nie podlega dyskusji ,brakuje mi co prawda jeszcze opinii CZAROWNIKA z Zimbabwe i SZEPTUCHY z Podlasia ,ale nie wymagajmy zbyt wiele ,Etiopia to naprawdę wyrocznia delficka i trzeba wierzyć, że tak jest ,bo wiara czyni cuda ...ba ..wiara może nas uleczyc podczas trzyletniego oczekiwania do specjalisty i wtedy będziemy mogli ustapic miejsca w kolejce jakiemuś....niedowiarkowi.Pozdrawiam!!!!konio

mieszkaniec 26.12.2023 03:25
TCHÓRZOSTWO nazywasz odwagą?! Jeśli tak zachowywaliby się lekarze, którzy leczyli podczas okupacji, wszelkich kryzysowych sytuacji nie miałbyś możliwości się narodzić bo kto wie czy taki lekarz nie pomógł twoim dziadkom w powrocie do zdrowia. Gdy teraz jakiś lekarzyna stawia na pierwszym miejscu kasę , to mało powiedziane, że jest tylko tchórzem, łajdakiem. Co do sytuacji lecznictwa w Polsce jest prawdą, że nadal jest beznadziejnie, ale czy to jest powód by nazywając wiedzę i ucząc się za darmochę w Polsce wiać później na zachód. Wyrafinowanie to nie jest dobra cecha człowieka, który ma służyć pomocą innym.

Urszula 25.12.2023 19:50
Szkoda,że lekarz Żochowski nie uśmiecha się tak szeroko do swoich pacjentów.Pozdrawiam ratowników z SOR-u z triażu za ich brak empatii i rozbuchane ego z Wigilli i Bożego Narodzenia

Wojtek63 23.12.2023 18:33
Ktoś wygrał. Na pewno nie jest to komunistyczna partia pis. Czy to jest partia po ? Ja doch !!! Tymczasem niesłusznie kojarzony pogląd (wpajany nam- Polakom od 80 lat ) że marsz ,,Gloria Pruska’’ jest utworem hitlerowskim to totalna propagandowa bzdura !!! Otóż Marsz Preußens Gloria powstał w 1871 roku po zwycięstwie Prus i ich sprzymierzeńców nad Francją. Kompozytorem tego marszu jest Johann Gottfried Piefke ( 1817-1884) z 8 Przybocznego Pułku Grenadierów we Frankfurcie nad Odrą ,,Gloria Pruska’’ jest wykorzystywana obecnie w wielu oficjalnych niemieckich uroczystościach. https://www.youtube.com/watch?v=VkUP8hXa-Rg https://www.youtube.com/watch?v=f_6AQA4uzD0 Doceniając piękno tego utworu nie dopuszczam myśli, że kiedyś będę go śpiewał w Warszawie :-)

Wojtek63 23.12.2023 12:05
Gdzie jest różnica ? Pytanie : Gdzie jest różnica między systemem leczniczym w Pl a w Etiopii ? Odpowiedź: W Pl umiera się po 2-3 letnim oczekiwaniu na jakakolwiek zabieg np. chirurgiczny (o operacji medycznej w stricte tego słowa znaczeniu) nie wspomnę. W Etiopii umiera się bez szans na jakikolwiek zabieg. Reasumując: wynik ,,leczenia' w obu wspomnianych krajach jest ten sam. Mówiąc krótko ZGON... bez leczenia :-) Jest to wynik polskiego bandyckiego ustanowionego nieformalnie politycznego układu między politycznymi bandytami z zasikanej komunistycznej partii pis i z pro niemieckiej- germachtowskiej zakupcianej partii po. Z angielskiego: pees w trzeciej osobie l.p.- znaczy sikać. Poo (znaczy pozbywać się kału) W zasadzie koniec tematu. p.s. A gdzie są polscy lekarze, że etiopskich trzeba sprowadzać ? W UK i IRL ? I słusznie, że... tam są. Uciekli z tego gównianego piekła jakim jest polityczny bandytyzm panujący od wielu lat w Polsce.

Sprawiedliwy 22.12.2023 21:27
No nie Ten pisior przyjąl uchodźców? Nieprawdopodobne.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama