Najłatwiej rzecz ujmując, jest to skupianie sią na tym, co istnieje tu i teraz. Stan mindfulness bazuje na zwiększonej świadomości obecnej chwili, jednocześnie akceptując wszelkie myśli i emocje. Można postawić na praktykę medytacji, jednak ćwiczeń jest znacznie więcej. Istotne jest to, aby uważność wykonywać regularnie - bardzo szybko zauważymy u siebie zmianę nawyków myślowych! To wskazuje, że trening mindfulness stanowi ważne narzędzie terapeutyczne dla osób z wieloma chorobami psychosomatycznymi. Jednakże faktem jest, że z kursu uważności skorzystać może każdy z nas.
Mindfulness
Mindfulness - jak zacząć? Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele osób. Na początku warto zaufać specjalistom i wybrać kurs uważności, dobrany zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Nauczyciele przeprowadzą nas przez cały proces, dzięki czemu znacznie lepiej będziemy sobie radzić z codziennymi emocjami. Co ciekawe, praktyka uważności czerpie inspirację z tradycji buddyjskiej. We współczesnej psychologii wprowadzona została w latach 70 ubiegłego wieku.
Nie od dziś wiadomo, że mindfulness daje wiele korzyści każdemu, kto postawi na regularne ćwiczenia. Możemy liczyć przede wszystkim na ograniczenie impulsywności, lepszą samokontrolę, obiektywność, koncentrację, klarowność umysłu, spokój ducha, elastyczność psychologiczną, poprawe inteligencji emocjonalnej, czy też zwiększoną akceptację i współczucie w stosunku do siebie i innych. Psychiczny stan zwiększonej świadomości jest doświadczany bez formułowania żadnych osądów. Okazuje się, że jest on nieoceniony w praktykach takich jak joga, tai chi, medytacja itp.
Codzienna gonitwa sprawia, że zapominamy o sobie o tym, aby zatrzymać się chociaż na chwilę. Z czasem cierpimy na dolegliwości ze strony umysłu i organizmu, co jest znakiem, że musimy zwolnić. W każdej sytuacji sprawdza się praktyka uważności mindfulness, jaka jest prowadzona przez specjalistów. Postawić można na profesjonalne kursy uważności, na których dowiemy się więcej o sobie i swoich emocjach. Uczestnicy takich kursów wskazują, że dzięki temu odzyskali radość życia, pewność siebie i spokój, jednocześnie lepiej wyrażając emocje.
Napisz komentarz
Komentarze