niedziela, 24 listopada 2024 18:30
Reklama

Kiedy złożyć wypowiedzenie?

Zwolnienie się z pracy może dotyczyć wielu sytuacji. Przykładowo zmieniamy miejsce zamieszkania, chcemy zmienić pracę lub się przebranżowić. W celu chęci zakończenia stosunku pracy można skorzystać z oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jest to tak zwane rozwiązanie za wypowiedzeniem, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Od czego zależna jest długość okresu wypowiedzenia? Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie? Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę i o czym mówią przepisy prawne? Wypowiedzenie umowy o pracę Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę? Ogólnie mówiąc, jest to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron, które ma na celu zakończenie stosunku pracy po upływie obowiązującego okresu wypowiedzenia. Co ciekawe, to oświadczenie nie wymaga zgody dwóch stron. Może zostać dokonane przez pracownika lub pracodawcę. Kiedy złożyć wypowiedzenie? Ta kwestia zazwyczaj jest indywidualna i zależy od wielu aspektów. 

Istotną zmianą w 2023 roku jest podanie przyczyny wypowiedzenia, nawet wtedy, gdy chcemy rozwiązać umowę na czas określony. Wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenie musi zawierać istotne elementy, takie jak:

  • Data i miejscowość
  • Dane pracownika
  • Dane pracodawcy
  • Oświadczenie o zachowaniu okresu wypowiedzenia i określenie terminu jego upływu
  • Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę i określenie daty jej zawarcia oraz stron takiej umowy
  • Podpis strony wypowiadającej i przyjmującej dokument

Na szczęście z łatwością skorzystamy z wzoru wypowiedzenia umowy o pracę, co jest sporym udogodnieniem dla pracowników i pracodawców. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Rozwiązanie umowy o pracę

Kiedy można skorzystać z rozwiązania umowy za wypowiedzeniem? W kodeksie pracy wskazano, że możemy postawić na rozwiązanie umowy zawartej na czas określony, nieokreślony i na okres próbny. W tej sytuacji wypowiedzenie jest narzędziem, które wykorzystamy w celu rozwiązania danego stosunku pracy. 

Pamiętajmy o tym, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy głównie od czasu zatrudnienia u pracodawcy. Wynosi 3 miesiące wtedy, gdy pracujemy w firmie co najmniej 3 lata, 1 miesiąc gdy pracujemy dłużej niż 6 miesięcy lub 2 tygodnie jeśli pracujemy krócej niż 6 miesięcy. Jeśli chodzi o okres próbny, wypowiedzenie obejmuje 3 dni robocze (w przypadku umowy na mniej niż 2 tygodnie), 1 tydzień (umowa na co najmniej 2 tygodnie) lub 2 tygodnie (umowa na 3 miesiące). Chwilą rozpoczęcia wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie. To wskazuje, że okres wypowiedzenia kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca i trwa pełne miesiące. 

Pierwszym dniem wypowiedzenia w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w dniach jest ten dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Istotne jest to, że trzydniowy okres wypowiedzenie dotyczy jedynie umowy na okres próbny trwającej dwa tygodnie. Kiedy złożyć wypowiedzenie? Jak już wiemy, wszystko zależy od potrzeb danej osoby i tego, co zostało wskazane z kodeksie pracy. 

Znajomość przepisów prawnych dotyczących okresów wypowiedzenia jest niezwykle przydatna nie tylko z punktu widzenia pracodawcy, lecz także pracownika. Nie można odejść z dnia na dzień z firmy, gdyż w wielu przypadkach obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron, które pozwala zakończyć stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama