Dzięki sankcji kredytu darmowego kredytodawca traci swoje zyski na rzecz konsumenta, jeśli wykorzystał nieuczciwe praktyki lub proces zaciągania zobowiązania został przeprowadzony ze złamaniem zasad prawa. Ta instytucja prawna jest dokładniej opisana w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (artykuł 45).
Sankcja kredytu darmowego wymaga odnalezienia naruszenia, opisania go i złożenia odpowiedniego oświadczenia do kredytodawcy, który je rozpatruje oraz wydaje decyzję. Niektóre umowy są jednak dość skomplikowane, a nadużycia mogą być nieoczywiste. Pomóc w ich odnalezieniu może na przykład prawnik. Taka osoba bez problemu przeprowadzi także poszkodowanego kredytobiorcę przez cały proces odzyskiwania prowizji i odsetek banku czy firmy pożyczkowej.
Kiedy skorzystać z pomocy prawnika, jeśli chodzi o sankcję kredytu darmowego?
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z kredytem czy pożyczką, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy. Doradcy finansowi oraz prawnicy są tutaj idealnym wsparciem. Sankcja kredytu darmowego często nie jest wykorzystywana – i to przez niewiedzę konsumenta. Niektóre naruszenia są dość skomplikowane. Trudno je samodzielnie zauważyć, a mogą sprawić, że kredyt lub pożyczka staną się całkowicie darmowe dla kredytobiorcy.
Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?
- Jeżeli umowa jest zapisana w niezrozumiały sposób;
- Jeśli bank nie dopełnił obowiązku informacyjnego względem klienta – na przykład w zakresie ważnych szczegółów dotyczących warunków udzielenia kredytu;
- Kiedy kredytodawca stosuje nieuczciwe praktyki, które ciężko samodzielnie określić;
- Gdy potrzebna jest pomoc w przygotowaniu oświadczenia o woli odwołania się do sankcji kredytu darmowego;
- Jeśli kredytodawca nie uznaje przygotowanego oświadczenia.
Brak wiedzy czy jakiekolwiek nieścisłości mogą wskazywać na konieczność skorzystania z pomocy prawnika. Sankcja kredytu darmowego sama w sobie nie jest zbyt skomplikowana – najpopularniejszym problemem pozostaje odnalezienie lub po prostu zauważenie błędów ze strony kredytodawcy.
Koszty pomocy prawnej a oszczędności wynikające z sankcji kredytu darmowego
Najczęściej koszty pomocy prawnika związane z sankcją kredytu darmowego są wyceniane na podstawie godzin pracy lub całej usługi. Zwykle koszty sięgają kilkuset złotych – zależnie od poziomu skomplikowania konkretnej sytuacji i wybranego adwokata. Warto zauważyć, że pomoc prawnika maksymalizuje szanse na uznanie sankcji kredytu darmowego, co jest bardzo istotne.
Jeżeli oświadczenie kredytobiorcy zostanie zatwierdzone, można liczyć na to, że naprawdę dużo oszczędzimy. Sankcja kredytu darmowego ogranicza przychód kredytodawcy. Konsument odzyskuje prowizję banku lub firmy pożyczkowej, a także oprocentowanie. W przypadku kredytów na duże kwoty zwrot może wynosić nawet kilku tysięcy złotych. A zatem konieczne będzie pokrycie kosztu prawnika, jednak ostatecznie i tak zaoszczędzisz sporą kwotę!
HelpHero – postaw na profesjonalne wsparcie prawne
Sankcja kredytu darmowego stawia konsumenta na wygranej pozycji. Ten musi jednak udowodnić winę nieuczciwego kredytodawcy. HelpHero to pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje wsparcie w zakresie odwoływania się do sankcji kredytu darmowego. Sprawdź, czy masz szansę na darmowy kredyt, a eksperci HelpHero zadbają o całą resztę!
Napisz komentarz
Komentarze