Rodzaj i wielkość kół
Mało wymagające nawierzchnie miejskie (równe, bez wybojów, kamieni i dziur) są odpowiednie dla wszystkich rowerów. Bez przeszkód możesz pokonywać je rowerem górskim, choć miejski model w zupełności wystarczy.
Jego koła mają zazwyczaj 26-28 cali, co zapewnia odpowiednią wysokość i pokonywanie drobnych przeszkód bez większych trudności. Jazda po niewysokich krawężnikach czy parkowych alejkach też jest możliwa – nie ucierpi na tym na pewno Twój komfort ani kondycja jednośladu. Szerokie opony zapewnią dobrą przyczepność do podłoża, a to, że są gładkie pozwoli na zmniejszenie oporu toczenia, płynne poruszanie się z doskonałą amortyzacją.
Konstrukcja ramy i kształt siedziska
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj ramy roweru oraz to, w jaki sposób jest wyprofilowane siedzisko. Rowery przeznaczone do jazdy miejskiej mają przede wszystkim solidne ramy aluminiowe ze stalowymi widelcami.
Ponadto, cechuje je wyżej podniesiona względem siedziska kierownica, co pozwala na przybranie wygodnej, zdrowej dla kręgosłupa pozycji wyprostowanej. Dzięki temu zapewniają one komfort jazdy w mieście, gdzie przeważa asfalt i beton, a bardziej od rozwijania prędkości liczy się bezpieczeństwo oraz zwinność.
Dodatkowe akcesoria przydatne w mieście
Rowery miejskie są wyposażone w dodatkowe akcesoria lub przystosowane do doposażenia w:
- kosze,
- bagażniki,
- oświetlenie,
- błotniki.
To pozwala dopasować je do miejskich warunków i stworzyć okazję do przewożenia torby czy plecaka, a także drobnych zakupów z targu. Rower miejski jest funkcjonalny, dlatego też nadaje się co codziennego użytkowania na dojazdy do pracy i nie tylko.
Charakterystyczna stylistyka retro
Jeśli chcesz się wyróżnić w tłumie i pokazać swój indywidualny styl, to warto zastanowić się nad miejskimi rowerami retro. Są to modele nawiązujące do stylu lat 60. i 70., charakteryzujące się kolorowymi ramami (białe, różowe, beżowe, turkusowe), ozdobnymi dodatkami i dużymi kołami. Rowery retro świetnie wpisują się we współczesne trendy miejskie.
Jeździsz nie tylko w mieście?
Czasami potrzebujemy roweru głównie do miejskiej jazdy, ale też przewidujemy od czasu do czasu wycieczki za miasto, np. jazdę po szutrowych drogach. W takiej sytuacji warto rozważyć albo drugi rower, albo kupić coś uniwersalnego, np. model trekkingowy czy górski. Okaże się on doskonałym kompanem na wycieczki po szlakach, gdzie problemem są luźne kamienie, konary i inne naturalne przeszkody.
Napisz komentarz
Komentarze