sobota, 28 września 2024 01:26
Reklama

Jak uniknąć pułapek przy wycenie przedsiębiorstwa?

Proces wyceny przedsiębiorstw to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów, których celem jest poznanie prawdziwej wartości prowadzonego przez nas biznesu. Choć wydaje się to dość prostym zadaniem, musimy mieć na uwadze pewne kwestie, które mogą prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia faktycznej wartości firmy. W jaki sposób wykonać wiarygodną wycenę i wykorzystać w tym celu powszechne krajowe zasady wyceny? Wycena przedsiębiorstwa - weź pod uwagę więcej niż tylko sprawozdanie finansowe Na czym polega wycena przedsiębiorstwa? Szukając definicji procesu wyceny przedsiębiorstwa, najczęściej natrafimy na opis tej czynności jako szczegółowej analizie aktywów niematerialnych, aktywów materialnych i pasywów w celu ustalenia realnej wartości firmy. Jest to jak najbardziej trafne wyjaśnienie procesu wyceny przedsiębiorstwa, choć warto nieco rozwinąć tę definicję, posiłkując się źródłami wyceny.

Bardzo często przedsiębiorcy, starając się samodzielnie wycenić swój biznes, bazują jedynie na sprawozdaniu finansowym. Sprawozdanie finansowe to dokument, który przygotowywany jest przez większe podmioty gospodarcze, które ze względu na wielkość obrotów, wielkość aktywów lub inne czynniki mają obowiązek sporządzenia dokumentu uwzględniającego całą aktywność gospodarczą z roku finansowego. I choć sprawozdanie finansowe zawiera wiele przydatnych informacji, nie może być traktowane jako jedyny dokument niezbędny do wykonania wyceny przedsiębiorstwa. Jeśli zatem zależy nam na tym, by dokonać wyceny w sposób możliwie jak najbardziej wierny realnej wartości, niezbędne będzie wykorzystanie takich dokumentów, jak nota interpretacyjna nr 5, księgi pomocnicze z uwzględnieniem rachunku przepływów pieniężnych, podatkowej księgi przychodów czy dokumenty potwierdzające amortyzację środków trwałych. Tylko pełna dokumentacja oznacza dostarczenie niezbędnych informacji, co będzie w stanie zapewnić nam pełną wiedzę na temat obecnej wartości biznesu i pozwoli uwzględnić ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw, które niejednokrotnie wykorzystują złożone narzędzia matematyczne. 

article thumb

Stosowanie nazbyt optymistycznego modelu wyceny przedsiębiorstwa

Wycena wartości przedsiębiorstwa to relatywnie skomplikowany proces, którego celem jest poznanie prawdziwej wartości naszej firmy. Powodów, dla których wycena firmy jest wykonywana, może być wiele. Większość przedsiębiorców chce najzwyczajniej w świecie wiedzieć, ile warta jest firma, którą na przestrzeni lat tworzyli i rozwijali.

W takim przypadku wycena jest wykonywana z potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem. Inni przedsiębiorcy z kolei muszą przedstawić oficjalny dokument z wyceną bankom w celu zabezpieczenia kredytu a także w celu weryfikacji zdolności kredytowej, czy potencjalnym kontrahentom zainteresowanym zakupem udziałów naszej firmy lub fuzją. Wycena wykorzystywana jest także w postępowaniu upadłościowym firmy czy w przypadku transakcji kapitałowych.

article thumb 1

Jednym z największych grzechów jest stosowanie nazbyt optymistycznego podejścia do procesie wyceny informacji konkretnych składników przedsiębiorstwa. Taka wycena przedsiębiorstw oczywiście może cieszyć samego przedsiębiorcę, jednak spotka się z dezaprobatą podmiotów zewnętrznych i instytucji publicznych, które zwracają uwagę przede wszystkim na standardy wyceny przedsiębiorstwa.

Wycena spółki bez udziału zewnętrznych ekspertów

Zdecydowana większość błędów podczas realizowania procesu wyceny przedsiębiorca ma jedno konkretne źródło - brak uczestnictwa ekspertów z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego. Proces wyceny biznesu z udziałem wewnętrznego działu księgowego może jest tańszym rozwiązaniem, jednak nie umożliwi nam uzyskania obiektywnej oceny wartości firmy.

Jeśli zatem zależy nam na zbudowaniu eksperckiego grona odpowiedzialnego za wycenę przedsiębiorstwa, warto zwrócić się do ekspertów, którym temat wartości firmy jest niezwykle bliski - SIPEX - wycena przedsiębiorstwa, wycena nieruchomości.

Rzeczoznawcy biegli w zakresie wyceny przedsiębiorstw na podstawie zgromadzonej dokumentacji dokonają wyboru metody wyceny podmiotu (metody dochodowe, metody skorygowanych aktywów netto, metody porównawcze, metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych) a także wyceny pewnych typów aktywów. Przy wykorzystaniu metod wyceny odpowiednich dla specyfiki firmy przystąpią do analizy, której wynikiem będzie oficjalny, uznawany przez wszystkie instytucje dokument wskazujący na realną wartość przedsiębiorstwa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama