Niedoczynność tarczycy to stan odwrotny, w którym organizm produkuje za mało hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Wiąże się z reguły z występowaniem wola niedoczynnego, choroby Hashimoto, stanu po operacyjnym usunięciu tarczycy, stanu po leczeniu jodem promieniotwórczym, niedorozwoju umysłowego oraz zaburzeń czułości tarczycy na hormony.
Niektóre problemy związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy mogą wynikać z wad anatomicznych, a także chorób nowotworowych. Oba stany wymagają leczenia, najlepiej pod kierunkiem endokrynologa i przyjmowania leków. Endokrynolog w Warszawie zleci odpowiednie badania, a w razie potrzeby będzie monitorował efekty leczenia.
5 objawów chorób tarczycy
Jest kilka głównych objawów, które mogą sygnalizować, że z tarczycą dzieje się coś złego. Główne z nich to:
- przyrost lub spadek masy ciała,
- zaburzenia miesiączkowania,
- ciągłe zmęczenie,
- stałe uczucie zimna,
- sucha skóra i włosy.
Objawy mogą sugerować inne choroby, dlatego zawsze warto się ze specjalistą i wykonać niezbędne badania. Inaczej objawia się nadczynność, a inaczej niedoczynność tarczycy. W przypadku nadczynności tarczycy można zaobserwować: rozdrażnienie i drażliwość, ciągłe uczucie gorąca, szybką męczliwość, kołatania serca, drżenie rąk. Gdy choroba jest mocna zaawansowana, może wystąpić wytrzeszcz oczu oraz niepłodność.
Objawy niedoczynności tarczycy, wymagające spotkania ze specjalistą to: ciągle uczucie zimna, szybki przyrost masy ciała, problemy z pamięcią i koncentracją, zaparcia, podwyższone ciśnienie. Wszystkie objawy mogą mieć różne nasilenie, od łagodnego po bardzo ciężkie.
Choroby tarczycy – leczenie
Nie można lekceważyć problemów z tarczycą, ponieważ taki stan może negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. W porę rozpoczęte leczenie pomaga nie dopuścić do rozwoju ciężkich objawów. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy umówić się na wizytę do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu zleci badania, najczęściej oznaczenia TSH oraz FT3/FT4, a także USG tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy polega na regularnym przyjmowanie brakującego hormonu. Pacjentom podawana jest lewotyroksyna, która jest statecznym odpowiednikiem hormonu wytwarzanego w tarczycy. Nadczynność tarczycy leczy się również farmakologiczne, podając tyreostatyki. W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie jodem radioaktywnym lub leczenie chirurgiczne, polegające na częściowym usunięciu tarczycy.
Choroby tarczycy można leczyć, dlatego ważne, by w momencie zauważenia niepokojących objawów, umówić się do lekarza specjalisty. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia zostanie szybko wyrównany poziom hormonów tarczycy i uciążliwe objawy ustąpią.
Napisz komentarz
Komentarze