sobota, 28 września 2024 05:16
Reklama

Zadaszenie tarasu - co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Zadaszony taras to idealne miejsce na relaks. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu zadaszeniu użytkownik nie tylko chroni się przed deszczem, ale też intensywnym światłem słonecznym. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy zadaszenia nad tarasem i czy to jest w ogóle... legalne? Zadaszenie na taras — pytania i odpowiedzi  Kwestia "legalności" budowy zadaszenia tarasowego nie jest taka oczywista. Polskie prawo budowlane nie wymaga co prawda pozwolenia na jego budowę, ale dotyczy to wyłącznie jednego zadaszenia na każde 500 metrów kwadratowych działki. Kolejną kwestią decydującą o przyszłej formie zadaszenia jest jego zastosowanie. Inwestor musi podjąć decyzję, czy konstrukcja ma chronić tylko przed Słońcem, czy też przed deszczem (co w naszym klimacie jest raczej wskazane). 

Projektując zadaszenia tarasowe, warto mieć też na względzie ewentualne kwiaty, które pojawią się na tarasie. Daszek nie powinien ograniczać im dostępu do naturalnego światła. Nie można też zapominać, że nie wszystkie rośliny wymagają intensywnego nasłonecznienia. Na koniec uwzględnijmy styl budowy zadaszenia i materiał, który zostanie wykorzystany do jego produkcji. Daszek szklany lub poliwęglanowy raczej nie sprawdzi się w połączeniu z wiejskim, drewnianym domem. 

Zadaszenie do tarasu a materiały budowlane 

1. Drewno — zadaszenie drewniane sprawdza się (zwykle) wtedy, gdy taras jest połączony z drewnianym budynkiem. Oczywiście są od tego wyjątki, ale to raczej rzadkość. Materiał ten można stosować w budownictwie skandynawskim. Trzeba jednak pamiętać o okresowej renowacji i zabezpieczaniu powierzchni drewnianej przeznaczonymi do tego celu impregnatami. 

2. Aluminium — zadaszenie wykonane z aluminiowych lameli to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć przytulne, a zarazem funkcjonalne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Konstrukcje aluminiowe pozwalają na regulację ilości dopływającego światła i — niestety — są dość kosztowne. 

3. Szkło — zadaszenia tarasowe wykonane ze szkła świetnie chronią przed deszczem, gradem i śniegiem, ale już nie tak dobrze przed Słońcem (efekt cieplarniany). Pewnym remedium może być tu szkło przyciemniane lub poliwęglanowe. W tym drugim przypadku używa się tafli lżejszych od szkła, które znacznie lepiej znoszą obciążenia i świetnie radzą sobie z gradobiciem. 

4. Markizy — to idealne rozwiązanie dla osób, które mają taras usytuowany na północ lub wschód, gdyż dzięki nim można regulować intensywność wpadającego do środka światła słonecznego. Markiza może mieć do 5 metrów szerokości i 3,5 metra długości. Jest też stosunkowo tania, gdyż zestaw dla tarasu to wydatek rzędu 1000 złotych. 

Reasumując, zadaszenia tarasowe to poważna inwestycja, którą z reguły buduje się na lata. Dlatego warto przemyśleć każdy jej aspekt, począwszy od lokalizacji, aż po zastosowany materiał.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama