sobota, 28 września 2024 05:16
Reklama

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

O smogu robi się głośno zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Skąd się bierze? Jakie niesie ryzyko dla zdrowia? Czy można się przed nim jakoś ochronić? Oto co trzeba wiedzieć o tym niebezpiecznym zjawisku. Skąd się bierze smog? Nazwa "smog" to zbitek dwóch angielskich słów – smoke i fog, czyli dym i mgła. Dość trafnie opisuje to zjawisko widoczne w czasie sezonu grzewczego w miastach, bo w istocie jest to rodzaj widocznej często ponad dachami budynków brudnej mgły, która zalega nieraz miesiącami w danym miejscu. Smog powstaje poprzez kumulację efektów spalania paliw niskiej jakości, w tym przede wszystkim w domowych piecach, ale łączy się także ze spalinami samochodowymi i produktami ubocznymi przemysłu ciężkiego. Poczynając od okresu jesiennego, w dużych polskich miastach jakość powietrza znacznie pogarsza się. Można monitorować ten stan rzeczy za pośrednictwem stron internetowych, które zbierają dane o jakości powietrza. W skrajnych przypadkach niewskazane jest nawet wychodzenie na dłuższy czas z domu.

Wpływ smogu na zdrowie

Nie trzeba nikogo przekonywać, że smog ma niezwykle niekorzystny wpływ na zdrowie. Może on mieć wymiar długofalowy i krótkofalowych. Ten pierwszy objawiać się będzie podrażnieniem górnych dróg oddechowych, kaszlem, trudnościami w oddychaniu, podrażnieniami skóry i oczu. Narażeni na smog są przede wszystkim seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży. Niezależnie jednak od wieku i płci, smog zawsze niesie ze sobą ryzyko wystąpienia chorób serca i układu oddechowego, w tym nowotworów. Może także pogarszać zdolności umysłowe i rozwój dziecka. Zdecydowanie smog skraca jakość, jak i długość życia, przyczyniając się co roku do kilkudziesięciu tysięcy zgonów. Jak więc widać, smog jest niezwykle groźny dla każdego, czy można zatem się przed nim obronić?

Ochrona przed smogiem

Przeciwdziałanie skutkom smogu jest trudne, ale nie niemożliwe. Nie da się jednak niestety usunąć źródła smogu, gdyż wpływ na jego powstawanie ma wiele niezależnych od nas czynników. By unikać smogu, najlepiej unikać także wychodzenia po zmroku w sezonie grzewczym, gdyż to wtedy stężenia zanieczyszczeń osiągają najwyższe poziomy. Można rozważyć także zakup maseczki antysmogowej i wietrzyć pomieszczenia, gdy stężenie to jest najniższe. Pyły zawieszone w powietrzu mogą także pomóc eliminować specjalne urządzenia, na przykład oczyszczacze powietrza Dyson. Oczyszczacz Dyson filtruje także drobnoustroje i alergeny, dlatego jest świetnym wyborem dla osób wrażliwych na tego typu czynniki. Ostatecznie zawsze warto dbać o zdrowy tryb życia, zbilansowaną dietę i w miarę możliwości aktywność fizyczną na łonie natury, gdzie powietrze jest lepszej jakości. Chociaż nie ochroni nas to bezpośrednio przed smogiem na pewno pozwoli zniwelować lub złagodzić jego efekty. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli jesteśmy mieszkańcami dużych ośrodków miejskich, gdzie długofalowy wpływ smogu powoduje najwięcej konsekwencji zdrowotnych. Widać więc, że choć smogu nie da się zwalczyć, to warto próbować ograniczać jego wpływ na nasze zdrowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama