sobota, 28 września 2024 05:15
Reklama

Osoby nieletnie w świetle prawa

Nieletni są traktowani prawnie nieco inaczej niż dorośli. Oczywiście niektóre sprawy są traktowane jednakowo, ale tylko za naprawdę poważne przestępstwa. To pojęcie dotyczy m.in. osób, które uczestniczyły w postępowaniu karnym i w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyły 17 roku życia. Pojęcia są często mylone, a nazwy takie jak nieletni, nieletni i nieletni są używane zamiennie. Mają zupełnie inne znaczenia i należy je rozróżnić. Jak więc odróżnić trzy pojęcia, które definiują młodość? W jaki sposób nieletni są odpowiedzialni i odpowiedzialni za swoje konsekwencje lub czy opiekunowie prawni są odpowiedzialni za swoje działania czy są oceniani jako dorośli? Różnice pojęć w prawie Rodzaje osób dorosłych w świetle prawa można podzielić na trzy części. Są nieletni, małoletni oraz osoby młodociane. Małoletni to pojęcie używane w prawie cywilnym na oznaczenie osoby, która nie ukończyła 18 roku życia oraz nie wzięła ślubu. W prawie pracy używa się miana młodocianych, to osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają ukończone 16 lat. Dodatkowo jest to pojęciem używanym w prawie karnym. Mowa o osobie, która w chwili popełnienia przestępstwa nie ukończyła 21 lat. W chwili wyroku pierwszej instancji nie miał ukończonych 24 lat. Ostatnim pojęciem, używanym również w prawie karnym, jest osoba nieletnia, czyli osoba, która w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyła jeszcze 17 lat. Jak widać, są to bardzo różne definicje o zupełnie różnych znaczeniach, więc nie należy ich ze sobą mylić.

Karalność osób nieletnich

W większości przypadków nieletni są karani nieco inaczej niż dorośli. Zacznijmy od tych, którzy w ogóle nie zostaną ukarani za czyny zabronione. Jest w to wliczona każda osoba poniżej 13 roku życia lub pomiędzy 13 a 17 rokiem życia, która dopuszcza się czynów zabronionych bez rozeznania. W takich przypadkach stosuje się środki wychowawcze, adaptacyjne. Może to być poradnictwo dla nieletnich, odpowiedni nadzór rodzicielski lub opiekuńczy, bądź umieszczanie dzieci w zakładach wychowawczych dla nieletnich lub zakładach karnych. W większości przypadków nieletni trafiają do placówek wychowawczych, w których mogą przebywać do 21 roku życia i mieć dostęp do resocjalizacji. W przypadku czynu popełnionego przez nieletnią osobę warto znaleźć kompetentną kancelarię prawną, która postara się, aby kara była jak najmniej drastyczna. Sprawdź również jak zlikwidować spółkę z o. o.

Osoby nieletnie jako osoby dorosłe

Gdy człowiek skończy 17 lat w świetle prawa jest traktowany jako osoba dorosła, pomijając sytuacje, w których ma ukończony 15 rok życia, a dokonał szczególnego czynu zabronionego. Jeśli chodzi o nie, może zostać ukarany wcześniej jako osoba dorosła. Kodeks karny mówi, że jeśli warunki przemawiają za tym, to małoletni zostanie ukarany. Takie przestępstwa obejmują m.in. morderstwo i poważny uszczerbek na zdrowiu innej osoby. Gwałt i gwałt przez szczególne okrucieństwo. Kradzieże z użyciem przemocy, z których każda może zagrozić życiu wielu osób lub spowodować poważne szkody materialne. Ponadto istnieją  inne szczególne przypadki opisane w Art. 10 § 2 kodeksu karnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama