Rodzaje cementu a zastosowanie
Istnieje pięć podstawowych rodzajów cementu. Każdy rodzaj ma swoje zastosowanie w zależności od tego, z czego się składa. Wyróżniamy następujące rodzaje cementu:
- CEM 1 (portlandzki) – składający się niemal w całości z klinkieru portlandzkiego i stosowany do wyrobu betonu służącego do budowy konstrukcji zbrojnych, a więc stropów, słupów czy nadproży. Może też być stosowany w niższych temperaturach.
- CEM 2 (portlandzki wieloskładnikowy) – jego skład to także klinkier, ale z dodatkami. Wykorzystywany do przygotowywania zapraw oraz betonu podkładowego, a także betonu barwionego, jeśli w składzie jest wapno.
- CEM 3 (hutniczy) – jego skład to klinkier plus żużel wielkopiecowy z dodatkiem siarczanu wapnia. Używany do betonów na fundamenty w warunkach, gdzie beton musi odpierać działanie siarczanów.
- CEM 4 (pucolanowy) – stosowany do produkcji zapraw na dolne części budynków oraz do betonów dla trudnych warunków i agresywnych środowisk. Podobny składem do hutniczego.
- CEM 5 (wieloskładnikowy) – ma więcej dodatków niż poprzednicy, a więc i szersze zastosowanie. Jest wykorzystywany do tworzenia rozmaitych rodzajów zapraw, betonów, zaczynów i mieszanek. Jest odporny na wysokie temperatury i szybkie nabieranie wytrzymałości.
Cement dzieli się również ze względu na szybkość wiązania i twardnienia. Od tego też zależy jego zastosowanie. Do remontu w domu lepiej wybrać cement ekspansywny, który nadaje się do wzmacniania konstrukcji budowlanych, na posadzki bez dylatacji czy do uzupełniania ubytków w murze. Wiąże i twardnieje szybko.
Wysokiej klasy cement dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement
Klasy cementu a zastosowanie
Klasy dotyczą wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach twardnienia. Według obowiązującej normy budowlanej PN-EN 197-1 są to trzy klasy: 32,5 MPa, 42,5 MPa oraz 52,5 MPa. Oprócz tego cementy są także oznaczane literami wg poziomu wytrzymałości wczesnej. N to normalny poziom, a R to wysoka wytrzymałość wczesna. W Polsce w budownictwie najczęściej stosowane są klasy 32, 5 MPa oraz 42,5 MPa.
Istnieją również cementy specjalne, ze specyficznymi właściwościami, które pozwalają na ich zastosowanie w trudniejszych warunkach (LH, HSR czy NA), a także cementy uszczelniające, montażowe, wiertnicze, fotokatalityczne czy glinowe. Wybierając cement do zastosowania należy przeanalizować warunki panujące na budowie lub w domu i dokładnie sprawdzać oznaczenia na workach z cementem. Tylko to da pewność, że wybierzemy odpowiedni cement na naszą budowę i nasza praca będzie wykonana dobrze, a stworzone konstrukcje będą solidne i trwałe.
Napisz komentarz
Komentarze