sobota, 5 października 2024 14:20
Reklama

Na czym polega wycinanie laserowe rur i profili i gdzie się je stosuje?

Cięcie rur i profili jest proste tylko z pozoru. W praktyce zachowanie odpowiedniej precyzji przy zastosowaniu tradycyjnych metod obróbki jest niezwykle trudnym zadaniem. Rozwiązaniem są specjalistyczne maszyny do laserowego cięcia rur.  Powody dla których cięcie rur i profili jest skomplikowanym procesem Rury i profile oczywiście różnią się pod wieloma względami, ale jedno je łączy w kontekście wycinania: brak elementarnej stabilności. Rury o przekroju okrągłym i elipsoidalnym są trudne do zabezpieczenia w uchwytach, a profile zachowują zawsze pewną elastyczność. Stosowanie kontaktowych metod wycinania zawsze zwiększa ryzyko zmiany położenia elementu, a to sprawia, że precyzja wykonania znacznie spada. Eksperci firmy hmmsteel.pl doradzają, żeby tam, gdzie konieczne jest zachowanie największej dokładności, wykorzystywać wycinanie laserowe rur i profili.

Jakie korzyści płyną z zastosowania lasera?

Cięcie laserem rur oznacza, że nie ma tutaj ruchomego elementy roboczego, który miałby bezpośredni kontakt z obrabianym elementem, więc rury będą stabilne nawet bez silnych zacisków. To samo dotyczy profili – żadna siła skręcająca nie działa bezpośrednio w miejscu cięcia, więc ryzyko przesunięć, odkształceń czy strat materiału jest minimalne.

Są też pewne aspekty nietechniczne – brak zużywających się końcówek roboczych przyspiesza pracę i obniża koszty, przy cięciu laserem nie dochodzi do rozgrzewania się materiału w takim zakresie, jak ma to miejsce przy obróbce skrawaniem. Te korzyści nie są zastrzeżone jedynie dla obróbki rur i profili, ale bez wątpienia także w tym przypadku mają spore znaczenie.

Obróbce podlegać może praktycznie każdy element

Cięcie rur i profili wykonanych z jakościowej stali jest trudne w tym sensie, że wymaga zwykle więcej czasu, ale jest coś, co nastręcza większych trudności i jest to obróbka elementów z materiału niskiej jakości. W takich przypadkach przy cięciu ostrzem może dochodzić do odkształceń, pękania czy mikrouszkodzeń strukturalnych. Cięcie laserem rur pozwala tego uniknąć – mimo dużego potencjału tnącego, laser pozostaje delikatniejszym, bardziej precyzyjnym narzędziem, które świetnie radzi sobie nawet z obróbką materiałów, delikatnie mówiąc, niedoskonałych. 

To ważne, bo wiele profili w ogóle nie musi spełniać wygórowanych wymagań – tak będzie na przykład w przypadku profili pod styropianową zabudowę wanny. Będą one wykonywane często z materiału niższej klasy, co oznacza, że w czasie obróbki mogą pojawić się dodatkowe komplikacje.

Laserowe cięcie rur i profili nie jest może nowością, ale z pewnością jest mniej rozpowszechnione niż wycinanie laserowe z arkuszy blach. Warto jednak brać je pod uwagę jako alternatywę dla klasycznych technologii, bo może przynieść korzyści praktycznie w każdym segmencie wytwórczym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: BedokTreść komentarza: Jak rewitalizacja pralni będzie wyglądać jak rewitalizacja starego kościoła to będzie dopiero ciekawie. Przy kościele rewitalizujący ogrodzenie zburzyli parkan a ostatnio widziałem jak za pomocą szlifierki rewitalizują parkan od ul. Staszica. To jacyś Januszem rewitalizacji chyba robią, oby przy pralni nie dostali zleceniaData dodania komentarza: 5.10.2024, 11:06Źródło komentarza: Przetarg na rewitalizację pralni ogłoszonyAutor komentarza: yetiTreść komentarza: rondo se wybudujta, wy po prostej nie umita jeździć a co dopiero po rondzieData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Jaki jest powód, że w tak newralgicznym miejscu nie można w dwa dni ustawić choćby tymczasowej (prowizorycznej) sygnalizacji świetlnej (takiej, która by działała do czasu wybudowania ronda) ? Tłumaczenie garwolińskich politycznych i urzędowych prominentów, że są przepisy drogowe, a kierowcy powinni je znać jest zwykłym, wręcz ordynarnym chamstwem i sikaniem na kierowców. Kierowców, którzy w znacznej większości są mieszkańcami Garwolina i powiatu garwolińskiego. Oto przykład takiego aroganckiego tłumaczenia (tu akurat autor nieznany, chociaż pod artykułem podpisał się ,,ł.k'' ) i link do całego materiału z dnia 18.01.2023 : ,,Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną zdarzeń w tym miejscu nie jest układ komunikacyjny, a nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców''. https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/16374,powstanie-projekt-przebudowy-problematycznego-skrzyzowania-przy-shellu Mamy początek października 2024 roku, a przy Shellu cisza... oj przepraszam ; Przy Shellu mamy stały hałas zderzających się samochodów :-)Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:14Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: ŁaskarzewiakTreść komentarza: Tak trzymaj Burmistrz wreszcie jakieś zmiany a nie kolesiostwo i układyData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrza
Reklama