sobota, 5 października 2024 14:24
Reklama

Filc – jak powstanie, rodzaje i zastosowanie

Filc to wszechstronny i uniwersalny materiał, który znajduje zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i wielu branżach przemysłu. Jest jednym z najstarszych tworzyw naturalnych znanych niemal od początku istnienia ludzkości i cieszy się dużą popularnością aż do dzisiejszych czasów. Wyróżnić można kilka jego rodzajów, które różnią się właściwościami, procesem produkcji, a także przeznaczeniem. Dowiedz się o nim nieco więcej! Jak powstaje filc? Filc jest produktem włókienniczym, który jednak różni się od tradycyjnych dzianin i tkanin, między innymi sposobem łączenia włókien. Produkuje się go metodą spilśniania, do której potrzeba jest para wodna oraz wysoka temperatura. Aby otrzymać filc, masa włókien musi przejść kilka etapów, których celem jest lepsze zespojenie się ze sobą poszczególnych elementów – między innymi ugniatania, ściskania i pocierana. W efekcie powstaje gruba, zwarta włóknina o charakterystycznych właściwościach. Filc występuje w kilku odmianach. Igłowy może być wytwarzany z naturalnych i syntetycznych włókien, takich jak poliester i polipropylen. Można go produkować także z innych wytrzymałych materiałów, na przykład z nomexu, aramidu czy kevlaru. Produkcja tego rodzaju filcu polega na przebijaniu tkaniny specjalnymi igłami, które następnie przeciągają włókna przez warstwę i przyczyniają się do jej wiązania. Innym rodzajem jest filc wełniany – to najbardziej tradycyjna jego odmiana, którą produkuje się z włókien wełnianych. Cały proces polega na działaniach mechanicznych i chemicznych, które zachodzą w wilgotnym środowisku i przyczyniają się do powstania trwałego materiału. Ostatnim znanym rodzajem jest filc dekoracyjny, który wyróżnia się starannym wykończeniem – między innymi ma gładką powierzchnię i estetyczne krawędzie. Dostępny jest w bogatej gamie kolorystycznej.

Zastosowanie filcu 

Filc znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia oraz branżach przemysłu czy rzemiosła. Jedną z nich jest wyrób mebli tapicerowanych, podczas których powszechnie używa się igłowane filce tapicerskie. Dostępne są one w dwóch odmianach – żywicznej oraz polipropylenowej. Filc wykorzystuje się w izolacji akustycznej – między innymi do wyciszania urządzeń i maszyn oraz do ochrony nóg mebli czy elementów drewnianych. Uszczelki z filcu także cieszą się dużą popularnością, dzięki temu, że materiał ten jest sprężysty i elastyczny. Ponadto materiał ten ogranicza straty ciepła oraz chroni przed chłodem, dlatego znajduje się w ubraniach lub obuwiu. Wykonuje się z niego podkładki pod gorące naczynia do kuchni. Jako tworzywo elastyczne jest dobrym amortyzatorem. Dzięki temu, że jest odporny na działanie olejów i wody, używa się go do filtrowania. Filc to także dobry wybór do ostatecznego polerowania różnych powierzchni – właśnie dlatego często znajduje się w polerkach warsztatowych. Co więcej, wchłania duże ilości olejów i może je stopniowo uwalniać, dzięki dużej ilości zamkniętych kanalików włosowatych, co sprawia, że zapewnia doskonałe smarowanie. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: BedokTreść komentarza: Jak rewitalizacja pralni będzie wyglądać jak rewitalizacja starego kościoła to będzie dopiero ciekawie. Przy kościele rewitalizujący ogrodzenie zburzyli parkan a ostatnio widziałem jak za pomocą szlifierki rewitalizują parkan od ul. Staszica. To jacyś Januszem rewitalizacji chyba robią, oby przy pralni nie dostali zleceniaData dodania komentarza: 5.10.2024, 11:06Źródło komentarza: Przetarg na rewitalizację pralni ogłoszonyAutor komentarza: yetiTreść komentarza: rondo se wybudujta, wy po prostej nie umita jeździć a co dopiero po rondzieData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Jaki jest powód, że w tak newralgicznym miejscu nie można w dwa dni ustawić choćby tymczasowej (prowizorycznej) sygnalizacji świetlnej (takiej, która by działała do czasu wybudowania ronda) ? Tłumaczenie garwolińskich politycznych i urzędowych prominentów, że są przepisy drogowe, a kierowcy powinni je znać jest zwykłym, wręcz ordynarnym chamstwem i sikaniem na kierowców. Kierowców, którzy w znacznej większości są mieszkańcami Garwolina i powiatu garwolińskiego. Oto przykład takiego aroganckiego tłumaczenia (tu akurat autor nieznany, chociaż pod artykułem podpisał się ,,ł.k'' ) i link do całego materiału z dnia 18.01.2023 : ,,Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną zdarzeń w tym miejscu nie jest układ komunikacyjny, a nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców''. https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/16374,powstanie-projekt-przebudowy-problematycznego-skrzyzowania-przy-shellu Mamy początek października 2024 roku, a przy Shellu cisza... oj przepraszam ; Przy Shellu mamy stały hałas zderzających się samochodów :-)Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:14Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: ŁaskarzewiakTreść komentarza: Tak trzymaj Burmistrz wreszcie jakieś zmiany a nie kolesiostwo i układyData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrza
Reklama