Do wystąpienia bakteryjnego zapalenia gardła natomiast przyczynia się zwykle bakteria Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA). Angina ma paciorkowcowy charakter w ok. 15–30% przypadkach, a problem ten dotyczy głównie dzieci w wieku między 5. a 15. rokiem życia [1,2].
Objawy zapalenia gardła u dziecka. Jak rozpoznać anginę?
Przebieg zapalenia migdałków i gardła zależy od źródła przypadłości. Angina bakteryjna od wirusowej różni się objawami, które zazwyczaj rozwijają się szybciej i są bardziej nasilone – gorączka jest wyższa, a ból gardła silniejszy. W przebiegu infekcji wywołanej przez bakterie nie obserwuje się objawów takich jak nieżyt nosa (kataru) czy kaszel, natomiast przy infekcji wirusowej mogą one występować. Przy anginie ropnej u małego pacjenta dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak nudności, ból brzucha czy wymioty, a przy anginie wirusowej podwyższona temperatura, zapalenie spojówek i chrypka [1].
Co robić, gdy dziecko boli gardło?
Nikt tak dobrze jak rodzic nie zna swojego dziecka, a więc dobrze wie, co jest dla niego najlepsze. Jeśli objawy infekcji nie są nasilone, zwykle z powodzeniem można radzić sobie z nimi domowymi sposobami. Gdy jednak zaczną coraz bardziej dawać się we znaki, a domowe metody leczenia nie przyniosą efektów, warto udać się do lekarza, który doradzi, jak leczyć ból gardła u dziecka.
Domowe sposoby na ból gardła – które warto stosować?
Bez względu na podłoże zapalenia gardła, zawsze wskazane jest leczenie objawowe. Do leczenia bólu gardła i towarzyszących mu objawów wykorzystać można takie metody jak [1,2]:
- rezygnacja z posyłania dziecka do żłobka/przedszkola/szkoły i odpoczynek w łóżku,
- przyjmowanie płynów w dużych ilościach (bardzo ważne w przypadku gorączki),
- podawanie herbaty z miodem i cytryną,
- stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej lub dodatkiem olejku eterycznego,
- robienie ziołowych płukanek na gardło,
- stosowanie nawilżaczy powietrza,
- częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko.
Wskazane sposoby leczenia powinny pomóc dziecku na początku infekcji, gdy objawy nie są jeszcze bardzo nasilone. Jeśli jednak choroba się rozwinie, a domowe metody nie przyniosą poprawy, warto zgłosić się do lekarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie.
Kiedy trzeba zastosować leki na ból gardła?
Objawy takie jak wysoka gorączka, brak kaszlu, powiększone węzły chłonne szyjne przednie, nalot włóknikowy i obrzęk migdałków, a także silny ból gardła u dziecka mogą zwiastować anginę ropną. Jeśli podejrzenie to się potwierdzi, stan ten jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Nie ma konieczności podawania antybiotyku przy infekcji wirusowej, ponieważ jest wtedy nieskuteczny [1,2].
Na liście leków, jakie można podać dziecku na objawy infekcji górnych dróg oddechowych, znajdują się [1,2,3]:
- paracetamol lub ibuprofen – działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
- tabletki do ssania – wykazują miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe (nie podawać dzieciom nieposiadającym umiejętności ssania!),
- syrop – w zależności od składu i przeznaczenia hamuje kaszel (przy kaszlu suchym) lub wspomaga odkrztuszanie (przy kaszlu mokrym),
- spray na gardło – działa antyseptycznie i przeciwbólowo.
Wskazane produkty to w większości leki bez recepty. O pomoc w ich doborze można poprosić farmaceutę.
Bibliografia:
- Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.08.24.)).
- Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 20208.24.)).
- Puźniak P., Mielnik-Niedzielska G., Standardy leczenia ostrego zapalenia gardła i migdałków u dzieci, 2019.
Tekst promocyjny
Napisz komentarz
Komentarze