Wybrane cykle:
• przedszkola – Filmowe przygody
• szkoły podstawowe kl. 1-3 – Filmowe podróże
• szkoły podstawowe kl. 4-6 – Kino współczesne
• szkoły podstawowe kl. 7-8 – Świat wartości
• szkoły ponadpodstawowe – Film na maturze
Jak wygląda praca z filmem?
Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagodzy wyposażani są w materiały dydaktyczne, takie jak: karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne. Aby lepiej zrozumieć projekt w materiałach przedstawiono słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszyć będą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:
• przedszkole: komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje, podróże pomoc, rodzina, pokonywanie trudności;
• szkoła podstawowa klasy 1-3: przyjaźń odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;
• szkoła podstawowa klasy 4-6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenie, relacja, współdziałanie;
• szkoła podstawowa klasy 7-8: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, tożsamość, społeczeństwo, internet;
• szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, bohaterstwo, historia, sztuka, tradycja, matura.
W jakiej formie realizowany jest program?
Program realizowany będzie stacjonarnie w Kinie Wilga. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli oraz uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 kontynuowana będzie także hybrydowa forma udziału w projekcie. Gdyby stacjonarne seanse okazały się niemożliwe do zrealizowania w instytucjach biorących udział w programie, istnieje możliwość korzystania z oferty w wersji online. NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej nhef.pl można pobrać najnowszy katalog, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania.
Co daje program?
Udział w NHEF-ie pomaga wzbogacić wychowawczo-profilaktyczne programy szkół i może stanowić inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.
Nabór do programu 2022/2023 potrwa do 4 października. Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Koordynatorem działań jest Barbara Kupczyk-Mikulska: [email protected], tel. 25682 20 51
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze