sobota, 28 września 2024 09:26
Reklama

Czym są kominy systemowe i kiedy warto na nie postawić?

Dziś na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób. Podpowiadamy, czym charakteryzują się systemy kominowe i jak wybrać projekt najlepiej dopasowany do osobistych potrzeb. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych informacji, które pozwolą Ci dokonać udanego zakupu. O czym należy pamiętać? Zanim wybierzesz system kominowy, zwróć uwagę, aby dopasować go do urządzenia grzewczego. Wiele zależy więc od specyfiki pracy, rodzaju paliwa i konstrukcji. Ponadto sprawdź wysokość i średnicę komina. Kluczowym aspektem będzie więc projekt budynku, który obejmuje szczegółowe wymiary.

Łatwo zauważyć, że przed dokonaniem wyboru należy przeanalizować kilka istotnych szczegółów. Nie musisz być jednak ekspertem, aby sięgnąć po najlepsze rozwiązanie. Wystarczy poprosić o pomoc specjalistę z firmy, która instaluje kominy, aby zamówić system, jaki najlepiej wpisze się w zakres Twoich potrzeb.

Montaż kominu systemowego

Na początku należy ustalić miejsce, w którym powinien znaleźć się komin, a następnie zapoznać się z instrukcją obsługi systemu, którą możesz znaleźć w zestawie. Później możesz przygotować fundament. Ważnym elementem jest również izolacja przeciw wilgoci i należy ją instalować z uwzględnieniem poziomu zera budynku. W ten sposób możesz łatwo zabezpieczyć zbiornik na kondensat przed zabetonowaniem podczas wylewania posadzki.

Kolejny krok to montaż elementów komina. Pustaki spajaj za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej, natomiast elementy ceramiczne połącz silikonem kwasoodpornym lub kitem. Pamiętaj również, aby umieścić trójnik spalin na optymalnej wysokości. Ponadto komin często wymaga termoizolacji. Wtedy należy po ustawieniu każdego pustaka układać wełnę mineralną, a wewnątrz umieszczać rurę szamotową. Można również postawić na pustaki perlitowe, a te nie wymagają izolacji. Jeśli kominy ocieplenia nie potrzebują, stosuje się obręcze dystansowe.

System kominowy – wykończenie

Kluczowym aspektem przy wykończeniu systemu kominowego jest właściwa dyletacja. Przede wszystkim system nie może być połączony na stałe ze ścianą. Jeśli ta wykonana jest z łatwopalnych materiałów, nie zapomnij o pozostawieniu 5 cm odstępu.

W stropach powinien znaleźć się otwór na komin. Jeżeli jednak go brakuje, należy zastosować takie same rozwiązania, jak przy ścianie. Element komina, który jest ponad dachem, wystarczy otynkować lub zastosować płyty klinkierowe. Jeżeli nad dachem widnieje odcinek dłuższy niż wymiar przewidziany przez producenta, postaw na dodatkowe wzmocnienie. Wówczas w otwory narożne z pustaków możesz włożyć gwintowane pręty. Ostatni etap to instalacja betonowej czapki.

Bardzo ważnym elementem jest szczelność komponentów. Na rurach nie powinny znajdować się żadne pęknięcia. Pamiętaj również, że kominy zatwierdza mistrz kominiarski, dlatego należy zadbać o odpowiedni dostęp do systemu. Chociaż montaż opisanej konstrukcji nie jest trudny, należy zwrócić uwagę na każdy detal, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama