Kolejnym popularnym urządzeniem jest licznik elektroniczny, który może być montowany w zależności od parametrów instalacji. I tak modele jednofazowe stosuje się w układach o dwóch bądź trzech przewodach pod napięciem 230 V. Z kolei model trójfazowy stanowi rozwiązanie przeznaczone do instalacji pod napięciem 400 V. To bardzo dobra propozycja dla firm, w których pracuje wiele sprzętów jednocześnie.
Odczyty licznika prądu – na co zwrócić uwagę?
W przypadku licznika indukcyjnego odczyt jest bardzo prosty. Musisz jedynie popatrzeć na główny ekran, aby znaleźć liczbę, która określa poziom zużycia energii w kilowatogodzinach. Pamiętaj jednak, że przy systemie dwutaryfowym pomiaru należy dokonać z obydwu mierników.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli chcesz przeprowadzić odczyty licznika prądu z urządzeń elektronicznych. Bardzo ważną kwestię stanowi tu ciąg cyfr i rodzaj energii. Przede wszystkim musisz rzucić okiem na kod OBIS, który widnieje w lewym górnym rogu wyświetlacza. O czym mówią poszczególne oznaczenia?
- E, lub 1.8.0, lub 1.5.8.0 – poziom całkowitego zużycia prądu
- EA lub 1.8.2, lub 1.5.8.1 – zużycie prądu w pierwszej strefie (szczyt)
- EB lub 1.8.2, lub 1.5.8.2 – zużycie prądu w strefie drugiej (poza szczytem)
Warto dodać, że w przypadku urządzeń inteligentnych, odczyt licznika prądu odbywa się zdalnie. To nie tylko nowoczesne, ale również bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba spodziewać się wizyty pracownika zakładu energetycznego.
Odczyt licznika dwukierunkowego
Liczniki dwukierunkowe stosowane są w gospodarstwach z fotowoltaiką. Wtedy odbiorca pełni funkcję zarówno konsumenta, jak i producenta energii elektrycznej. Warto dodać, że otrzymuje on urządzenie pomiarowe za darmo od dostawcy.
Na takim liczniku możesz znaleźć dwa oznaczenia:
- 1.8.0 – mówi o całkowitym zużyciu prądu
- 2.8.0 – wskazuje energię oddawaną do sieci.
Wynik pomiarów podawany jest w kilowatogodzinach. Pamiętaj, że przy taryfach wielostrefowych (np. G12, G12w, C12a, C12b, C22a, C22b, C23) pomiar sprawia nieco kłopotów z uwagi na skomplikowane oznaczenia. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją licznika. Ponadto szczegółowe informacje znajdziesz również na obudowie.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze