Ogrzewanie na podczerwień - podstawowe informacje
Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje mechanizm zwiększania temperatury obiektu, podlegającemu działaniu promieniowania w tym paśmie. Energia zmienia się więc w ciepło dopiero wówczas, gdy napotyka na swej drodze jakiś obiekt. Dzięki temu ogrzewanie elektryczne w takiej formie jest niezwykle bezpieczne dla otoczenia. Temperatura powierzchni panelu nie stanowi bowiem zagrożenia dla użytkownika - nie ma na przykład ryzyka jego poparzenia w wyniku dotknięcia powierzchni..
Co więcej, ogrzewanie domu w takiej formie jest przyjazne dla osób, cierpiących na alergię, zapobiega bowiem unoszeniu się w pomieszczeniu drobinek kurzu. Specyfika działania systemu tego typu powoduje również, że nie istnieje ryzyko zanieczyszczenia powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu szkodliwymi produktami spalania, jak ma to często miejsce w przypadku instalacji gazowych czy kotłów na paliwo stałe. Ogrzewanie na podczerwień chroni więc przed ryzykiem zaczadzenia lub zatrucia innymi szkodliwymi substancjami.
Dlaczego warto stosować ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień zapewnia przy tym nie tylko bezpieczeństwo, lecz również wygodę użytkowania. Nowoczesne panele grzewcze tego typu, zainstalowane przez wyspecjalizowaną ekipę, nie wymagają w zasadzie obsługi. Ich żywotność może sięgać przy tym dziesiątek lat, w trakcie których praktycznie nie trzeba interesować się ich działaniem.
Równie ważna jest ekonomika ich eksploatacji. Ogrzewanie elektrycznetego typu zapewnia dużą ilość energii, charakteryzując się przy tym wysoką wydajnością. W rezultacie jego działania cała powierzchnia mieszkania ma też zapewnioną identyczną temperaturę.
Co ważne, ogrzewanie na podczerwień może być stosowane bez wcześniejszego usuwania poprzedniego systemu dostarczania ciepła. Dzięki temu możliwe jest jego wykorzystanie w przypadku budynków starszych, w których demontaż dotychczasowej instalacji może wiązać się z wysokimi kosztami.
Napisz komentarz
Komentarze