Potrzebne organizmowi składniki, których odpowiednia ilość będzie wpływała korzystnie na poziom testosteronu to selen, cynk i witamina B6. Należy pamiętać o tym, że suplementy powinny być stosowane wyłącznie w sytuacjach, w których zachodzi taka potrzeba. Osoby pragnące skomponować swoją dietę tak, aby zapewnić sobie dużą ilość wspomnianych elementów, powinny sięgnąć po pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i jajka. Do codziennej diety warto włączyć też banany, przetwory mleczne i drób. Ważnym elementem diety testosteronowej są warzywa krzyżowe. Zalicza się do nich m.in. brokuły, brukselkę, kapustę, kalafior i jarmuż.
Czego powinno się unikać?
Wymienione wyżej produkty spożywcze z pewnością pomogą zwiększyć poziom testosteronu. Ważne jest jednak to, aby efekty te nie zostały zredukowane przez inne elementy trybu życia. Osoby chcące zadbać o prawidłowy poziom tego hormonu we krwi powinny przede wszystkim uważać na alkohol i cukry proste. Zaleca się ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych i unikać bogatego w fitoestrogeny piwa. Należy również zminimalizować ilość spożywanych słodyczy. Z diety powinno się wyłączyć też pokarmy typu fast food i bardzo tłuste składniki, takie jak majonez.
Osobom, które nie spożywają mięsa zaleca się przywiązanie jeszcze większej wagi do pozostałych, zwiększających poziom testosteronu produktów. Oprócz diety bardzo ważny jest tryb życia. Regularny wysiłek fizyczny i odpowiedni ćwiczenia siłowe będą skutkowały większą ilością hormonu w organizmie. Należy jednak pamiętać, że stres i niewysypianie się obniżają jego poziom. Właściwa higiena snu jest w tym przypadku kluczowa. Osoby narażone na dużą ilość stresu powinny zadbać również o wysoką podaż witaminy C. Kierowanie się powyższymi wskazówkami umożliwi zadbanie o poziom testosteronu oraz ogólny dobrostan organizmu. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania pozwoli zachować dobrą formę.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze