sobota, 28 września 2024 09:27
Reklama

Jak zwiększyć poziom testosteronu za pomocą diety?

Testosteron kojarzony jest z siłą i męskimi cechami budowy ciała. Warto jednak wiedzieć, że utrzymanie prawidłowego poziomu tego hormonu we krwi warunkuje zachowanie dobrego stanu zdrowia. Niebezpieczna dla organizmu jest zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość testosteronu. Aby poznać swój poziom hormonów, można przeprowadzić odpowiednie badania krwi. Na zmiany wartości tych czynników wpływa m.in. tryb życia. Jaka dieta na testosteron?  Jedzenie, które zwiększa testosteron Wpływ na podniesienie poziomu tego hormonu w organizmie będzie miała odpowiednia podaż niezbędnych pierwiastków i kwasów tłuszczowych. Powinno się regularnie spożywać produkty bogate w kwasy omega-3. W tej kategorii odnaleźć można m.in. ryby oraz oleje roślinne. Dużą popularnością cieszą się olej lniany i olej z pachnotki, które mogą być dodawane do sałatek. Zaleca się zadbać również o codzienne spożywanie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tej grupie pojawiają się różne orzechy i nasiona, takie jak ziarna słonecznika lub pestki dyni. Warto sięgnąć też po awokado i oliwę z oliwek.

Potrzebne organizmowi składniki, których odpowiednia ilość będzie wpływała korzystnie na poziom testosteronu to selen, cynk i witamina B6. Należy pamiętać o tym, że suplementy powinny być stosowane wyłącznie w sytuacjach, w których zachodzi taka potrzeba. Osoby pragnące skomponować swoją dietę tak, aby zapewnić sobie dużą ilość wspomnianych elementów, powinny sięgnąć po pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i jajka. Do codziennej diety warto włączyć też banany, przetwory mleczne i drób. Ważnym elementem diety testosteronowej są warzywa krzyżowe. Zalicza się do nich m.in. brokuły, brukselkę, kapustę, kalafior i jarmuż.

Czego powinno się unikać?

Wymienione wyżej produkty spożywcze z pewnością pomogą zwiększyć poziom testosteronu. Ważne jest jednak to, aby efekty te nie zostały zredukowane przez inne elementy trybu życia. Osoby chcące zadbać o prawidłowy poziom tego hormonu we krwi powinny przede wszystkim uważać na alkohol i cukry proste. Zaleca się ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych i unikać bogatego w fitoestrogeny piwa. Należy również zminimalizować ilość spożywanych słodyczy. Z diety powinno się wyłączyć też pokarmy typu fast food i bardzo tłuste składniki, takie jak majonez.

Osobom, które nie spożywają mięsa zaleca się przywiązanie jeszcze większej wagi do pozostałych, zwiększających poziom testosteronu produktów. Oprócz diety bardzo ważny jest tryb życia. Regularny wysiłek fizyczny i odpowiedni ćwiczenia siłowe będą skutkowały większą ilością hormonu w organizmie. Należy jednak pamiętać, że stres i niewysypianie się obniżają jego poziom. Właściwa higiena snu jest w tym przypadku kluczowa. Osoby narażone na dużą ilość stresu powinny zadbać również o wysoką podaż witaminy C. Kierowanie się powyższymi wskazówkami umożliwi zadbanie o poziom testosteronu oraz ogólny dobrostan organizmu. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania pozwoli zachować dobrą formę.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama