Powiat Garwoliński od zawsze był terenem rolniczym. Nasza ziemia dostarczała i nadal dostarcza dorodnych zbóż, warzyw i owoców, zdrowego mleka i smacznego mięsa. A nasze gospodynie były i są mistrzyniami w przyrządzaniu wspaniałych potraw z miejscowych produktów. Pragniemy pokazać to bogactwo, a nade wszystko to, jak ważne miejsce w naszym regionie zajmuje nabiał i produkty pochodzenia mlecznego. Nabiał jest niezbędnym, a przy tym smacznym elementem codziennej diety. Potrawy z dodatkiem mleka, masła, śmietany, kefiru, jogurtu czy wszelkiego gatunku serów od wieków królowały na naszych stołach. Twarożek z warzywami, naleśniki z serem albo mleczny koktajl – to dania na bazie mleka i jego przetworów, które można wymieniać bez końca. Nabiał to także źródło pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, wapnia czy witaminy D.
Nasi Rolnicy już od ponad 100 lat dostarczają mleko m. in. do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie, z siedzibą w Woli Rębkowskiej. W roku 2021 mleko do OSM Garwolin płynęło z niemal tysiąca gospodarstw położonych w zielonych płucach województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zaś średni dzienny skup mleka w 2021 roku wyniósł blisko 300 tysięcy litrów. Marka produktów OSM Garwolin oceniana jest jako najlepsza z najlepszych – to nasz znak rozpoznawczy – marka, która jest wspaniałym ambasadorem Powiatu Garwolińskiego na rynkach krajowych i zagranicznych.
„Mając na uwadze związek i rolę mleka w naszym powiecie postanowiliśmy ogłosić konkurs na najsmaczniejszą potrawę z nabiału. Wiemy, że nasze gospodynie od pokoleń wypiekały najlepsze serniki, bułeczki, lepiły pierogi czy kluski, gdzie domowy ser stanowił kwintesencję smaku. Nasze bogactwo kulinarne w tym zakresie wydaje się ogromne i nietuzinkowe. Trudno jest wyobrazić sobie kuchnię bez mleka, serów czy jogurtów. Najlepsze sery i mleka pochodzą z Garwolina dlatego też zaprosiliśmy OSM Garwolin jako partnera konkursu” – opisuje starostwo.
„Garwolińskie najlepsze” – to konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Garwolińskiego. W tej edycji konkursu etap finałowy odbędzie się w trakcie Festiwalu Etnograficznego, gdzie będzie miała miejsce prezentacja i degustacja potraw. Już teraz zapraszamy organizatorzy wszystkie Koła na Festiwal Etnograficzny 7 sierpnia do Miętnego.
Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem
mat. pras., opr. red.
Napisz komentarz
Komentarze