poniedziałek, 25 listopada 2024 10:40
Reklama

Metabolizm, a odchudzanie

Bardzo często przy próbach zrzucenia wagi ludzie wmawiają, że nie mogą schudnąć ze względu na “wolny metabolizm”. Czy aby słusznie? Czym jest metabolizm? Metabolizm (inaczej zwany przemianą materii) najłatwiej określić, jako wszystkie procesy chemiczne zachodzące w organizmie człowieka, które są niezbędne do tego, aby mógł funkcjonować. Pod względem fizjologicznym jest to przetwarzanie na energię składników odżywczych z naszego pożywienia.

Jaki wpływ na masę ciała ma metabolizm?

Metabolizm jest bardzo ściśle związany z naszą masą ciała, z uwagi na to, że określa nasze zapotrzebowanie energetyczne. Istnieją dwa wskaźniki mówiące o przemianie materii:

  1. PPM - podstawowa przemiana materii, określa zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do przeżycia organizmu, które nie bierze pod uwagę dodatkowej aktywności fizycznej. W żadnym wypadku nie można spożywać mniej niż wynosi nasza podstawowa przemiana materii z uwagi na zagrożenie zaburzenie naturalnych szlaków metabolicznych w naszym ciele.
  2. CPM - całkowita przemiana materii, określa zapotrzebowanie energetyczne na poziomie, w którym masa ciała się utrzymuje. Analogicznie jedząc poniżej całkowitej przemiany materii - masa ciała maleje, a jedząc powyżej całkowitej przemiany materii - masa ciała wzrasta.

Do obliczenia obu tych wskaźników w internecie dostępnych jest dużo kalkulatorów, lecz istnieją też wzory dzięki którym możemy samodzielnie to obliczyć:

  • PPM(kobieta): 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
  • PPM(mężczyzna): 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

CPM: PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL

Współczynniki PAL:

  • 1,2: brak aktywności fizycznej
  • 1,4: lekka aktywność fizyczna
  • 1,6: średnia aktywność fizyczna
  • 1,8: wysoka aktywność fizyczna
  • 2,0: bardzo wysoka aktywność fizyczna

Czy metabolizm da się przyspieszyć?

Wokół metabolizmu narosło wiele mitów, które do tej pory są powielane przez osoby wpływowe np. influencerów.

Najpopularniejszym z nich jest termin “szybki” i “wolny” metabolizm. Jak już wiadomo nasza zmiana masy ciała jest zależna od ilości kalorii jaką spożywamy w stosunku do naszej całkowitej przemiany materii - a ta głównie zależy od naszego trybu życia.

Wraz z tym mitem nadchodzi kolejny, czyli “superprodukty przyspieszające metabolizm”, które mówią że dzięki dodawaniu ostrej przyprawy do potraw może schudnąć X kg. Owszem, istnieją produkty takie jak kofeina z kawy, katechiny z zielonej herbaty lub piperyna z pieprzu, dzięki którym przemiana materii zmieni się na naszą korzyść, lecz ten efekt jest bardzo krótkotrwały i zbyt słaby, by przyczynić się do  szybkiego spalenia kilogramów.

Kolejnym również obalonym mitem jest spożywanie min. 5 posiłków dziennie w celu przyspieszenia metabolizmu. Myślenie to zostało oparte na tym, że spożywając posiłki rzadziej organizm zwalnia przemianę materii w obawie o uczucie głodu do czasu następnego posiłku. Przyglądając się historii ewolucji człowieka, który przez tysiące lat musiał radzić sobie z głodem i niedostatkiem jedzenia to koncepcja o częstych posiłkach brzmi dosyć marnie, także nie ma się co obawiać że przerwy między posiłkami będą miały znaczenie na naszą przemianę materii.

Podsumowując, temat metabolizmu jest mocno oblężony nieprawdziwymi informacjami w internecie, a żeby zredukować masę ciała trzeba skupić się na deficycie kalorycznym i nie próbować kombinować z przyspieszeniem przemiany materii.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama