poniedziałek, 25 listopada 2024 10:24
Reklama

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Obecnie założenie działalności gospodarczej jest naprawdę proste. Teoretycznie można to zrobić w kilkanaście minut. W praktyce ten czas wydłuża się nawet do kilku dni ze względu na dodatkowe obowiązki rejestrowe. Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz jak? Zobacz, o czym koniecznie musisz pamiętać. Prowadzenie własnej firmy może stanowić dla wielu osób duże wyzwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że to jeden z lepszych sposobów na to, by zarabiać większe pieniądze. Nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala na legalne zarabianie na swojej pasji. Istnieją różne sposoby prowadzenia firmy, jednak na początek najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Zgłoszenie do CEIDG

Podstawą otwarcia legalnie działającej firmy jest wypełnienie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić przez Internet, pomimo to konieczna będzie wizyta w najbliższym urzędzie gminy. Zadaniem urzędnika jest zweryfikowanie danych oraz potwierdzenie założenia działalności.

W trakcie wypełniania wniosku wymagane jest podanie niezbędnych danych osobowych. Dodatkowo należy określić, czym firma będzie się zajmowała. W tym celu dokonuje się wyboru jednego z kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przepisy pozwalają na wybór maksymalnie 10 kodów. We wniosku podaje się także sposób opodatkowania oraz informacje o urzędzie skarbowym, do którego będą kierowane podatki.

Biuro rachunkowe

Prawo związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie narzuca nikomu współpracy z biurem księgowym. Jednak młodym przedsiębiorcom, nieposiadającym doświadczenia we współpracy z urzędem skarbowym, polecane jest szczególnie biuro rachunkowe Poznań. Dobrze prowadzone księgi uchronią przed kosztownymi korektami dokumentów oraz zbędnym stresem w trakcie potencjalnej kontroli fiskusa.

Na pierwszej wizycie w biurze rachunkowym można poprosić o weryfikację wniosku do CEIDG. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie sposobu opodatkowania. Nie zawsze rozliczanie przychodu na zasadach ogólnych będzie najlepszym rozwiązaniem dla danej branży. Dodatkowo warto omówić kwestie związane ze zgłoszeniem do VAT. Z reguły młodzi przedsiębiorcy przez jakiś czas nie muszą odprowadzać tego podatku. Jednakże specyfika pewnych dziedzin gospodarki sugeruje przyłączenie się do VAT-u już na samym początku.

Sprawy urzędowe 

Założenie działalności wiąże się również z wizytą w ZUS-ie oraz urzędzie skarbowym. Dlatego niezwłocznie po podpisaniu wniosku w urzędzie gminy, należy udać się z wizytą do tych dwóch instytucji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga od przedsiębiorcy złożenia jednego z dwóch formularzy:

- ZZA, czyli formularz zgłoszenia do składek zdrowotnych,

-ZUA, czyli formularz rejestracji do wszystkich składek.

Najważniejszą kwestią, jaką należy załatwić w urzędzie skarbowym, jest deklaracja przystąpienia do VAT. Jeżeli zaistniała taka konieczność, to należy udać się właściwego urzędu skarbowego w celu złożenia wniosku VAT-R.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama