poniedziałek, 25 listopada 2024 12:17
Reklama

Czy większy wkład własny oznacza mniejszy kredyt hipoteczny?

Szukając dla siebie kredytu hipotecznego zależy nam na znalezieniu możliwie jak najtańszej oferty. Sprawdzamy wówczas takie rzeczy jak RRSO, oprocentowanie kredytu, jego ubezpieczenie, prowizję banku itd. I nie ma co się dziwić, jako konsumentom, zależy nam na znalezieniu możliwie najkorzystniejszej dla nas oferty. Bankom zależy zaś na tym, byśmy to właśnie ich ofertę wybrali. Co warto wiedzieć na temat wkładu własnego?  Wkład własny podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny wymagany jest przez banki. Dzięki temu wartość nieruchomości jest zawsze wyższa od otrzymywanego kredytu, co przydaje się podczas problemów ze spłatą kredytu.

Warto wiedzieć, że wysokość wkładu własnego obliczana jest nie na podstawie przyznawanego kredytu, lecz na podstawie wartości nieruchomości, na którą dany kredyt ma zostać przyznany. Obecnie (w 2022 roku) minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20%. Oznacza to, że jeśli planujemy zakup domu lub mieszkania o wartosci 200 tyś zł, to nasz wkład własny wynosić będzie musiał co najmniej 40 tyś zł. 

Ważne jest również to, że wkład własny nie trafia w ręce banku, lecz osoby, od której kupujemy nieruchomość lub działkę budowlaną. Dla banku jest to głównie poświadczenie, że posiadamy jakieś pieniądze, a bank nie musi finansować za klienta zakupu całej nieruchomości.

Niektóre banki mają również możliwość obniżenia kwoty wkładu własnego do zaledwie 10%, lecz to wiąże się z dodatkowymi oplatami w postaci ubezpieczenia pozostałych 10% wkładu własnego do momentu, gdy saldo kredyty będzie wynosiło 80% wartości zabezpieczenia.

Czy większy wkład własny zmniejszy koszty kredytu?

Logicznym mogłoby się wydawać, że jeśli sfinansujemy większą, niż minimalną część zakupu nieruchomości, czy działki, to automatycznie otrzymamy koszystniejszy dla nas kredyt hipoteczny. 

I tak właśnie jest! Zwiększenie naszego wkładu własnego jednocześnie pomniejszy kwotę kredytu, o który bedziemy się ubiegać. Oczywiście zakładając, że nie planujemy zwiększyć naszych oczekiwań co do wartości kupowanej przez nas nieruchomości. 

Należy jednak pamiętać, że sama wielkość kredytu, to nie jedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Bowiem na nasze koszty kredytowe składa się kilka innych czynników, jak chociażby ilość oraz wielkość rat, czy okres kredytowania.

Czy warto zwiększyć wkład własny?

Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny powinno nam oczywiście zależeć na możliwie najkorzystniejszych dla nas warunkach. Jeśli dysponujemy większą ilością gotówki, niż minimum, którego wymaga od nas bank, możemy śmiało rozważyć takie rozwiązanie. Kredyt hipoteczny, to jednak zobowiązanie na bardzo długi okres, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić, która z dostępnych dla nas opcji będzie bezpieczna i jaką decyzję warto podjąć. Być może dodatkowa gotówka przyda się w niedalekiej przyszłości i warto zachować ją na inny cel. Może też warto rozważyć krótszy okres kredytowania, by szybciej pozbyć się zobowiązań finansowych względem banku. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://intuum.pl/blog/wklad-wlasny-co-to-jest/

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama