- I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała Zofia Janakowska – uczennica szkoły podstawowej w Głoskowie
- II miejsce:
- Emilia Krupa ze szkoły podstawowej w Samogoszczy
- Lidia Krupa ze szkoły podstawowej w Samogoszczy
- Franciszek Błachnio ze szkoły podstawowej w Sobolewie
- Lena Mikulska ze szkoły podstawowej nr 1 w Garwolinie
W związku z dużą liczbą laureatów drugiego miejsca, komisja nie przyznała miejsca trzeciego.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Mistrzem Ortografii została Anna Mitek – uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie. Drugie miejsce zajęła Julia Przybysz z tegoż samego liceum. Jury nie przyznało miejsca trzeciego w uwagi na bardzo dużą liczbę błędów w pozostałych pracach. Do Mistrzów Ortografii trafiły czytniki e-booków, a laureacie drugich miejsc otrzymali słuchawki lub zegarki.
Bezpośrednio po zakończeniu dyktanda odbył się wykład pt. „Język jako narzędzie i wartość”. Profesor UKSW – Tomasz Korpysz opowiadał o roli języka w komunikacji, o granicach świata jakie wyznacza język, o wiedzy o przeszłości, którą można czerpać z języka.
Na wystawie dotyczącej Lema pokazane są po raz pierwszy lemowe plakaty. W gronie twórców zainspirowanych literaturą pisarza, filozofa i futurologa znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon Lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.
mat.pras.
fot. CSiK
Wystawę można oglądać bezpłatnie, codziennie w godzinach funkcjonowania domu kultury. Ekspozycja będzie prezentowana do 3 grudnia.
Napisz komentarz
Komentarze