sobota, 28 września 2024 12:09
Reklama

61 batalion zakończył program „Edukacja z wojskiem”

Zasady wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej – między innymi te zagadnienia zgłębiali uczniowie szkół podstawowych i średnich w ramach pilotażowego programu „Edukacja z Wojskiem”.  W termie od 6 maja do 20 czerwca żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic realizowali zajęcia z uczniami szkół podstawowych oraz średnich w ramach innowacyjnego programu edukacyjnego „Edukacja z Wojskiem”. Podczas zajęć uczniowie poznawali między innymi zasady wojskowości, obronności bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Zapoznali się również z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

- Chcieliśmy zaszczepiać w młodych ludziach wartości proobronne, a program „Edukacji z Wojskiem” był do tego świetną okazją - mówi jeden z żołnierzy prowadzących zajęcia. 

W ramach projektu żołnierze przeprowadzili lekcje w jednej szkole w każdej z gmin powiatu garwolińskiego, a mianowicie w placówkach: Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, Liceum Ogólnokształcące w Łaskarzewie, Szkoła Podstawowa im. A. Sasimowskiego w Borowiu, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jóźwickiego w Górznie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgórzu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Pilawie,  Publiczna Szkoła Podstawowa Im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie, Szkoła Podstawowa Im. Bolesława Grudniaka w Trojanowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wildze, Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Żelechowie.

„Edukacja z wojskiem”

„Edukacja z Wojskiem” to 6-tygodniowy program edukacyjny. Został przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.

Celem programu było zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw wobec zagrożeń, a także przekazanie wiedzy na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo uczniowie mieli szansę nauczyć się bezpiecznego poruszania się po Internecie oraz krytycznego podejścia do informacji online.

mat. pras.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama