Troje internistów i neurolog byli pod wrażeniem rodzajów i jakości procedur wykonywanych w naszym szpitalu. Jak przyznała doktor Kebede: „W Adis Abebie w przypadku leczenia zawału serca mamy do dyspozycji jedynie leczenie farmakologiczne – np. aspirynę. Szansa obejrzenia pracowni hemodynamiki, gdzie wykonuje się zabiegi kardiologii interwencyjnej robiła ogromne wrażenie”.
Na każdym oddziale lekarze doświadczali czegoś wyjątkowego w ich praktyce medycznej. Ale dobre wrażenie sprawiły nawet… kolejki na korytarzach. „W Adis Abebie przed gabinetami obecne są tłumy pacjentów. Czasami trzeba się przez nie przeciskać. Wynika to również z tego, że populacja której pomaga szpital w stolicy Etiopii liczy ponad 1 mln osób. Dla porównania w powiecie garwolińskim mieszka około 100 tys. osób.
W trakcie wizyty lekarze z Garwolina i Adis Abeby mogli porozmawiać na temat chorób z którymi się mierzą w swoich krajach. Wypłynął m.in. temat zakażenia wirusem HIV, który dotyczy znacznego procenta populacji w Etiopii. Z drugiej strony, Etiopia ma jeden z najniższych odsetków depresji na świecie. Być może oprócz słonecznej pogody i ciepłego klimatu, wpływ mają również silne relacje i więzi rodzinne oraz społeczne.
Doktor Kebede przyznaje, że kontaktowała się ze znajomymi z Polski czy każdy szpital powiatowy w naszym kraju świadczy usługi medyczne na podobnym poziomie. Przyznała, że opis naszej placówki robił wrażenie również na nich, mających styczność z innymi szpitalami w Polsce.
Skomplikowane procedury medyczne wykonywane w Garwolinie, nietypowe choroby występujące w Adis Abebie (reumatyczne zapalenie serca czy kardiomiopatia u noworodków) – mnogość tematów powiększała się z każdą rozmową. Spontanicznie narodził się pomysł nawiązania współpracy międzynarodowej, celem wymiany doświadczeń.
SP ZOZ Garwolin
Napisz komentarz
Komentarze