Po raz pierwszy Cobra przejechała przez powiat

Opublikowano: 20 luty 2019, 20:02 Kategoria Rozmaitości
rajdoffroadgmina garwolinłaskarzewgmina sobolew

Blisko 200 załóg wzięło udział w Cobra Lajtowym Pucharze. Rajd terenowy po raz pierwszy przejechał przez gminy powiatu garwolińskiego. Niewykluczone, że pasjonaci jazdy po bezdrożach ponownie zawitają w naszej okolice.

Organizatorami sobotniego rajdu był Offroad Piaseczno. Do tej pory imprezy spod szyldu grupy pasjonatów jazdy w terenie odbywały się w bliskiej odległości od Warszawy. – Postanowiliśmy zorganizować rajd w okolicach Garwolina, bo jest tu wiele świetnych terenów do jazdy, które są bardzo zróżnicowane. Ponadto jest tu duża grupa miłośników jazdy w terenie, która od jakiegoś czasu nie miała imprezy na swoim terenie – wyjaśnia w rozmowie z nami Mieszko Kryński.

Gdzie w mieszkaniu postawić wieszak na kółkach?

Opublikowano: 18 luty 2019, 10:36 Kategoria Rozmaitości

Wieszaki na kółkach bezapelacyjnie stały się przedmiotem, który ułatwia utrzymanie ładu w mieszkaniu i pozwala cieszyć się uporządkowaną garderobą. Z tego powodu spotykany jest w coraz większej ilości domów. Główną zaleta tego typu wieszaków jest to, że posiadają kółka, dzięki czemu można zmieniać ich miejsce zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Wiele osób przed zakupem nowego mebla zastanawia się, gdzie najlepiej go postawić. Wyjątkiem są wieszaki na kółkach, które pasują właściwie wszędzie!

 Sypialnia, garderoba, przedpokój - czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujesz

Wieszaki mobilne w większości przypadków cechuje prostota i estetyczny wygląd. Z tego powodu łatwo dopasować je do każdego rodzaju pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się zarówno we wnętrzu w stylu industrialnym, jak i tradycyjnym. A ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie można wykorzystywać je zarówno do przechowywania odzieży wierzchniej, jak i codziennych ubrań, które na ogół trzymamy w szafach, co nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większej ich ilości, ponieważ w szafach i szafkach najzwyczajniej się gniotą. Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami garderoby, to organizując ją koniecznie zdecydujmy się na wieszaki na kółkach. Produkty dobrej jakości w przystępnych cenach dostępne są na przykład w sklepie https://www.edinos.pl/wieszaki-na-kolkach.

Garwolin - moje piękne i czyste miasto – konkurs plastyczny

Opublikowano: 14 luty 2019, 10:01 Kategoria Rozmaitości
konkurseko

Jak uczniowie z Garwolina widzą nasze miasto, uroki środowiska w którym żyją? Urząd Miasta w Garwolinie zaprasza do udziału w IV edycji konkursu „Garwolin - moje piękne i czyste miasto”.

 „Garwolin - moje piękne i czyste miasto”- to temat konkursu ekologicznego organizowanego przez Urząd Miasta Garwolina i firmę Ekolider. Konkurs adresowany jest do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu Garwolina, a jego celami jest rozwijanie wrażliwości artystycznej, edukacja proekologiczna oraz promocja miasta poprzez dostrzeżenie jego walorów estetycznych.

Fascynujące rośliny w akwarium - wątrobowce

Opublikowano: 11 luty 2019, 20:38 Kategoria Rozmaitości

Wątrobowce to popularne rośliny ozdobne wykorzystywane w akwariach. Należą do grupy mszaków i są spokrewnione z mchami, lecz wyróżniają się delikatniejszą i często bardzo skomplikowaną budową. Należą do nich porostnice i jungermanie. Większość z nich posiada tylko łacińskie nazwy, gdyż dla naukowców nadal stanowią osobliwą zagadkę. W akwariach najczęściej spotykamy kilka popularnych gatunków wątrobowców, tj. Riccia fluitans oraz Monosolenium tenerum. Sklep internetowy https://www.plantica.pl/produkty/rosliny-akwariowe/mchy-i-watrobowce zapewnia różnorodne rośliny wodne, m.in. rośliny pływające stanowiące schronienie dla narybku.

Cechy charakterystyczne wątrobowców

Do roślin wodnych określanych mianem wątrobowców należy niespełna 8000 gatunków. Rośliny te przybierają bardzo różnorodne kształty oraz wykształcają rozmaite formy rozmnóżek. Niektóre z nich są owalne, inne okrągłe lub zaostrzone, o charakterystycznej postrzępionej blaszce. Mogą również tworzyć nieregularne formacje złożone ze zrębów. o wyciągniętej w dwa lub trzy zęby, podzielonej na wiele płatów, postrzępionej na końcu. Porostnice to typowe rośliny plechowate w kształcie nieregularnej rozetki albo taśmy. Charakteryzują się jasnozieloną barwą i bogactwem kształtów. Z kolei mszaki jungermanie obejmują rośliny plechowate oraz ulistnione. Rośliny ulistnione wyróżniają trzy rzędy listków, które wyrastają z delikatnej łodyżki. Dwa rzędy są regularne, natomiast trzeci rząd stanowią drobne, odmiennie wykształcone listki. Charakterystyczna jest również zarodnia w kształcie kuli lub podłużna oraz wydłużone komórki platery ze śrubowatymi zgrubieniami, których zadaniem jest rozsiewanie zarodników.