poniedziałek, 25 listopada 2024 18:47
Reklama
Kultura:

Kultura

Po ziemi słońcem malowanej w Miętnem
Po ziemi słońcem malowanej w Miętnem

W ramach Garwolińskich Spotkań Podróżniczych Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 19 listopada 2017 r. (niedziela) o godz. 17.30 do Miętnego w podróż po Afryce - ziemi słońcem malowanej - z Sylwią Prządką - mieszkanką powiatu garwolińskiego, podróżniczką i wolontariuszką misyjną. Wstęp wolny. Sylwia Prządka pochodzi z Sulbin. We wrześniu 2015 roku wyjechała na roczną misję do Afryki, do jednego z najbardziej znanych zambijskich miast - Kabwe. Tam w biednej dzielnicy Mukululu mieści się przyparafialna szkoła Don Bosco oraz oratorium,  w którym Sylwia pracowała z dziećmi i młodzieżą. Relacje z pobytu z Zambii przekazywała na prowadzonym przez siebie blogu www.ziemia-malowana-sloncem.blogspot.com.

16.11.2017 06:52
Z wizytą u króla
Z wizytą u króla

Komnaty królewskie w Wilanowie czekają na gości! 2 grudnia Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza dzieci do odwiedzenia letniej rezydencji króla Jana III. Pierwsza wycieczka w ramach cyklu ?Z wizyta w muzeum? może być świetnym prezentem Mikołajkowym ? na koniec jej uczestnicy odwiedzą magiczny Ogród Światła. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Muzeum oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przygotowuje wystawy czasowe, wydaje książki naukowe i popularnonaukowe, organizuje zajęcia edukacyjne poświęcone zarówno wartościom kulturowym, jak i przyrodniczym wilanowskiej rezydencji.

09.11.2017 11:58
Do Miętnego przyjechali Książę i Żebrak
Do Miętnego przyjechali Książę i Żebrak

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem gościło najmłodszych mieszkańców powiatu garwolińskiego na przedstawieniu teatralnym pt. ?Książę i Żebrak?. Kolejne spotkanie dla dzieci z teatrem już w grudniu. Celem spotkań najmłodszych z teatrem jest przede wszystkim edukacja teatralna i dobra zabawa. Teatr przygotowuje widza do pracy intelektualnej, pobudza ciekawość i jest bardzo ważnym elementem edukacji. Może zaspokoić potrzeby psychiczne dziecka i odgrywać niezwykle istotną rolę w kształtowaniu jego osobowości.

09.11.2017 10:02
Reklama
W Miętnem wspomnieli Leśmiana
W Miętnem wspomnieli Leśmiana

Niedzielny wieczór w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zgromadził występujących oraz publiczność wokół wybitnego poety i prozaika Bolesława Leśmiana. W programie słowno-muzycznym pt. ?Cudaczniało istnienie? wystąpili mieszkańcy powiatu garwolińskiego. W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury m.in. PCKIP w Miętnem postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

09.11.2017 06:27
Wystawa prac jeszcze w listopadzie
Wystawa prac jeszcze w listopadzie

Wczoraj odbył się ostatni tegoroczny plener w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji. Zwieńczy go ekspozycja wszystkich prac 26 listopada 2017r. w dworku w Miętnem. - Jest taka wieś i jest taka szkoła, w której powstała Wiejska Galeria Sztuki. Donosiły w 1975r. gazety. W miętnieńskim dworku organizowano niegdyś m.in. plenery malarskie i goszczono tu artystów plastyków Mazowieckiego Towarzystwa Kultury ? informuje dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

09.11.2017 06:21
Z piosenką do Niepodległości
Z piosenką do Niepodległości

22 listopada w Garwolinie odbędą się przesłuchania I festiwalu pieśni patriotycznych ?O, Ziemio Polska ? z pieśnią i piosenką do Niepodległości?. To wydarzenie muzyczne obejmujące swoim zasięgiem całe województwo mazowieckie, którego współorganizatorem jest Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. I Festiwal ?O, Ziemio Polska ? z pieśnią i piosenką do Niepodległości? odbędzie sie w dniach 16-26 listopada. Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, a jednym ze współorganizatorów jest Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wydarzenie przeznaczone jest dla mieszkańców województwa mazowieckiego i ma na celu budowanie poczucia przynależności narodowej oraz przygotowanie uczestników i odbiorców do aktywnego świętowania Dnia Niepodległości.

08.11.2017 06:34
W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce
W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wieczór pamięci poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce. W wydarzeniu udział wzięli także absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem i przypomnieli o wydarzeniach sprzed lat związanych z obroną krzyży oraz wizycie u ks. Popiełuszki. Podczas wydarzenia gość specjalny spotkania Jakub Gołębiewski z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił prelekcję pt. ?Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki?. Przybliżył sylwetkę tego wyjątkowego Polaka oraz przedstawił szczegóły śmierci błogosławionego kościoła katolickiego.

08.11.2017 06:05
Koncertowa jesień: pieśni Bułata Okudżawy
Koncertowa jesień: pieśni Bułata Okudżawy

W Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie trwa ?Koncertowa jesień?. 23 listopada w Kawiarni ?Moja Muzyka? zabrzmią najpiękniejsze pieśni Bułata Okudżawy. Koncert wykona akustyczne trio z zespołu Piramidy. Muzycy w maju tego roku wydali album "Krótka płyta o Okudżawie". Bułat Okudżawa był rosyjskim bardem, poetą, prozaikiem, kompozytorem ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych. W Polsce jego twórczość, zwłaszcza piosenki, cieszyły się dużą popularnością. Wydana przez wytwórnię płytową Muza Polskie Piosenki płyta "Ballady Bułata Okudżawy", zawierająca polskojęzyczne wersje utworów, była pierwszym na świecie przekładem poezji śpiewanej. Piosenki Bułata wykonywali m.in Bohdan Łazuka, Wojciech Młynarski, Sława Przybylska, a w późniejszym okresie także Hanna Banaszak.

06.11.2017 08:06
Gdzie można spotkać aż tylu Świętych? W Żelechowie! [wideo]
Gdzie można spotkać aż tylu Świętych? W Żelechowie! [wideo]

Św. Teresa z Avila powiedziała "Wspaniałym środkiem, aby cieszyć się Bogiem, jest przyjaźń z Jego przyjaciółmi." Bal Wszystkich Świętych pokazał jak wielu przyjaciół  Bóg ma w Żelechowie. Bo właśnie w Żelechowie Bal Wszystkich Świętych zgromadził blisko sto postaci przedstawiających świętych: Jana Pawła II, Św. Maryję, Św. Mikołaja, Św.  Franciszka, Ojca Pio, Św. Łucję,  Św. Filomenę, Św. Małą Arabkę, Św. Huberta, Św. Jana Bosko, Św. Matkę Teresę z Kalkuty,  Św. Teresę od Dzieciątka Jezus i wielu innych.

06.11.2017 05:59
Poranek z Zielonym Kopciuszkiem
Poranek z Zielonym Kopciuszkiem

Była to nie tylko znana i lubiana przez dzieci historia o Kopciuszku, ale także mały sprawdzian z ekologii, który mali widzowie zdali na piątkę! Teatr Kultureska zainaugurował nowy cykl spotkań w Centrum Sportu i Kultury przeznaczony dla rodziców i dzieci. Następna okazja do wspólnej zabawy już 19 listopada. 29 października w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury wystąpił Teatr Kultureska, otwierając cykl "Artystyczne poranki". Sala widowiskowa Centrum Sportu i Kultury została zapełniona do ostatniego miejsca. Rodzice ze swoimi pociechami przyszli, by zobaczyć znaną bajkę w trochę innej aranżacji. W tej wersji opowieści Kopciuszek przyjaźnił się z kolorowym motylem i szczurkiem o imieniu Burek.

30.10.2017 10:39
Zeszyt w kratkę pisany z Popiełuszko
Zeszyt w kratkę pisany z Popiełuszko

Gdyby żył obchodziłby w tym roku 70 ? te urodziny... Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 3 listopada (piątek) na godz. 19.00 do dworku w Miętnem na wieczór pełen refleksji poświęcony pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki.  Wstęp wolny. Ks. Jerzy, kapłan czasów PRL i stanu wojennego, obrońca godności człowieka, ludzkiej pracy, patriota. Duszpasterz ?Solidarności? i jej patron, także przyjaciel twórców kultury. Męczennik, od 2010 r. Błogosławiony Kościoła.

30.10.2017 05:39
Ulubione kino kobiet? Kino w szpilkach!
Ulubione kino kobiet? Kino w szpilkach!

Francuska komedia, pyszne przekąski i moc prezentów. I to wszystko w jeden wieczór. Cykl spotkań filmowych dla pań ?Kino w szpilkach? garwolińskiego Kina ?Wilga? cieszy się coraz większą popularnością. Tak wielką, że bilety na listopad najlepiej kupić już dziś! Ponad 1700 widzów ? głównie pań, ale nie tylko. 7 seansów filmowych z zabawnymi, wzruszającymi, a niekiedy bardzo poruszającymi historiami. Na każdym seansie moc nagród, upominków i niespodzianek, które ufundowało blisko 20 firm. To dotychczasowy bilans ?Kina w szpilkach?, który Kino ?Wilga? stworzyło specjalnie z myślą o kobietach.

27.10.2017 12:22
Nie tylko Miętne jak malowane
Nie tylko Miętne jak malowane

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się kolejny plener rysunkowo-malarski pt. ?Barwy jesieni w polskim dworze?. Plenery zwieńczy ekspozycja wszystkich prac 26 listopada 2017. w dworku w Miętnem. - Jest taka wieś i jest taka szkoła, w której powstała Wiejska Galeria Sztuki. Donosiły w 1975r. gazety. W miętnieńskim dworku organizowano niegdyś m.in. plenery malarskie i goszczono tu artystów plastyków Mazowieckiego Towarzystwa Kultury ? informuje dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

27.10.2017 05:00
Kolejne srebro dla Chóru Miasta Garwolina
Kolejne srebro dla Chóru Miasta Garwolina

Chór Miasta Garwolina wyśpiewał sobie nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym ?Cantu Gaudeamus? w Pałacu Branickich Białymstoku. W kategorii chórów dorosłych mieszanych nasi chórzyści zostali najwyżej ocenieni i nagrodzeni srebrnym dyplomem. "Cantu Gaudeamus" (Śpiewem - Radujmy się!) to konkurs organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Białymstoku. Patronem przedsięwzięcia jest Miasto Białystok, Województwo Podlaskie oraz Polskie Radio Białystok.

25.10.2017 08:23
Nie tylko o Kościuszce
Nie tylko o Kościuszce

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji  w Miętnem odbyło się spotkanie z historią pt. ?Ziemia Garwolińska w Powstaniu Kościuszkowskim? połączone z promocją nowego Zeszytu Historycznego Ziemi Garwolińskiej nr 22 wydanego przez Ludowe Towarzystwo Naukowo - Kulturalne Oddział Garwolin. Najnowsza publikacja, w większości poświecona  postaci Tadeusza Kościuszki oraz Ziemi Garwolińskiej w Powstaniu Kościuszkowskim, nawiązuje do ogólnopolskich obchodów Roku Kościuszki i obchodzonej w tym roku 200-setnej rocznicy jego śmierci. Ale nie tylko jego postać była przedmiotem dyskusji. Poruszone były także inne tematy opisane w zeszycie historycznym związane z dziejami powiatu garwolińskiego.

25.10.2017 05:16
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama