sobota, 28 września 2024 07:22
Reklama
Kultura:

Kultura

SATUrenzja i fotoRATOR. Odwiedź festiwal i weź udział w konkursie
SATUrenzja i fotoRATOR. Odwiedź festiwal i weź udział w konkursie
10.09.2020 11:16
Saturator...Mimo wszystko! Już w sobotę
Saturator...Mimo wszystko! Już w sobotę

Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w drugiej edycji Festiwalu Saturator Teatralny. W tym trudnym dla nas wszystkich roku spotkamy się w jednym dniu ? 12 września. Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. Właśnie teraz chcemy być razem z naszymi widzami i artystami. Okres pandemii z wielką siłą uświadomił nam, że życie pozbawione kontaktu z kulturą utrudnia poszukiwania odpowiedzi na współczesne wyzwania i definiowanie bolących problemów. Przeszkadza w tworzeniu więzi wspólnotowych i wspólnym przeżywaniu Sztuki. Nie chcemy życia bez Sztuki, dlatego spotkamy się mimo wszystko? Tegoroczna 2. edycja Festiwalu Saturator Teatralny w Garwolinie odbędzie się 12 września. Mamy nadzieję, że te kilka godzin spotkań z teatrem pozwoli artystom i widzom zagłębić się w ciekawości, uważności a może też kreatywności? Bądźcie z nami, bo razem jest łatwiej, ciekawiej i? lepiej ale pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych.

08.09.2020 12:14
Resztki ? nowa wystawa w Galerii Kotłownia
Resztki ? nowa wystawa w Galerii Kotłownia

Kolejny wernisaż w Galerii Kotłownia zbliża się wielkimi krokami. Zagadkowy i przewrotny tytuł wystawy, podczas której swoje prace zaprezentuje Tomasz Ryfa już w piątek 11 września o godzinie 18:00. ?Resztki? tak nazywają się rzeźby ? proste formy przestrzenne, w których artysta zamknął emocje. Pięć obiektów prezentowanych w przestrzeni galerii to minimalistyczne formy. Ich elementem wspólnym jest tradycyjna technika rzeźbiarska, którą zostały wykonane. Artyście bliskie jest dawne rzemiosło, stąd chętnie korzysta z takich metod jak repusowanie blachy, ceramika, czy odlewy z brązu. Rzeźby Tomasza Ryfy łączy też materiał, z którego powstały ? w każdym przypadku ? jest to materiał naturalny: metal szlachetny czy glina. ?Resztki? stają w opozycji do wszelakich resztek cywilizacyjnych obecnego świata. W czasach gigantycznej nadprodukcji nietrwałych dóbr, trwałe szlachetne materiały podlegające jednocześnie pełnemu recyklingowi są - same w sobie - cichym przesłaniem.

07.09.2020 06:01
Balladyna w Borowiu
Balladyna w Borowiu

Już po raz dziewiąty odbyło się Czytanie Narodowe. Tegoroczna lektura to ?Balladyna? Juliusza Słowackiego, którą czytana w także  w Borowiu. Utwór Słowackiego ukazuje magię i urok władzy, który kieruje Balladyną od początku. Dwie siostry ? Alina i Balladyna ? uczestniczyły w turnieju zorganizowanym przez Kirkora, władcę na zamku. Był to turniej w zbieraniu malin, zaś nagrodą było małżeństwo z Kirkorem. Alina okazała się lepsza od siostry w zbieraniu owoców, Balladyna jednak była od niej bardziej przebiegła i sprytniejsza. Najpierw zabija swoją siostrę, Alinę zabierając jej maliny i zdobywając rękę Kirkora.Pierwsza zbrodnia pociągnęła za sobą kolejne, motywowane chęcią pogłębienia i utrzymania zdobytej władzy. Słowacki podkreślał, iż nie jest możliwe sprawiedliwe rządzenie, gdy doszło się do władzy w tak zbrodniczy sposób.

06.09.2020 10:24
Kino ?Wilga? dołącza do akcji #ChodźDoKina!
Kino ?Wilga? dołącza do akcji #ChodźDoKina!

Właśnie dzisiaj rusza ogólnopolska kampania społeczna z udziałem gwiazd ?Kino to Emocje?, w ramach której duże sieci oraz kina studyjne i lokalne wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, po raz pierwszy w historii będą wspólnie zachęcać do powrotu przed duży ekran. Kino ?Wilga? również włącza się w akcję i zaprasza: #ChodźDoKina! ? Kino to emocje. Wiedzą o tym doskonale nasi widzowie, których w ubiegłym roku ponad 90 tysięcy zasiadło przed ekranem naszego kina. Pandemia pokrzyżowała plany również branży kinowej. Dziś nasze kino jest bezpieczne, dzięki stosowaniu reżimu sanitarnego: dezynfekcja dłoni przy wejściu do kina, zakrywanie nosa i ust, zachowanie dystansu ? co drugi fotel wolny ? mówi Jacek Pasternak, kierownik garwolińskiego Kina ?Wilga?. W obliczu pandemii i trudnej sytuacji, w której znalazły się kina, polska branża kinowa zwarła szyki, by wyjść naprzeciw rodzimym kinomanom. Kampania ?Kino to emocje? startuje 4 września. Głównym elementem kampanii będą pełne emocji spoty z udziałem Joanny Kulig i Marcina Dorocińskiego, za pośrednictwem których aktorzy przypomną widzom o wyjątkowej roli kina.

05.09.2020 05:53
Lalka na scenie. Fundacja im. Zbyszka Winiarka zaprasza na festiwal
Lalka na scenie. Fundacja im. Zbyszka Winiarka zaprasza na festiwal

W dniach 5-6 września w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych ?Lalka na Scenie?. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z teatrem ulicznym dla dzieci i dorosłych. Spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności są bezpłatne. Festiwal organizuje Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka. V edycja Festiwalu ?Lalka na Scenie? rozpocznie się w sobotę 5 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. W tym roku do Warszawy zawitają europejscy mistrzowie tej formy teatru. Spektakle będą grane podczas dwóch dni festiwalowych od godziny 11.00. O każdej pełnej godzinie rozpoczynać się będzie kolejny spektakl. Ostatni zacznie się o godzinie 16.00. Repertuar co roku dobierany jest tak, aby nie stanowił przeszkód językowych w zrozumieniu treści przez publiczność i by przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku. W niedzielę, do nieba pofruną festiwalowe gołębie. Pomiędzy spektaklami wśród kamienic Rynku Nowego Miasta rozbrzmiewać będzie zabytkowa katarynka. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje bezpłatny wstęp. W wyniku aktualnej sytuacji COVID-19 przebieg Festiwalu, w tym uczestnictwo oraz liczba osób, będzie wymagała przestrzegania określonych zasad w Strefie Widza. Także zachęcamy widzów do zabrania na tegoroczny Festiwal swoich: kocy, poduszek czy krzesełek.

04.09.2020 11:35
Fundacja pamięci Zbyszka Winiarka zaprasza na festiwal
Fundacja pamięci Zbyszka Winiarka zaprasza na festiwal

W dniach 5-6 września w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych ? Lalka na Scenie?. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z teatrem ulicznym dla dzieci i dorosłych. Spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności są bezpłatne. V edycja Festiwalu ?Lalka na Scenie? rozpocznie się w sobotę 5 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. W tym roku do Warszawy zawitają europejscy mistrzowie tej formy teatru. Spektakle będą grane podczas dwóch dni festiwalowych od godziny 11.00. O każdej pełnej godzinie rozpoczynać się będzie kolejny spektakl. Ostatni zacznie się o godzinie 16.00. Repertuar co roku dobierany jest tak, aby nie stanowił przeszkód językowych w zrozumieniu treści przez publiczność i by przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku. W niedzielę, do nieba pofruną festiwalowe gołębie.

02.09.2020 04:47
Koniec wakacji pełny kolorów
Koniec wakacji pełny kolorów

Burza kolorów nadciągnęła wczoraj nad Tereny Rekreacyjne ?Zarzecze? w Garwolinie. Wszystko za sprawą Festiwali Holi Święto Kolorów, które było częścią tegorocznego wydarzenia ?Pożegnanie wakacji?. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprosiło także na kino pod chmurką i wakacyjne pływanie w ?Garwolance?. Na początek była piękna filmowa historia o przyjaźni dla całej rodziny, a na koniec feeria barw ? taką propozycję na zakończenie przygotowało dla mieszkańców Centrum Sportu i Kultury. Projekcją filmu w plenerze CSiK rozpoczęło tegoroczne wakacje i w ten sam sposób je zakończyło. W sobotę, 29 sierpnia, o godzinie 20:00 w parku przy Pływalni Miejskiej ?Garwolanka?,można był obejrzeć film pt. ?Chłopiec z burzy?. Poza historią o przyjaźni, kryją się w nim trafne pytania o stosunek do środowiska naturalnego, o wartość życia rodzinnego. To było kino familijne w dobrym tego słowa znaczeniu, dlatego na leżakach zasiedli nie tylko dorośli.

31.08.2020 12:48
Laur Marszałka dla sójki z Pogorzelca
Laur Marszałka dla sójki z Pogorzelca

Sójka pogorzelska, autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Pogorzelca (gm. Maciejowice), otrzymała Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Do XIII edycji Konkursu zakwalifikowano 68 produktów żywnościowych, wytwarzanych przez mazowieckich producentów. Kapituła konkursu wyłoniła zdobywców laura i wskazała wyróżnionych w grupie producentów indywidualnych i grupie przedsiębiorców.

29.08.2020 11:36
Pożegnanie wakacji z CSiK
Pożegnanie wakacji z CSiK
25.08.2020 13:15
Tydzień w kinem w plenerze
Tydzień w kinem w plenerze

W Garwolinie, Miętnem, Maciejowicach, Rębkowie i Sulbinach w przyszłym tygodniu będzie można obejrzeć film pod gołym niebem. Tym razem do plenerowego kina można się wybrać całą rodziną. Aż w pięciu miejscowościach w powiecie garwolińskim będzie można w najbliższych dniach wziąć udział w pokazach kina plenerowego. Organizatorzy postawili tym razem na filmy dla dzieci. Wśród propozycjitakże jeden film z gatunku kina familijnego.

21.08.2020 14:16
Człowiek i świat według Anny Panek
Człowiek i świat według Anny Panek

Do 4 września w Galerii Kotłownia można oglądać wystawę malarstwa Anny Panek. Wystawa nosi tytuł "Relacje", a prezentowane dzieła opowiadają historię człowieka, świata i relacji pomiędzy nimi. 14 sierpnia w Galerii Kotłownia odbył się piąty w tym roku wernisaż. Tym razem swoje prace prezentowała Anna Panek. W przestrzeni wystawienniczej zawisło 7 obrazów olejnych oraz kilkanaście szkiców akwarelą. Większość z prac są to obrazy nowe. Artystka opowiada nimi historię człowieka i jego relacji ze światem, który charakteryzuje poetyka onirycznej wizyjności. Stąd też tytuł wystawy. Geometrycznie traktowana przestrzeń, stłumienie kolorów, ciemny kosmos stają w relacji kontrastu z anonimowym człowiekiem celowo anatomicznie niedoskonałym i barokowymi blaskami bieli. Cisza i pustka na obrazach skłaniają do własnych interpretacji tytułowych relacji.

21.08.2020 13:09
Trolle opanowały Romanówkę [wideo]
Trolle opanowały Romanówkę [wideo]

Było radośnie, kolorowo i rodzinnie. W najstarszej części osiedla Romanówka wystawiono spektakl ?Trolle z Romanówki?. W rolę aktorów wcielili się mieszkańcy okolicznych bloków. Entuzjazm Agnieszki Krzysztoszek mieszkanki osiedla przeniósł się, w zaledwie trzy tygodnie, na 40 ?sąsiadów?. W niespełna miesiąc powstał pomysł, scenariusz to spektaklu ?Trolle z Romanówki?. Scena powstała pod chmurką w wyjątkowym miejscu. Bloki 2, 4, 6, 8, pomiędzy którymi zlokalizowano centralny punkt spektaklu, to pierwsze budynki, która w połowie lat 80. powstawały na Romanówce.

14.08.2020 07:42
Nocny Maraton Filmowy. Odbierz darmowe zaproszenie!
Nocny Maraton Filmowy. Odbierz darmowe zaproszenie!

To nie tylko filmy opisujące ważne wydarzenia historyczne. To opowieści o miłości, przyjaźni, marzeniach i trudnych wyborach. Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej Kino Wilga zaprasza na Nocny Maraton Filmowy, podczas którego będzie można obejrzeć "Piłsudskiego", "Miasto 44" i "Legiony". I to zupełnie za darmo! Wystarczy odebrać zaproszenie! 15 sierpnia będziemy obchodzić 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Częścią miejsko-powiatowych obchodów tak wielkiego jubileuszu będzie Nocny Maraton Filmowy w Kinie Wilga. W sobotni wieczór będzie można obejrzeć 3 polskie filmy, które nie tylko przypominają ważne wydarzenia historyczne z ubiegłego wieku, walkę o wolną Polskę, lecz także opisują historie miłosne, przyjaźnie, mówią o trudnych wyborach i uniwersalnych wartościach.

07.08.2020 10:18
?Relacje? Anny Panek. Wystawa w Galerii Kotłownia
?Relacje? Anny Panek. Wystawa w Galerii Kotłownia

To opowieść o człowieku i jego relacji ze światem. Malarstwo Anny Panek będzie można podziwiać w Galerii Kotłownia do 4 września, a wernisaż wystawy pt. ?Relacje? odbędzie się 14 sierpnia. Anna Panek urodziła się w 1982 r. w Lublinie. Jej rodzice pochodzą ze wschodniej Lubelszczyzny, z malowniczej nadbużańskiej wioski. Częste podróże tam był dla niej powrotem do miejsca, z którym czuje się związana nie tylko rodzinnie, ale i duchowo. Artystka związana jest także z Nałęczowem, gdzie obecnie mieszka. Tu uczęszczała do szkoły podstawowej, a później do Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego. Wybierając szkołę artystyczną, kontynuowała rodzinne pasje. Ojciec ? grafik, nauczyciel akademicki, komisarz Konkursu Rysunkowego im. M. E. Andriol-lego, mama ? kustosz w Muzeum Stefana Żeromskiego, przewodnik i autorka tekstów o historii Nałęczowa i autorka monografii o Oktawii Żeromskiej.

06.08.2020 12:43
Reklama
Reklama
Reklama