sobota, 28 września 2024 03:18
Reklama
Kultura:

Kultura

Świętuj Dzień Dziecka z CSiK
Świętuj Dzień Dziecka z CSiK

To już jutro! Wielkie święto wszystkich dzieci. Co można im podarować? Wspólnie spędzony czas! Jeśli nie macie pomysłu, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie spieszy z pomocą. Jest coś dla miłośników filmów Disneya, coś dla wielbicieli aktywności fizycznej i nietuzinkowa propozycja spotkania ze sztuką. A ponieważ świętowanie Dnia Dziecka będzie trwało dłużej niż jeden dzień, nie trzeba ograniczać się w wyborze. Kino Wilga podniesie na duchu ?Co w duszy gra? to familijna animowana produkcja Disneya, która na koncie ma 2 Oscary za najlepszą muzykę oryginalną oraz najlepszy długometrażowy film animowany . W filmie śledzimy losy Joe Gardnera, który prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys, jaki jest udziałem wszystkich artystów. Coraz wyraźniej dostrzega, że marzenie jego życia, by być muzykiem jazzowym, nie spełni się i dlatego zadaje sobie pytania ?Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia??. Joe jest uosobieniem tych pytań. Ale nadchodzi moment, kiedy Joe stwierdza, że jego marzenie może być w zasięgu ręki. Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia do fantastycznego miejsca, gdzie zostaje zmuszony, by ponownie zastanowić się nad tym, co to znaczy mieć duszę. Tam spotyka, a ostatecznie również zaprzyjaźnia się z 22 ? duszą, która uważa, że życie na Ziemi nie toczy się tak, jak powinno.? Film można obejrzeć w Kinie Wilga jeszcze 31 maja i 1 czerwca o godzinie 13:00 i 15:30.

31.05.2021 09:23
Horror w Galerii Kotłownia
Horror w Galerii Kotłownia

Już 4 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Kotłownia przed publicznością otworzą się nowe światy. Prezentowana ekspozycja to ukłon w stronę najmłodszych z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Prace Emilii Dziubak, ilustratorki książek dla dzieci takich jak: ?Rok w lesie?, ?Pożyczalscy?, ?Proszę mnie przytulić?, ?Gratka dla niejadka? będzie można oglądać do końca miesiąca.  - Sami nie do końca możemy w to uwierzyć. Udało się! Ilustracje Emilii Dziubak ? jednej z najbardziej popularnych i lubianych artystek książek dziecięcych zawisną w Galerii Kotłownia. A dodatkowo jeszcze autorka będzie obecna podczas wernisażu. Sama opowie o swoich dziełach. Po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią otwarcie nowej, tak wspaniałej wystawy jest dla nas wielką radością ? mówi Luiza Kondej, kustosz galerii. Pokazanych zostanie 20 ilustracji z książki ?Horror?. Choć jej tytuł przynosi skojarzenia mroczne i niekoniecznie związane z dziećmi, jest bardzo przewrotny. W rzeczywistości ilustracje dotyczą konwencji jedzenia warzyw i owoców. Owszem, mogą przyprawić o dreszczyk na plecach, ale nie ze strachu, a z radości, w jaki sposób można pokazać tak prozaiczny temat. ?Soczystość? historii urywanych słonecznikom głów, ćwiartowanych bananów i obdzieranych ze skóry cukinii zamknięta w mrocznych, niezwykle pomysłowych i uroczo nastrojowych ilustracjach Emilii Dziubak zadziwi dzieci i dorosłych.

27.05.2021 11:20
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie Wilga
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie Wilga

Od 17 maja do 5 października trwają zapisy szkół do kolejnej edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Centrum Sportu i Kultury przystępuje do programu po raz pierwszy. Tegoroczna edycja programu, który ma za sobą 15 lat doświadczenia, będzie dostosowana do sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Mając na uwadze bezpieczeństwo nauczycieli oraz uczniów, w tym roku i dostępna będzie elastyczna forma udziału w programie. W praktyce oznacza to, że szkoły będą mogły łączyć projekcje w kinach z seansami online w wygodny dla siebie sposób. - Wierzymy, że doskonale przygotowana oferta NHEF spotka się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Edukacja filmowa będzie odbywać się na wszystkich poziomach nauczania ? od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. Warto zapisywać się już dziś. Program jest tak przygotowany, że można go z łatwością zmieniać w zależności od okoliczności ? mówi Barbara Kupczyk-Mikulska ? koordynatorka projektu. Najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone dla komfortu uczestników, to: możliwość realizowania projektu w wersji stacjonarnej, online lub hybrydowej, swoboda w zmianie formy uczestnictwa ze stacjonarnego na online (w przypadku ponownego zamknięcia kin lub decyzji o nauczaniu zdalnym), ograniczenie liczby osób na seansach stacjonarnych na sali kinowej zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS, realizacja indywidualnych seansów stacjonarnych dla jednej lub kilku klas z tej samej szkoły z wideo prelekcjami i omówieniami filmów (zapisy po kontakcie z koordynatorem).

21.05.2021 08:35
Spacer śladami kultury i tradycji. Senatorska 2021
Spacer śladami kultury i tradycji. Senatorska 2021

VIII edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina odbyła się w wyjątkowych okolicznościach. Wielkie, wspólne spotkanie mieszkańców na ulicy Senatorskiej nie mogło się odbyć, ale mimo wszystko nie zabrakło festiwalowych akcentów. Wciąż można się wybrać na spacer i obejrzeć jedną z wystaw. Jeśli nie udało Wam się dostać "Garwolskiego piania", nic straconego. Od jutra gazeta będzie dostępna w trzech miejscach. Pandemia już po raz drugi uniemożliwiła zorganizowanie Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina na ulicy Senatorskiej w pełnej krasie, ale mimo wszystko na jednej z najstarszych ulic w mieście pojawiły się wczoraj festiwalowe akcenty. Ulicą przejechały konne bryczki, otwarte było minimuzeum stworzone przez portal Garwolin.org, w jednej z bram pojawiło się ceramiczne rękodzieło. Centrum Sportu i Kultury przygotowało dwie wystawy, które można było wczoraj podziwiać, przechadzając się ulicą Senatorską. Jedna z nich dotyczyła postaci polskiego etnografa Oskara Kolberga, druga to sentymentalna podróż do poprzednich edycji festiwalu. W kilku miejscach zostały zaprezentowane zdjęcia z festiwalu ukazujące wszystkie jego charakterystyczne elementy. Tę wystawę wciąż można podziwiać.

17.05.2021 12:46
Na spacer Senatorską! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina
Na spacer Senatorską! Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

Brakuje wrzawy i zabawy. Brakuje kolorów, dźwięków i zapachów. Wiele osób z sentymentem wraca pamięcią do tych sześciu edycji Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina, gdzie na jedno niedzielne popołudnie centrum miasta przenosiło się na Koniec. Wspomnienia przeplatają się z oczekiwaniem. Oczekiwanie nie jest jednak pustką. W tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza do lektury ?Garwolskiego Piania? i na spacer Senatorską, gdzie będzie można obejrzeć dwie wystawy. ? Kiedy w ubiegłym roku przenosiliśmy Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina z Senatorskiej do sieci, mieliśmy nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz. Niestety pandemia wciąż krzyżuje nam plany, a obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają wielkie spotkanie mieszkańców Garwolina. Mamy nadzieję, że ta przymusowa przerwa sprawi, że już za rok z podwójną radością wszyscy wrócimy na Koniec ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Ponad 5 tysięcy porcji rosołu, cztery kulinarne rekordy, kilkadziesiąt koncertów, setki wystawców, spektakle teatralne, tańce na dechach, mnóstwo wspomnień przy oglądaniu starych zdjęć i rozmów w bramach. Przez 6 lat Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina łączył, integrował, edukował, inspirował i udowadniał, że razem można zdziałać naprawdę wiele.

14.05.2021 05:08
Smakowanie słowa - znamy laureatów konkursu
Smakowanie słowa - znamy laureatów konkursu

W roku Tadeusza Różewicza Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie postanowiło uczcić jego pamięć konkursem recytatorskim. Jego celem była popularyzacja poezji mistrza, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz zdolności aktorskich młodych ludzi. Zamknięcie domów kultury i nietypowe funkcjonowanie szkół sprawiło, że konkurs mógł się odbyć tylko w wersji online. - Cieszymy się, że tak nietypowa forma konkursu zyskała aprobatę uczniów i nauczycieli. Otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń, większość w kategorii szkół średnich. Wszystkie nagrania są dla nas oznaką zaangażowania młodych ludzi. Doceniamy ich trud włożony w przygotowanie się, wybór wierszy, organizację techniczną zapisu wystąpień. Niezależnie od wyników uważamy, że każdy, kto podjął wyzwanie ?smakowania słowa? poetyckiego zyskał wiele: ubogacił swoją wrażliwość, przełamał tremę, zmierzył się z innym postrzeganiem świata ? mówi Barbara Kupczyk-Mikulska koordynatorska konkursu i członek jury.

12.05.2021 06:07
Zagraj w biało-czerwone. Majówkowe propozycje CSiK
Zagraj w biało-czerwone. Majówkowe propozycje CSiK

Gra terenowa dla każdego, plenerowe wystawy w centrum miasta i indywidualne zmagania sportowe w ramach Duathlonu Garwolińskiego. To propozycje Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie na tegoroczną majówkę. Wybierzcie coś dla siebie! Majowy weekend już za chwilę. Choć obowiązujące zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na zbyt wiele, Centrum Sportu i Kultury zachęca do aktywnego wypoczynku i radosnego świętowania. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2 maja swój dzień ma nasza narodowa flaga. Tradycyjną majówkową propozycją garwolińskiego ośrodka są także zawody dla miłośników jazdy na rowerze i biegania. W związku z pandemią Duathlon Garwoliński odbędzie się późniejszym terminie, ale 1 maja wszyscy chętni mogą wziąć udział w rywalizacji na odległość. Biało-czerwoni z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Co roku, 2 maja Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie spotykało się z mieszkańcami miasta na Skwerze Solidarności. To tu można było otrzymać biało-czerwoną chorągiewkę, posłuchać patriotycznych melodii, wpisać się do Księgi Życzeń. Nigdy nie brakowało także aktywności dla najmłodszych. Sytuacja nie pozwala w tym roku na takie spotkanie, ale mimo wszystko Centrum Sportu i Kultury zaprasza do odwiedzenia skweru. Już od soboty 1 maja będzie można tam obejrzeć dwie plenerowe wystawy. Jedna z nich zatytułowana ?Flaga, godło, hymn? przypomni odwiedzającym, jak dbać o symbole narodowe. Druga ? ?Wiwat Król kochany! Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!? przybliży historię Konstytucji 3 Maja. Będzie można przeczytać oryginalny tekst ustawy rządowej z 1791 r., poznać ojców konstytucji i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Wystawy będą prezentowane do 3 maja.

29.04.2021 11:45
?Różewicz ? smakowanie słowa? - konkurs recytatorski
?Różewicz ? smakowanie słowa? - konkurs recytatorski

W roku Tadeusza Różewicza Centrum Sportu i Kultury chce uczcić pamięć poety i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogłasza konkurs recytatorski ?Tadeusz Różewicz ? smakowania słowa?. Ze względów epidemicznych odbędzie się on w wersji online. Sejm RP zdecydował, że 2021 rok będzie rokiem Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz to polski poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk,tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Konkurs organizowany jest z okazji stulecia jego urodzin, które przypadają w 2021 roku.

19.04.2021 05:10
Wielkanocne "Spotkanie z tradycją" - znamy zwycięzców
Wielkanocne "Spotkanie z tradycją" - znamy zwycięzców

Pisanki, palmy i wielkanocne pająki. Wszystko wykonane zgodnie z ludową tradycją, w ściśle określonych technikach i głównie z naturalnych materiałów. To był wyjątkowy XXI Wielkanocny Konkurs Plastyczny organizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. W tym roku przyświecało mu hasło ?Spotkanie z tradycją?. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z terenu powiatu garwolińskiego. W sumie wpłynęło ponad 150 prac. ? Spotkanie z tradycja udało się doskonale! Okazuje się, że dawne, nieco już zapomniane zwyczaje wielkanocne budzą zainteresowanie i ciekawość młodych osób. Liczba dostarczonych prac przewyższyła nasze oczekiwania, a staranność wykonania zaskoczyła. Pięknie prezentowały się prace na wystawie pokonkursowej na górnym holu Domu Kultury ? szczególnie zwisające pod sufitem kolorowe pająki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy ? mówi Luiza Kondej z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

12.04.2021 12:47
Architektura drewniana pod starostwem
Architektura drewniana pod starostwem

Do 29 maja na placu przed Starostwem Powiatowym można oglądać wystawę ?Zapomniane dziedzictwo. Architektura drewniana wsi i miasteczek południowo-wschodniego Mazowsza?. Otwarcie wystawy nastąpiło wczoraj w formie on-line na profilu FB Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Wystawa na terenie powiatu została zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, samorząd powiatu, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

29.03.2021 06:53
Masz stare zdjęcia Sulbin? Podziel się!
Masz stare zdjęcia Sulbin? Podziel się!

Ma z nich powstać wystawa. Jaka? Wszystko będzie zależało od tego, czy mieszkańcy odpowiedzą na zaproszenie. Masz stare zdjęcia Sulbin? Podziel się! Z taką inicjatywą wyszło Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach. Ośrodek zachęca wszystkich, którzy posiadają stare zdjęcia Sulbin i ich mieszkańców do podzielenia się nimi.

28.03.2021 12:04
Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach ? projekt dokumentacji tradycji wielkanocnych
Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach ? projekt dokumentacji tradycji wielkanocnych

?Spotkanie z tradycją? ? to hasło przyświeca tegorocznemu Wielkanocnemu Konkursowi Plastycznemu. Centrum Sportu i Kultury w swoich działaniach związanych z konkursem poszło krok dalej. Dzięki współpracy z Jadwigą Krześniak ? emerytowaną nauczycielką, pasjonatka kultury ludowej, regionalistką i założycielką Muzeum Regionalnego w Antoniówce Świerżowskiej - udało się stworzyć dwa filmy dokumentujące dawne tradycje. Te filmy to nie tylko barwna opowieść o dawnym życiu, zwyczajach i rytuałach, ale także inspiracja, jak zrobić dawne ozdoby. W nagraniach oprócz Jadwigi Krześniak wzięły udział uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie wraz z panią Jolantą Zuchniak. Efektem tych prac są pająki oraz palmy wielkanocne. W pracowni plastycznej Domu Kultury powstała ludowa scenografia na potrzeby filmu. Tam też zostały przeprowadzone warsztaty.

24.03.2021 13:42
Byliśmy (z) Mistrzami
Byliśmy (z) Mistrzami

Maja Mazek, Marysia Mucha, Weronika Makulec, Julia Przybysz i Samanta Mielnik to laureatki konkursu plastycznego ?Tak to widzę? organizowanego przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac, ich ilustracje okazały się najlepsze. W lutym Centrum Sportu i Kultury gościło u siebie wystawę zatytułowaną ?Mistrzowie Ilustracji?. Była to ekspozycja prezentująca wybitne postaci z historii polskiej ilustracji książkowej, takie jak: Marcin Szancer, Zbigniew Lengren czy Gadoś. Plansze nie tylko przedstawiały ilustracje autorów, ale także w sposób przystępny podawały fakty z życia twórców: czasem śmieszne, kiedy indziej zaskakujące - kto świetnie przyrządzał ślimaki, kto o mały włos nie został aptekarzem, komu oceny z plastyki nie przysparzały chwały.

18.03.2021 11:04
Kobiety i mężczyźni świętują z CSiK!
Kobiety i mężczyźni świętują z CSiK!

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Celebrowanie tych wydarzeń z Kinem Wilga można zacząć już dziś. W poniedziałek i środę specjalną ofertę przygotowała Pływalnia Miejska ?Garwolanka?. Dzień Kobiet to święto z ponad stuletnią tradycją, ale wcale nietracące na swojej popularności. Coraz większą popularność zyskuje także obchodzony zaledwie od dwudziestu lat Dzień Mężczyzn. Jeśli nie macie pomysłów na to, jak spędzić 8 i 10 marca, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie ma kilka propozycji. Dzień Kobiet w Szpilkach ? świętujemy już dziś! Kino w Szpilkach to cykl filmowy Kina Wilga, który od razu skradł serca pań. Coroczna wyjątkowa edycja z okazji święta kobiet w tym roku będzie miała nieco inny, ale niemniej atrakcyjny charakter.

05.03.2021 18:45
Patroni roku 2021 ? uczcijmy ich konkursem!
Patroni roku 2021 ? uczcijmy ich konkursem!

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie pamięć o tych wybitnych postaciach postanowiło uczcić konkursami. ?Dotykanie czasu ? Baczyński dziś? to tytuł pierwszego konkursu, którego twórcami są uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie. Upamiętnienie patronów roku 2021 i upowszechnienie ich twórczości to dwa nadrzędne cele, które będą przyświecały wszystkim zorganizowanym w tym roku konkursom. Z uwagi na wszechstronność talentów i zainteresowań dzieci i młodzieży poszczególne konkursy mają odmienne formy. Dzięki temu każdy z uczniów będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. We współpracę z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie włączyła się także młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. To właśnie uczniowie garwolińskiego KLO są twórcami pierwszego konkursu skierowanego do ich rówieśników.

05.03.2021 12:08
Reklama
Reklama
Reklama