piątek, 27 września 2024 17:31
Reklama

Kultura

Wyśpiewała trzecie miejsce w Polsce
Wyśpiewała trzecie miejsce w Polsce

Małgorzata Beczek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie wyśpiewała trzecie miejsce podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ?Rozśpiewany Wawer? w Warszawie. Konkursowe przesłuchania prestiżowego przeglądu przeprowadzono w marcu. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się w niedzielę. Trzecie miejsce w kategorii solistów zajęła Małgorzata Beczek uczennica pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w ZSP nr 1 w Garwolinie. Nastolatka zachwyciła jurorów występem z piosenką ?Dziwny jest ten świat? z repertuaru Czesława Niemena.

17.04.2012 07:22
Harcowali po raz czwarty
Harcowali po raz czwarty

120 wykonawców wzięło udział w IV Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Harcerskie szlagiery, znane przeboje polskiej muzyki, a przy tym dużo dobrej zabawy i radosna atmosfera ? tak wyglądało sobotnie przedpołudnie w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wszyscy za sprawą zuchów i harcerzy z ZHP Hufca Orłów, którzy już po raz czwarty wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Z rok na rok impreza nabiera rozpędu. ? Przegląd jest okazją do spotkania się drużyn, intergracji i spędzenia wspólnie czasu, ale także, jak wszystkie nasza działania, ma charakter wychowawczy. Młodzi ludzie przezwyciężają lęk, stres, mają szansę sprawdzić się na scenie ? mówi pwd. Jacek Górski, komisarz przeglądu.

16.04.2012 17:46
Chórzyści z Grand Prix
Chórzyści z Grand Prix

Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie wyśpiewał Grand Prix Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II Stopnia Regionu Mazowieckiego. To kolejny sukces w krótkiej historii grupy. Festiwal odbył się wczoraj w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie. Chór garwolińskiej szkoły, pod dyrygenturą Marty Zdrajkowskiej, przy akompaniamencie Anny Brzeskiej, zyskał uznanie w oczach jury. Komisja konkursowa przyznała naszemu chórowi tytuł Grand Prix. W pokonanym polu chórzyści z Garwolina zostawili rówieśników z Legionowa, Sulejówka i Łomianek (niepubliczne szkoły muzyczne) oraz kilkanaście chórów z publicznych szkół muzycznych.

15.04.2012 15:25
Kościuszko w Miętnem
Kościuszko w Miętnem

Do końca kwietnia w Muzeum Ziemi Garwolińskiej można oglądać wystawę ?Tadeusz Kościuszko w kręgu tradycji ludowej i narodowej?. - Kim był Tadeusz Kościuszko? Na to pytanie trudno krótko odpowiedzieć. Dzięki tej wystawie możemy poznać jego sylwetkę i dokonania ? mówił podczas dzisiejszego otwarcia wystawy Andrzej Kujda, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. Wystawa przyjechała do Miętnego dzięki uprzejmości Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. ? Kościuszko w tradycji polskiej to postać o znacznie szerszym wymiarze niż jedynie insurekcja kościuszkowska ? podkreślał dr Arkadiusz Indraszczyk, autor wystawy.

12.04.2012 12:16
350 wielkanocnych akcentów
350 wielkanocnych akcentów

Na górnym holu Domu Kultury w Garwolinie można oglądać świąteczną wystawę prac, wśród których są najpiękniejsze kartki, pisanki oraz wielkanocne palmy. W tym roku wyróżniono aż 41 prac. XII edycja Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez CSiK dobiega końca. W tym roku nadesłano około 350 prac we wszystkich kategoriach. Jak przekonują organizatorzy, konkurs jest po to, by podtrzymać tradycję świąteczną. Co roku powstają jednak całkiem nowe formy wyrazu artystycznego. Czym tym razem artyści zaskoczyli? Tego można się dowiedzieć, odwiedzając garwoliński Dom Kultury. Wystawę można oglądać do 14 kwietnia.

06.04.2012 11:58
Najwięksi kinomaniacy Garwolina
Najwięksi kinomaniacy Garwolina

Przez pół roku walczyli o darmowe podwójne zaproszenie do kina. Pierwszy kinomaniak Garwolina obejrzał prawie połowę filmów, które w tym czasie były wyświetlane w Kinie Wilga. Przez następne sześć miesięcy będzie mógł za darmo oglądać wszystkie. Zwycięzcą konkursu pod hasłem ?Zostań kinomaniakiem? organizowanego przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie został Szymon Milewski. Przez pół roku obejrzał 25 filmów. Jak podkreśla, udział w konkursie to była czysta przyjemność. ? Lubię oglądać filmy, ale wcześniej nie chodziłem tak często do kina. Ten konkurs trochę mnie zmotywował. Chodziłem na filmy, które mnie najbardziej interesowały. Teraz, jeśli czas pozwoli, będę chodził na wszystkie ? mówi Szymon Milewski.

05.04.2012 08:23
Garwolin liderem PaT
Garwolin liderem PaT

Na scenie występy czterech zespołów teatralnych i jednej formacji muzycznej, w holu Domu Kultury wystawa ośmiu prac biorących udział w konkursie ?Szkoda życia na nadużycia?. A to wszystko w ramach ogólnopolskiego programu "Profilaktyka a Ty". Najlepsza okazała się młodzież z Woli Rębkowskiej, a o tym, jak wielka rolę w programie odgrywa Garwolin mówił kilkakrotnie szef PaTu Grzegorz Jach. Jako pierwszy wystąpiła grupa Niepokój ze spektaklem ?Wariacje na temat referenta J. Tuwima?. Później zaprezentowali się podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance ze sztuką ?Chłopiec, którego zwano Pinokio?. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali się uczniowie ZSP w Sobolewie w spektaklu ?Łącznik? oraz młodzież z LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w przedstawieniu ?Zespół niszczącego komputera?. Z muzycznym przesłaniem profilaktycznym wystąpił zespół "Fanatycy" z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

31.03.2012 07:52
Nowe formy warsztatów w FLA
Nowe formy warsztatów w FLA

Nie można tylko robić zdjęć, trzeba też wiele zdjęć oglądać. Przede wszystkim tych dobrych, uznanych za wyróżniające się w świecie fotografii, poruszające pewne problemy czy opowiadające historie. Właśnie dlatego zamiast kolejnych czwartkowych zajęć w ?Małym domku? przy garwolińskim Domu Kultury, grupa z FotoLaboratorium Artystycznego na cały dzień wybrała się do Warszawy. Wraz z opiekunem, Luizą Kondej, grupa w składzie: Sylwia Bajera, Alicja Sasimowska, Michał Dybcio, Wiktor Zowczak i Szymon Błażejczyk odwiedziła nie tylko znane galerie, ale także kilka wystaw niezależnych artystów, znajdujących się na uliczkach Starego Miasta.

30.03.2012 06:05
Wyjątkowa wystawa w CSiK
Wyjątkowa wystawa w CSiK

Do końca przyszłego tygodnia w górnym holu Centrum Sportu i Kultury można oglądać wystawę portretów ślubnych Barbary Witaczyńskiej. Kilkadziesiąt zdjęć mieszkanki Garwolina zajmującej się fotografią można było oglądać przy okazji premierowego spektaklu teatru O!Mamy działającego przy CSiK. ? Wielu osobom spodobała się ta wystawa, bo rozpoznali na zdjęciach bliskich, a nawet siebie samych. Dlatego postanowiliśmy ekspozycję wystawić oddzielnie na górnym holu ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor CSiK.

29.03.2012 06:37
Zmierzyli się z trudną poezją
Zmierzyli się z trudną poezją

- Jego poezja jest trudna, a mimo to uczestnicy poradzili sobie znakomicie ? mówi Wiesława Lempkowska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie, która zorganizowała konkurs ?Józef Stachowski - poeta z moich stron?. W pierwszym tego typu konkursie recytatorskim wzięło udział ponad 20 uczestników. Wszyscy za zadanie mieli wyrecytowanie wiersza Józefa Stachowskiego zmarłego w 1944 roku. Setna rocznica urodzin poety związanego z Garwolinem będzie przypadać za rok. - W prezentacji oceniana była znajomość tekstu, interpretacja, ogólny wyraz artystyczny ? wymienia Wiesława Lempkowska.

29.03.2012 06:23
Sto lat Panie Janie Sebastianie!
Sto lat Panie Janie Sebastianie!

Takich urodzin nie powstydziłby się sam mistrz. 327 lat po przyjściu na świat Jana Sebastiana Bacha uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie zorganizowali barokowemu artyście niespodziankę. Niespodziankę w dworskim klimacie. Dzisiejszy koncert w dworku w Miętnem był wyjątkowy z kilku względów. Był organizowany po raz pierwszy z okazji rocznicy urodzin Bacha, które przypadają na 21 marca. Był także wyjątkowy, bo z uczniami niemal wszystkich klas instrumentalnych wystąpili absolwenci garwolińskiej placówki, którzy kontynuują naukę w szkołach II stopnia.

22.03.2012 19:21
Ze Smilem na ustach
Ze Smilem na ustach

Najpierw szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a później występ kabaretu Smile. Trzyosobowa grupa z Lublina rozbawiła publiczność do łez. Kilka razy roku w sali widowiskowej CSiK w Garwolinie odbywa się seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej połączone z występami znanych artystów. Wczoraj ważne kwestie bezpieczeństwa poruszał druh Stefan Todorski.Wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Siedlcach przypomniał m.in. o regularnych przeglądach domowych instalacji. ? Jeśli w jakimkolwiek urządzeniu stwierdzimy usterkę należy go wyłączyć, a usterkę jak najszybciej naprawić ? podkreślał druh. Widzowie obejrzeli wczoraj dwa filmy szkoleniowe ? jeden o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z instalacji gazowej, drugi o prawidłowym użyciu gaśnic samochodowych.

15.03.2012 07:04
Kobiety Marcina Afrykańskiego
Kobiety Marcina Afrykańskiego

?Po 8 marca?, ale z kobietą w roli głównej. W piątek w Muzeum Ziemi Garwolińskiej odbył się wernisaż wystawy prac Marcina Afrykańskiego. ? To malarstwo na mistrzowskim poziomie ? mówił Witold Lempka, kustosz muzeum. Obrazy można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. - Któregoś dnia zadzwonił do mnie pan Witold z pytaniem, czy nie mam czegoś odnośnie Dnia Kobiet. Nie mógł pan lepiej trafić, opowiedziałem. I dziś mam pierwszą wystawę w muzeum i to w Muzeum Ziemi Garwolińskiej. Frekwencja przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Widzę tutaj same znajome twarze, czuję się jak w jednej wielkiej rodzinie naszego miasta ? mówił podczas wernisażu Marcin Afrykański, autor obrazów, które można oglądać na wystawie pod tytułem ?Po 8 marca?.

12.03.2012 15:36
Teatr przez duże T
Teatr przez duże T

Kobiety, żony, kochanki, babcie, teściowe, mamy, panny młode, wdowy. Kobieta - sacrum i profanum, dobro i zło, światłość i ciemność, biel i czerń. Tak zapowiadały występ panie z teatru O!Mamy. Teatru przez duże T. Teatr O!Mamy to grupa ośmiu kobiet. Jak piszą same o sobie, są nietuzinkowe. Wspólnie postanowiły zrobić szarej rzeczywistości makijaż z najlepszych kosmetyków ? sztuki, radości i działania.

11.03.2012 20:13
Współczesny człowiek renesansu
Współczesny człowiek renesansu

Tomasz Budzyński ? malarz, kompozytor, wokalista, pisarz. Jak sam mówi, dobrze czuje się w każdym ?wcieleniu?, ale najlepiej w malarstwie. ? Zawsze myślałem, że będę malarzem. W tym wyrażam się najpełniej. Muzykiem zostałem przez przypadek ? mówił lider zespołu Armia podczas wczorajszego spotkania autorskiego w garwolińskim Domu Kultury. Wczoraj w Galerii Kotłownia odbył się finisaż wystawy obrazów Tomasza Budzyńskiego z jego udziałem. O 18.00 w sali kinowej widzowie mogli obejrzeć film pt. ?Podróż na wschód?, którego współreżyserem jest właśnie wokalista zespołu Armia. Po projekcji odbyło się spotkanie autorskie promujące książkę ?Soul side story?, ale uczestnicy zadawali pytania głównie o kulisy powstawania filmu, solowe płyty i plany na bliższą i nieco dalszą przyszłość.

09.03.2012 15:51
Reklama
Reklama
Reklama