Konstytucja 3 maja była ważnym krokiem ku naprawie Rzeczypospolitej. Choć jeszcze ważniejsza ? jak zauważają historycy - była późniejsza obrona jej ustaleń. Skąd wziął się kult Tadeusza Kościuszki, jako obrońcy Konstytucji 3 Maja i ludu wiejskiego oraz mieszczan ? Na to i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo na wystawie ? informuje PCKiP w Miętnem.
Wystawa ?Tadeusz Kościuszko ? w kręgu tradycji ludowej i narodowej? została zorganizowana w 220. rocznicę bitwy racławickiej. Zgromadzone muzealia ukazują drogę podkrakowskich włościan z gospodarstwa wiejskiego na pole bitewne, by przez Manifest Połaniecki, chorągiew grenadierów krakowskich z napisem ?Żywią y bronią? stać się ważną treścią w patriotycznym wychowaniu Polaków przez dwa wieki.
Legenda o zwycięskim ataku kosynierów pod Racławicami, była rozwijana i osadzana w świadomości historycznej Polaków przez literaturę, sztukę oraz działalność stronnictw ludowych.
Włościanie z kosami na sztorc atakujący regularne wojsko rosyjskie, uświadomiły Kościuszce i jego następcom walczącym o niepodległość, że bez chłopów szanse na zwycięską walkę są niewielkie.
To było zasadniczym powodem wydania słynnego Uniwersału Połanieckiego ( 7 maja 1794r.), w którym włościanom nadano wolność osobistą, ograniczoną licznymi obwarowaniami ale jednak wolność. To także zapoczątkowało trwającą przez ponad dwieście lat legendę racławicką.
Zgromadzone muzealia ? obraz Jana Styki, współtwórcy ?Panoramy racławickiej?, zatytułowany ?Bitwa pod Racławicami? a przedstawiający atak kosynierów na armaty rosyjskie; gobelin ?Powstanie Kościuszkowskie? wykonany przez Hannę Dylicką wg projektu artysty plastyka Stanisława Michno ze zbioru tkanin artystycznych ?Zrywy niepodległościowe?; bilety skarbowe, portret ?Wojciecha Bartosza? aut. E. Maciałowicza, obraz Walerego Eljasza Radzikowskiego ?Tadeusz Kościuszko w więzieniu?; Mariana Nowickiego ?Modlitwa? (ilustracja hasła ?Żywią i Bronią?); rysunki Stanisława Praussa, sztandary stronnictw ludowych i wiele innych unikatowych i bezcennych muzealiów ? dokumentują związki między Racławicami, Połańcem i legendą racławicką akcentując także przyczyny, dla których stały się one przesłanką tworzącego się w sto lat później ruchu ludowego.
Wystawa towarzyszy powiatowo-miejskich obchodom 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Napisz komentarz
Komentarze