Talent wokalny Stanisława Górki, w połączeniu z talentem aktorskim i emanującym od artysty ciepłem, doskonale przystały do świątecznego tematu, i stworzyły artystycznie niezwykłą jakość. Teksty m.in. Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima, ze wspaniałą muzyką Jerzego Der?a, Katarzyny Gaertner czy Seweryna Krajewskiego, zabrzmiały w wykonaniu aktora iście świątecznie. Artystyczne kolędowanie, bajkowa oprawa plastyczna, umowność i symbolika jak w dziecięcej zabawie.
W tysiącach polskich domów, niezależnie od regionu przedświąteczna krzątanina wygląda podobnie. A jak było kiedyś? Czy ktoś wie czym była podłaźniczka? Co to były światy ? Czy na przestrzeni lat zanika bogata obrzędowość Wigilii czy tradycja kolędowania? Dziś modne stają się wyjazdy świąteczne, gdzie szukamy słońca i ciepła, ale czy tego ciepła nie powinniśmy szukać w naszych sercach i sercach naszych bliskich? Święta, święta ? ale czy już faktycznie po świętach ? ? na te i wiele innych pytań podczas poetycko ? muzycznego spektaklu próbowali odpowiedzieć sobie goście dworku w Miętnem.
- Dziękujemy za te refleksje na temat świata, świąt. Za przypomnienie o tym, kto jest najważniejszy w tym radosnym świętowaniu Bożego Narodzenia. Że obchodząc je, niestety nie wszyscy rozumiemy ich istotę. Że często skupiamy się na otoczce, pamiętając o ?tradition?, a zapominając o tradycji ? podziękowała na zakończenie artystom dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.
mat. pras.
Napisz komentarz
Komentarze