wtorek, 1 października 2024 21:19

Piąte miejsce Julii Biernackiej w MP

W Białej Podlaskiej  na obiektach AWF,  odbyły się w dniach 23-23 września,  Mistrzostwa Polski Młodzików ? U-16 w lekkiej atletyce ? zwanych też Małym Memoriałem Janusza Kusocińskiego. W imprezie wzięło udział ponad 900 młodych lekkoatletów, wyłonionych na podstawie mistrzostw międzywojewódzkich , w tym  Julia Biernacka i Adam Makulec z Wilgi Garwolin. Bardzo wysokie ? V m w skoku w dal wywalczyła w tych mistrzostwach, 15 letnia uczennica Gimnazjum nr 2 w Garwolinie,  Julia Biernacka, która uzyskała w najlepszej próbie 5.17m i o 1 cm wyprzedziła szóstą, a  o 2 cm siódmą i ósmą  zawodniczkę tego dramatycznego, odbywającego się w trudnych warunkach  konkursu.

Rekord na urodziny

Przed trudnym zadaniem stanął Adam Makulec ? Gimnazjum Powiatowe, który  na 2000m był najmłodszym uczestnikiem  biegu, w którym wystartowało  aż  26 zawodników.  Właśnie 23 września  Adam  obchodził 14-te  urodziny i zajmując XIII miejsce,  wynikiem 6?14.81? sprawił sam sobie miły prezent urodzinowy, gdyż o 2.56? poprawił dotychczasowy, zresztą należący do niego, rekord powiatu młodzików.

Cztery medale , 47 punktów i 18 rekordów powiatu

Zawody w Białej Podlaskiej były  ostatnią w obecnym sezonie, punktowaną imprezą typu Mistrzostwa Polski . Dla lekkoatletów Wilgi był to bardzo owocny rok, gdyż zdobyli oni 4 medale Mistrzostw Polski. Wywalczyli je:  Robert Głowala  ? srebrny w Akademickich Mistrzostwach Polski                   w biegach przełajowych w Łodzi  oraz 2 brązowe ? w biegu na 5000m w Mistrzostwach Polski Seniorów w Białymstoku oraz Mistrzostwach Polski Seniorów w Półmaratonie- Piła. Srebrny medal dołożył  młodzieżowiec, Mateusz Kondej  w biegu  1500m na Mistrzostwach Polski LZS w Pile.

- Ponadto ustanowionych zostało 18 rekordów powiatu, w tym 9 w kategorii seniorów, a rekordy powiatu notowane są od ponad50 lat. Do  prowadzonej przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego punktacji klubów, gmin, miast, powiatów i województw,  lekkoatleci Wilgi zdobyli, jak na razie  jako jedyny klub i sekcja sportowa w powiecie   aż 47 punktów z imprez typu Mistrzostwa Polski. Byłoby to bardzo trudne,  gdyby nie  dotacja z Urzędu Miasta Garwolin oraz pomoc finansowa rodziców, Unii Związków Sportowych oraz Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe z Warszawy, gdyż dołożyliśmy w 2016 roku swoją cegiełkę do zwycięstwa Mazowsza właśnie w tej punktacji ? przyznaje trener sekcji LA Stanisław Buszta.