Nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego wyznacza kierunki rozwoju Garwolina na następne kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Na podstawie studium będą opracowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. A te pozwalają uporządkować przestrzeń miejską i uchronić przed budowlanymi niespodziankami.
Co w mieście się zmieni?
Przede wszystkim więcej będzie terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W tej chwili dla zabudowy jednorodzinnej mamy 196 ha, według nowego studium liczba ta wzrośnie aż do prawie 500 ha. O połowę więcej będzie także terenów dla budownictwa wielorodzinnego. W sumie 56 ha. 164 ha (obecnie to zaledwie 21 ha) będą przeznaczone na budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Będą to między innymi tereny wielofunkcyjne centrum (17 ha) oraz tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług (146 ha). O 54 ha więcej będziemy mieli terenów przeznaczonych pod usługi. W sumie będzie to prawie 97 ha powierzchni Garwolina. Tereny zielone i sportowo-rekreacyjne będą stanowiły 18 ha powierzchni miasta.
Na produkcję i hale magazynowe przeznaczono prawie 400 ha.Głównie są to oczywiście tereny przy obwodnicy, obejmujące Garwolińską Strefę Aktywności Gospodarczej. Tu radni na gorąco zgłosili poprawkę o zmianę przeznaczenia terenu za osiedlem mieszkaniowym przy ulicy II Armii Wojska Polskiego. W projektowanym nowym studium część terenu została przeznaczona pod produkcję i usługi, ale radni woleliby zachować tam budownictwo mieszkaniowe, które dla wielu jest priorytetem w rozwoju miasta.
- Teraz ludzie budują się w Puznowie, Rębkowie, bo nie mam w Garwolinie działek, a my byśmy chcieli, aby budowali się u nas ? przekonywał Marek Janiec, przewodniczący garwolińskiej rady miasta. Najwięcej terenów przeznaczonych pod budowę mieszkaniową będzie we wschodniej i południowej części miasta. Zdaniem projektantów tyle dla Garwolina w zupełności wystarczy, a nawet jest już zaprojektowany pewien ?zapas?.
W projektowanym studium na mapach można już zobaczyć naniesioną wschodnią obwodnicę miasta, która będzie się zaczynała przy osiedlu Działki i prowadziła przez Sławiny aż do Leszczyn. Jest też droga łącząca osiedle Zarzecze z ulicą Andersa oraz droga nazwana przez projektantów północną, wewnętrzną ?obwodnicą? miasta biegnącą obok GSAG, za osiedlem Romanówka i przez osiedle Budzeń.
Pracownia IntektProjekt pracuje jeszcze nad studium, nanosząc między innymi sugestie radnych, więc upłynie pewnie jeszcze wiele wody w Wildze, zanim zapadną ostateczne decyzje.
Justyna Dybcio
Napisz komentarz
Komentarze