niedziela, 29 września 2024 15:21
Reklama

Małe Mazurki na Mazowszu ? szkolenie w Garwolinie 7 czerwca

Mazowiecki Instytut Kultury oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają do udziału w cyklu szkoleń ?Małe Mazurki na Mazowszu?. Szkolenia są przeznaczone dla osób pracujących z dziećmi do 10. roku życia. Pierwsze odbędzie się w czerwcu, drugie ? po wakacjach. Udział w projekcie jest bezpłatny. Program Małe Mazurki na Mazowszu jest propozycją rozwijania już u najmłodszych dzieci świadomości lokalnej tradycji muzycznej, zwyczajów, obyczajów, legend, melodii, zabaw.

 

Kogo zapraszamy?

Działania kierowane są do osób pracujących z małymi dziećmi w bibliotekach, domach kultury, szkołach, przedszkolach, świetlicach i innych miejscach. Celem jest przygotowanie animatorów i animatorek pracujących z dziećmi w wieku od urodzenia do 10 lat do tworzenia lokalnych projektów, które pozwolą dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia, zachwycać się nimi i znaleźć w nich inspirację dla własnych pomysłów i działań.

Po co?

Program powstał po to, by kształcić postawę uważności na korzenie, tradycję, przekazy dziadków i babć już u najmłodszych dzieci. W podstawach programowych i wymaganiach dotyczących kształcenia ogólnego wskazuje się, że uczeń określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w swoim środowisku lokalnym i regionalnym, oraz poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym tego środowiska.

Co daje udział w projekcie?

? Po prostu wyszłam z domu do dzieci, poczułam się potrzebna, mam nowe doświadczenia opowiedziałam o swoim dzieciństwie i dawnych czasach. Jestem najbardziej szczęśliwa, że dzieci słuchają mnie z zainteresowaniem i czekają na kolejne spotkanie, a ja czuję się spełniona opowiadając te historie, może choć trochę zostanie dzieciom w głowie i wrócą do domu by zapytać się o to swoich dziadów i babć ? mówi Danuta Buryła, seniorka z Koła gospodyń Wiejskich, prowadzi ?Opowieści Babci Bajarki? przy Bibliotece w Moniatyczach.

?- Dlaczego te zajęcia są potrzebne? Ponieważ uświadamiają ludziom pracującym z dziećmi, że nie muszą daleko szukać inspiracji dla swoich działań. Wystarczy się rozejrzeć i wykorzystać to, co już mamy (i to od pokoleń). Dla mnie największym odkryciem było właśnie to, że przecież wszystko, czego potrzebuję, mam w zasięgu ręki. A i dla dzieci tematy te są wciąż interesujące, bo też bardzo praktyczne ? wszystkie poznane na zajęciach zabawy są przecież gotowym materiałem do wykorzystania na własnym podwórku ? muzealniczka z Muzeum w Łowiczu.

Jakie są etapy projektu?

Pierwszym etapem jest szkolenie wprowadzające, które odbędzie się 7 czerwca w sali konferencyjnej Pływalni Miejskiej ?Garwolanka?. Podczas warsztatów wprowadzających zespół muzyczny prowadzi zajęcia modelowe z grupą dzieci, które następnie zostaną omówione na szkoleniu. Drugi etap to działanie uczestników i kontakty z organizatorami cyklu, by sprawdzić, jak program działa. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy prowadzą zajęcia dla dzieci ? wykorzystując swoje lokalne tradycje i włączając w nie osoby starsze. Trzeci etap to szkolenie doskonalące, które odbędzie się na jesieni.

Kto poprowadzi zajęcia?

Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów w swoich dziedzinach. Cześć muzyczną poprowadzą muzycy Agnieszka i Mateusz Niwińscy ? animatorzy dysponujący wiedzą i doświadczeniem w zakresie lokalnych tradycji muzycznych, regularnie muzykujący i tańczący, związani z Forum Muzyki Tradycyjnej. Część metodyczną poprowadzi Katarzyna Paterek ? specjalistka w szkoleniu z zakresu potrzeb małych dzieci i prowadzeniu projektów w środowiskach lokalnych.

Jak się zapisać?

Rekrutacja do projektu trwa do 5 czerwca. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową, podając imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego, na adres: [email protected]

mat.pras.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: rolnik z PiSTreść komentarza: leki to chemia powodująca zatrucie organizmu. należy stosować wyłącznie naturalne preparaty, pokrzywa, czosnek, miód, węgiel czy spirytus to są środki zwalczające wszelkie schorzenia. Żeby zdobyć te leki nie trzeba żadnej aptekiData dodania komentarza: 28.09.2024, 21:50Źródło komentarza: W weekend lepiej nie chorowaćAutor komentarza: yetiTreść komentarza: zamilcz analfabeto lub wróć do 3 klasy podstawówki. nie kompromituj się.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 16:40Źródło komentarza: W weekend lepiej nie chorowaćAutor komentarza: goraTreść komentarza: odpowiedzialny za propagande pachołek gonskiData dodania komentarza: 28.09.2024, 16:15Źródło komentarza: Były wójt kierownikiem w starostwieAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: Norbert Wilbik Katarzyna Jamnicka - Kondej Marcin Jaroń Krzysztof Ośka Waldemar Trzaskowski te osoby mogą sobie pogratulować zaorania możliwości rozwoju powiatu przez pięć następnych lat. Nikt z zewnątrz nie da pieniędzy dla powiatu którego starosta na facebooku naśmiewa się z członków rządu albo bierze udział w akcjach typu "MuremzaBobrem"... Liczmy, że przy kolejnych wyborach będzie to tej piątce radnych zapamiętane. O Panu Mirosławie to nawet nie ma co pisać, bo on to na pewno nie dotrwa do końca kadencji na stołku i wcześniej spotka go kara za złożenie tej dziwnej koalicji.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 11:59Źródło komentarza: Były wójt kierownikiem w starostwie
Reklama