wtorek, 8 października 2024 16:18
Reklama

Dwa lata bez straży. Policja ściga za śmieci

Mijają dwa lata od likwidacji straży miejskiej. Mieszkańcy Garwolina cieszą się głównie z braku fotoradaru, ale w innych sprawach muszą się mieć na baczności. Szczególnie w sprawach związanych z gospodarowaniem odpadami. Współpraca magistratu i policji daje duże efekty. Podrzucasz śmieci do miejskich koszy, a w nich rachunki czy faktury? Urzędnicy takie dowody przekazują policji, a ta może zaśmiecających ukarać. Tak po likwidacji straży miejskiej wygląda rozwiązywanie spraw śmieciowych.
W marcu 2014 roku Straż Miejska w Garwolinie przestała istnieć. Kością niezgody i największym argumentem ?za? jej likwidacją był fotoradar. Rada miasta poprzedniej kadencji zauważała, że głównym zadaniem strażników jest obsługa fotoradaru i to jej poświęcają najwięcej czasu pracy. Roczne wpływy z mandatów zasilały budżet Garwolina nawet o 400 tys. zł. Układ sił w radzie miasta obecnej kadencji się zmienił. Czy radni myślą o tym, żeby straż reaktywować? ? Ten temat nie było podejmowany na posiedzeniu żadnej komisji problemowej rady miasta ? podkreśla Marek Jonczak, przewodniczący rady.

Mieszkańcom miasta brak straży miejskiej nie przeszkadza. Więcej pracy mają za to funkcjonariusze policji, którzy teraz pilnują porządku - także za strażników. W 2014 w Garwolinie zanotowano 2646 interwencji policji, rok później 2861. - Straż Miejska zajmowała się np. nieprawidłowym parkowaniem pojazdów czy nieczystościami. Wszystkimi popełnionymi wykroczeniami, po zlikwidowaniu staży miejskiej, zajmuje się policja i liczba prowadzonych spraw znacznie się zwiększyła, a w szczególności nieprzestrzeganie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz rozklejanie plakatów/ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych ? informuje asp. sztab. Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Policja niejednokrotnie o wykroczeniach jest informowana przez Urząd Miasta w Garwolinie, w którym po likwidacji straży miejskiej utworzono specjalny wydział kontroli. Pracownik tego wydziału między innymi sprawdza posesje. - Nie może on wystawiać mandatów, ale wiele spraw jest zgłaszanych do wyjaśnienia policji ? wyjaśnia Maria Perek, zastępca burmistrza Garwolina.

jd

fot. arch. - ostatni dzień funkcjonowania SM w Garwolinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
garwolak 03.05.2016 07:14
Wie ktoś gdzie w Garwolinie można wyrzucić gruz po remoncie mieszkania (skute płytki z łazienki). Koło kotłowni na Romanówce to chyba nie?

egon 02.05.2016 18:34
Nakaz chociaż ma? Jak nie ma to gonić łacha.

Wojtek63 02.05.2016 16:26
Na pohybel wszystkim bandytom, ormowcom, i niedoszłym policjantom czyli imbecylom, którzy ubrani w mundury ,,ochraniaczy miast i gmin'' wyżywają się na ich mieszkańcach.Psychicznie i finansowo. I bez względu na to która polityczna banda rządzi- bandycki proceder ,,łatwych pieniędzy'' kwitnie doskonale. Jeszcze raz na pohybel im wszystkim !!!

robert 17.04.2016 20:03
Co ten gość wyprawia to za komuny tego nie było.Łazi po posesjach bez wiedzy i obecności właścicieli i kontroluje czy są odpady komunalne nie uprzątnięte.Zaczyna przeginać i nadużywać stanowiska.

egon 17.04.2016 07:37
Od dawna wiadomo że kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa są wykorzystywane do rozszerzania uprawnień wszelkiej maści urzędników i służb w celu czerpania korzyści dla tych instytucji jak i zatrudnionych w nich ,,ludzi'' .Nie ma nic bardziej wygodnego dla nich jak bezpieczeństwo . Dlatego od rzeki poczynając przez straże ,policję ,donosicieli ,na smieciach kończąc są wykorzystywane do uderzania w obywateli .System ów rodem wywodzący się z komunizmu ma się dobrze a są tacy w mieście co niczego nie zrozumieją i będa głosować do śmierci (oby rychłej ) na takich ludzi . W urzędzie pod kierownictwem wiadomo czyim nie rozumieją że walka ze społeczeństwem zamiast pomocy dla społeczności musi się skończyć dla nich żle o czym przekonal się wiadomy osobnik .

kej 16.04.2016 20:46
Reforma powinna polegać na tym, że WSZYSCY płacą za wywóz śmieci ale w zamian mają dostęp do kontenerów, pojemników, kubłów, śmietniczek na terenie miasta. I te wszystkie zbiorniki na odpady powinny być w widocznych i ogólnodostępnych miejscach i regularnie opróżniane. Taki cel miała reforma. Żeby ludzie zaprzestali wywozić śmieci do lasu, palić w piecach co i podrzucać sobie nawzajem. A to co robią urzędnicy to kpina ze zdrowego rozsądku.

egon 16.04.2016 17:36
Zatem może i firma oczyszczania czyjś worek zagubić i do człowieka przyjdzie ten wrzód? Oczywiście że wypowiedzi przygotowują grunt .....i są formą prowokacji .Trudno nie tu to gdzie indziej...

Ragnar 16.04.2016 13:43
Czyli co .Mikulski zatrudnił byłego strażnika jako KARBOWEGO do pilnowania swoich urzędników ?..no nie to jest chore na takie rzeczy idą pieniądze podatników,ten człowiek nie powinien pracować nigdy w żadnych strukturach samorządowych.Ostatnio na mieście widziałem osobnika w żółtej kamizelce UM Garwolin biegał jak nawiedzony to chyba był ten pan ze zdjęcia...tak jestem pewien ,że to on.Cyrk ..no bo jak to inaczej nazwać

Kazik 16.04.2016 13:14
A czy ten pan z fotografii nie podrywa czasem autorytetu kleru

Marley 16.04.2016 10:29
Jeszcze nasuwają się refleksje... Jak można ukarać kogoś za wyrzucenie śmieci do kosza (choćby miejskiego)??? Może jakiś paragraf redakcja albo magistrat przytoczyć? Poza tym miastu, a tym bardziej mieszkańcom, to chyba wszystko jedno czy kosz "na mieście" czy przy domu? Przecież na podstawie wspomnianej ustawy, to samorząd odpowiada za odbiór z całego terenu, a mieszkańcy czy generują śmieci, czy nie, to i tak muszą płacić, więc im też wszystko jedno gdzie wyrzucą, a miasto każdą ilość i tak musi odebrać. Zatem sądzę, że "podrzucanie", to jakieś marginalne przypadki wyciągnięte na potrzeby propagandy. A nawet jeśli, to proponuję podziękowania wysyłać, że do kosza podrzucili (nadal nie wiem po co) a nie do lasu, rzeki, parku... Poza tym, skoro straszy się nas ustawą, to należałoby najpierw uderzyć się w pierś, bo ta sama ustawa zobowiązuje samorządy, by ulice były odpowiednio "uzbrojone" w kosze - nie pamiętam dokładnie, ale są tam wskazane konkretne odległości między koszami (przykładowo 100-200 metrów), a z tym na sporej części ulic byłoby krucho gdybyśmy np. mieli prawne możliwości ukarania magistratu za nieprzestrzeganie ustawy. No i najbardziej skandaliczne stwierdzenie, że Policja teraz musi "za strażników" pilnować porządku... Jak to?! Jakie "za strażników"?! Od tego są, jak dolna cześć ciała od defekacji... Na litość... Powariowali tam, czy się tylko z nudów w d... przewraca urzędasom?

Egon 16.04.2016 05:25
Jeśli nie jesteśmy pytani w charakterze świadka i to po uprzednim wezwaniu to nie musimy w ogóle rozmawiać. Oni po to pytają aby zacząć się tłumaczyć. Nie rozmawia się to nic się nie powie co mogą wykorzystać.

Egon 16.04.2016 05:21
Czyli zwykły podpier...z powodzeniem mógłby realizować się jako ormowiec. Dziwi tylko jedno... Głupota wyborców w mieście

Marley 15.04.2016 19:24
Pani zastępca zapomniała dodać, że ten "pracownik" wydziału "kontroli", to nikt inny jak osobnik uwieczniony na zdjęciu ilustrującym ten (ewidentnie inspirowany) "artykuł". Który to osobnik za [i]fotoradarowo-parkingowei] zasługi mięciutko wylądował w magistracie. A że z przyzwyczajenia jest niespełnionym "funkcjonariuszem" i nie może przeboleć utraty [i]mundurowych uprawnieńi], to łazi i grzebie po koszach. Gdyby do kogoś zapukała Policja w tak idiotycznej sprawie, to proponuję najpierw zapytać w jakim charakterze jest się pytanym, potem ewentualnie grzecznie poinformować, że nie ma się pojęcia skąd nasze faktury znalazły się w koszu i być może ktoś w sposób podstępny wszedł w ich posiadanie i je tam umieścił, by umyślnie skierować przeciwko nam postępowanie. Następnie należałoby wyegzekwować od Policji informację z czyjego zawiadomienia podjęli te czynności, by w końcu wystąpić z zawiadomieniem podejrzenia popełnienia przestępstwa fałszywego oskarżenia przez [i]geniuszai] inicjującego taką błazenadę... Nie dajcie się zastraszyć takim propagandowym ustawkom.

egon 15.04.2016 18:29
do mnie jakoś nie ma odwagi przyjść a rachunki w koszach to straszenie mieszkańców .Kto komu zabroni wrzucić rachunek do miejskiego kosza .Głównym zajęciem policji jest ruch drogowy i długo długo nic . To co mówi naczelny wodolejca nie ma znaczenia .

cxz 15.04.2016 12:57
Tuba nadaje. To już wiadomo dlaczego policja zbiera butelki

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Futbol rezerwowy, futbol powiatowy LO Warszawa I Wilga II Garwolin- Okęcie Warszawa 2:2 (…) LO Siedlce ULKS Gołąbek- Orzeł Unin 5:2 (1:1). Bramki: ULKS- 41, 49, 58, 78 i 90+. Orzeł- 28 i 59. Sęp Żelechów- Pogoń III Siedlce 1:2 (0:1). Bramki: Sęp- 82. Pogoń III- 18 i 79. W 31 minucie Sęp nie wykorzystał rzutu karnego (obrona bramkarza). Naprzód Skórzec- Zryw Sobolew 2:5 (…) Grodzisk Krzymosze- Hutnik Huta Czechy 2:1 (…) A Klasa Siedlce Wilga Miastków Kościelny- Armia Żelków 3:2 (2:1). Promnik Gończyce- GKS Dobre 4:1 (…) A Klasa Warszawa II Amur Wilga- Promnik Łaskarzew 0:1 (0:0). Bramka: 52 min. Czerwona kartka: Amur- 90+ min (druga żółta) AP EsKadra Warszawa- Orzeł Parysów 2:1 (1:0). Bramki: EsKadra- 20 i 69. Orzeł- 90 min. B Klasa Warszawa II KS Puznówka 1996- Sokół Kołbiel 2:3 (1:1). Bramki: Puznówka- 25 i 90+. Sokół- 23, 82 i 85 min. Orzeł II Baniocha- Wisła Maciejowice 6:3 (…)Data dodania komentarza: 8.10.2024, 14:33Źródło komentarza: Pewna wygrana Wilgi z Pilicą [wideo]Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A dla Teresy Bąk nie znalazłoby się jakieś wolne miejsce?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 13:01Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Bardzo mądra decyzja. Zastępca na pewno się przyda.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 11:20Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: PolonistaTreść komentarza: Naucz się ortografii, Ty Ktosiu jedenData dodania komentarza: 8.10.2024, 08:31Źródło komentarza: Spod szkoły ukradł 15-latkowi rower
Reklama