W ograniczaniu ilości zakażeń istotne jest wykonanie testu w kierunku HIV, który doje wiedzę o stanie zdrowia i pozwala na dalsze jego kontrolowanie. Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju.
Zgłaszając się do PKD, masz możliwość uzyskania od doradcy informacji o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacowaniu ryzyka zakażenia, a przede wszystkim doradca ustali, czy jest to właściwy moment na wykonanie testu. Pod taką opieką, odbędzie się również przekazanie wyniku testu. Zostanie wyjaśnione jego znaczenie i wątpliwości z nim związane. W przypadku wyniku dodatniego zapewnione zostanie wsparcie i pomoc w dalszym postępowaniu.
Rozmowa z doradcą pozwoli zweryfikować zachowania klienta, które były lub nadal są ryzykowne pod względem zakażenia wirusem HIV. Doradca wskaże zachowania zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Konsultacje i testowanie w PKD są bezpłatne i anonimowe.
Adresy tych punktów znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS ? www.aids.gov.pl Wśród nich także punkty w Warszawie: Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Analiz Lekarskich IZIS przy ul. Chmielna 4, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Żelazna 79, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno ? Epidemiologicznej, ul. Nowogrodzka 82 wejście B (II piętro) - Przystanek Plac Zawiszy za Millenium Plaza, Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy Kosmetyczno - Lekarskiej Spółdzielni Pracy "IZIS, ul. Targowa 44.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Od wdrożenia badań w kierunku zakażeń wirusem HIV w 1985 roku do 31 maja 2011 roku, odnotowano w Polsce 14 562 zakażonych obywateli. Co najmniej 5 751 osób zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. 2 576 osób zachorowało na AIDS, a 1 091 chorych zmarło. Leczenie antyretrowirusowe podjęto u 5401 osób żyjących z HIV w Polsce, w tym u 136 dzieci.
Zachorowania na AIDS rozpoznane w latach 2006-2010, według grupy ryzyka
Średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2006-2010, według województw
Średnia roczna zapadalność na AIDS w latach 2006-2010, według województw
PSSE Garwolin/ oprac. jd
Napisz komentarz
Komentarze