sobota, 5 października 2024 02:27
Reklama

Gm. Borowie: Wójt przeciwny budowie wiatraków

Wójt gminy Borowie odmówił zgody na budowę elektrowni wiatrowej w Borowiu. Wiesław Gąska jest pierwszy włodarzem z powiatu, który tak stanowczo opowiada się przeciw tego typu inwestycjom. Temat budowy wiatraka w Głoskowie, na północ od trasy krajowej nr 76, wypłynął w 2011 roku. Wówczas to urzędu gminy wpłynął wniosek prywatnego przedsiębiorcy o wydanie stosownej decyzji. Regionalny Dyrektor  Ochrony Środowiska w Warszawie potwierdził w swojej opinii konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania elektrowni wiatrowej na środowisko. Podobnego zdania był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie. Opracowywanie raportów przez wnioskodawcę trwało do końca ubiegłego roku.

Mieszkańcy mówią: Nie!

W międzyczasie do borowieckiego urzędu wpłynął protest mieszkańców Głoskowa. 156 osób opowiedziało się przeciw inwestycji. W argumentacji podali zbyt bliską odległość planowanego masztu od zabudowań (430 metrów) oraz zablokowanie możliwości rozbudowy mieszkaniowej w tej okolicy. Zanim sprawa wiatraków nabrała tempa, mieszkańcy Głoskowa złożyli wniosek o wydłużenie drogi gminnej i przekazując w tym celu nieodpłatnie grunt. Trakt jest położony przy planowanej elektrowni.

Zarzucili też że budowa tego typu inwestycji doprowadzi do spadku wartości ich nieruchomości  a także zagraża zdrowiu. W toku trwania postępowania dwukrotnie doszło do publicznej rozprawy, które odbyły się w miejscowej remizie. Mieszkańcy mieli możliwość wypowiadania się i zgłaszania swoich zastrzeżeń i wątpliwości.

Dodatkowe wpływy do budżetu czy dobro społeczeństwa?

Ostatecznie wójt gminy Borowie wydał decyzję o odmowie zgody na budowę elektrowni o mocy do 500 KW. Jak przyznaje Wiesław Gąska, wybór nie był łatwy. - Z jednej strony trzeba widzieć rozwój gminy, ewentualne  zwiększenie dochodów gminy co ma niebagatelne znaczenie, ale z drugiej strony trzeba widzieć ludzi, mieszkańców gminy której jestem wójtem. Mam świadomość, że tego typu decyzjami można wyrządzić ludziom niepowetowaną krzywdę i straty finansowe na wiele dziesiątek lat ? przyznaje włodarz.

Pieniądze z tytułu wpływów podatkowych od elektrowni mogły wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Nie bez znaczenia dla wójta była także bliska odległość planowanego masztu od zabudowań. ? 430 metrów do zdecydowanie za mało. W mojej ocenie taka lokalizacja wpływa negatywnie na zdrowie człowieka głównie ze względu na uciążliwość wynikającą z emisji energii w tym hałasu i promieniowania ? zaznacza.

Wiesław Gąska zwraca uwagę, że w polskim prawie nie ma jednoznacznych sformułowań mówiących o odpowiedniej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań. Ponadto liczne opracowania naukowe nie rozwiewają wątpliwości co do szkodliwego wpływu konstrukcji na ludzkie zdrowie.

Zamiast elektrowni nowe domy

Drugim argumentem odmowy wójta był fakt, że okoliczny teren w którym lokalizowana jest inwestycja, jest wysoko zurbanizowany. Samorząd Borowia wybudował tam wodociąg, kanalizację. Jest gaz ziemny i energia elektryczna. - Wieś Głosków jest jedną z największych miejscowość w gminie, ma zwartą zabudowę brakuje terenów na budowę nowych budynków mieszkalnych. Wieś ta jest prorozwojowa, bo stale przybywa mieszkańców. To właśnie w tamtym terenie zmuszeni jesteśmy zarezerwować tereny na budownictwo jednorodzinne i zagrodowe ? argumentuje włodarz gminy.

Gmina Borowie jest pierwszą, która tak stanowczo podeszła do kwestii elektrowni wiatrowych na swoim terenie. Pierwszy wiatrak powstał w tym roku w Sokole (gm. Sobolew), w planach są kolejne. Zielone światło do inwestycji początkowo dała gmina Parysów. Ostatecznie rada gminy unieważniła stosowne uchwały. Batalia o elektrownie wiatrowe trwa również w gminie Trojanów.

Łukasz Korycki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gospodyni 28.09.2014 18:32
Chłopy budujcie wiatraki niech wam sie w głowach kreci pod rzadami waszej partii PSL. Na pewno nie bedzie lepiej ale pokrecono na pewno. Przyjedzie do was przedstawiciel władz powiatowych po klepie po ramieniu po obiecuje i chłopskie społeczeństwo do głosowania na PSL tak jak w miastach nie dawno stali za papierem do d..y

rolnik 28.09.2014 08:59
Piłką i młoteczkiem to pewnie ty byś demontował wiatrak. Rolnicy do cięcia stali używają palników ale skąd ty miał byś to wiedzieć. Głupoty to ty wypisujesz i to nie tylko w tym wpisie.

egon 27.09.2014 18:43
Po co te wiatraki i o co tyle krzyku .Dziś kombajny mają klimatyzację i nikt z kosą na pole nie chodzi aby stawiać wiatraki i chłodzić rolników .No nie pojęte.

konio 27.09.2014 16:38
Ale masz pojęcie .jasne rolnik weźmie piłkę i młoteczek i będzie roabierał wiatrak cztery lata ,a najpierw podłączy rureczkę ,żeby spuścić olej ,to wszystko będzie robił bagatela na wysokości 30 -40 metrów ,gdzie jak wiadomo skowronki będą mu śpiewać .Zdrowia życzę i więcej bezstronności ,chyba ,że jesteś bezpośrednio zainteresowany stąd takie głupoty wypisujesz .Pozdrawiam!!!!konio

jerzy 27.09.2014 10:06
Od pewnego czasu w powiecie garwolińskim z niewyjaśnionych przyczyn zabrakło kiełbasy wyborczej. Na pólkach umysłów tych wszystkich dla których władza więcej znaczy od seksu, pojawiły się elektrownie napędzane wiatrem, którego siła na naszym terenie, jak to starsze kobiety powiadają jest na poziomie pierdzenia w kij. Być może w niedługim czasie wiatraki zastąpią baśniowe kije samobije, które niektórych nauczą szacunku dla wyborców.

rolnik 27.09.2014 06:57
Z tego co wiem to większość "uszczęśliwionych " rolników w umowie z firmą stawiającą wiatrak sprawdza zwrot kosztów za przygotowanie terenu po ten "obiekt inżynieryjny" jak to by pięknie powiedział nasz pan starosta, a nie podpisuje umowy na ROZBIÓRKĘ GÓRNEJ CZĘŚCI po skończeniu okresu eksploatacji .Tymczasem tak się składa,,że wiatrak ma również okres używalności i to nie stu i więcej letni jak te które mełły zboże ale znacznie krótszy.Wyobraźcie sobie teraz drodzy dzierżawcy którzy myślicie ,że chwyciliście Pana Boga za nogi mając pięć czy dziesięć tysięcy złotych rocznie jaki będzie koszt rozbiórki tego "obiektu" kiedy firma która go postawiła zwinie d..ę w troki a wam zostawi w spadku "wiatraczek do utylizacji" w tym kilka tysięcy litrów oleju..szczęść Boże na robotę ..w takim przypadku wypadało by powiedzieć ,choć zabrzmi to wtedy jak żart,kiepski żart.To tylko jedna z min na polu "wiatrakowym".Pozdrawiam!!!!konio" Olej to wykorzystają do ogrzewania albo sprzedadzą tak jak obecnie sprzedają przepracowane oleje z traktorów czy innych pojazdów. To są spore pieniądze. W generatorze jest pewnie kilkaset kilo miedzi a miedź jest droga a reszta to złom stalowy który też da się sprzedać. Jak widzisz same dodatkowe zyski a nie kłopot. Znając pracowitość rolników to nawet i fundamenty są w stanie rozkruszyć a gruz wykorzystać do utwardzenia terenu.

sobolewiak 27.09.2014 06:31
o widać ze niektórym nie w smak treść tego artykułu. Ale aby do wyborów i zwolennicy wiatraków odejdą do lamusa.

bór 26.09.2014 19:38
Czy to jest ta najbardziej zadłużona gmina?

Carola 26.09.2014 18:22
A W SOBOLEWIE WÓJT I KAZIMIERZ AŻ PISZCZY ZA WIATRAKAMI. Nawet jednego już z PISu usunęli za wiatraki

Jurek 26.09.2014 12:41
Co na to państwo Sionkowie?

konio 26.09.2014 11:44
I nie chodzi mi bynajmniej o kobiece piersi w których może się schować ,głowa dorosłego mężczyzny a ni mniej ni więcej tylko o Wiatrak.Z tego co wiem to większość "uszczęśliwionych " rolników w umowie z firmą stawiającą wiatrak sprawdza zwrot kosztów za przygotowanie terenu po ten "obiekt inżynieryjny" jak to by pięknie powiedział nasz pan starosta, a nie podpisuje umowy na ROZBIÓRKĘ GÓRNEJ CZĘŚCI po skończeniu okresu eksploatacji .Tymczasem tak się składa,,że wiatrak ma również okres używalności i to nie stu i więcej letni jak te które mełły zboże ale znacznie krótszy.Wyobraźcie sobie teraz drodzy dzierżawcy którzy myślicie ,że chwyciliście Pana Boga za nogi mając pięć czy dziesięć tysięcy złotych rocznie jaki będzie koszt rozbiórki tego "obiektu" kiedy firma która go postawiła zwinie d..ę w troki a wam zostawi w spadku "wiatraczek do utylizacji" w tym kilka tysięcy litrów oleju..szczęść Boże na robotę ..w takim przypadku wypadało by powiedzieć ,choć zabrzmi to wtedy jak żart,kiepski żart.To tylko jedna z min na polu "wiatrakowym".Pozdrawiam!!!!konio

J 26.09.2014 10:42
Ludzie wy macie jakieś chore przekonania z przez 100 lat. Wolicie elektrownie atomową?

egon 25.09.2014 11:46
no to w końcu brawa dla wójta bo z reguły nie zgadzam się z nim

Paweł 25.09.2014 11:08
Nie łatwa decyzja ale moje gratulację za stanowczość i za słuchanie ludzi. Włodarz jakich mało....

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: yetiTreść komentarza: rondo se wybudujta, wy po prostej nie umita jeździć a co dopiero po rondzieData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Jaki jest powód, że w tak newralgicznym miejscu nie można w dwa dni ustawić choćby tymczasowej (prowizorycznej) sygnalizacji świetlnej (takiej, która by działała do czasu wybudowania ronda) ? Tłumaczenie garwolińskich politycznych i urzędowych prominentów, że są przepisy drogowe, a kierowcy powinni je znać jest zwykłym, wręcz ordynarnym chamstwem i sikaniem na kierowców. Kierowców, którzy w znacznej większości są mieszkańcami Garwolina i powiatu garwolińskiego. Oto przykład takiego aroganckiego tłumaczenia (tu akurat autor nieznany, chociaż pod artykułem podpisał się ,,ł.k'' ) i link do całego materiału z dnia 18.01.2023 : ,,Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną zdarzeń w tym miejscu nie jest układ komunikacyjny, a nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców''. https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/16374,powstanie-projekt-przebudowy-problematycznego-skrzyzowania-przy-shellu Mamy początek października 2024 roku, a przy Shellu cisza... oj przepraszam ; Przy Shellu mamy stały hałas zderzających się samochodów :-)Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:14Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: ŁaskarzewiakTreść komentarza: Tak trzymaj Burmistrz wreszcie jakieś zmiany a nie kolesiostwo i układyData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: KatastrofaTreść komentarza: Może ktoś wiedzie na tym skrzyżowaniu w pojazd pani burmistrz albo pani starosty to coś sie ruszy siez rondem.Tam jest tragediaData dodania komentarza: 4.10.2024, 17:11Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscu
Reklama