poniedziałek, 7 kwietnia 2025 06:48
Reklama
Reklama

500–lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego

Blisko pięćset lat temu, 10 września 1526 roku sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Zygmuntowi I Staremu, potwierdzając inkorporację samodzielnego dotąd księstwa do Królestwa Polskiego. Dla uczczenia tej niezwykłej rocznicy samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl wydarzeń naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik przypadająca w 2026 roku 500. rocznica włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego jest doskonałą okazją, by przypomnieć dzieje Księstwa Mazowieckiego i ukazać dziedzictwo potomków Konrada I, którzy – sprawując rządy przez trzy stulecia – zakładali miasta,  wznosili zamki, fundowali kościoły, kodyfikowali prawo, wydawali przywileje umożliwiające społeczno-gospodarczy rozwój regionu. Rządzili w średniowieczu, ale decyzje przez nich podjęte miały istotny wpływ na kształt współczesnego Mazowsza.

Reklama

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazł się m.in.: program edukacyjny „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”, adresatami którego są dzieci i młodzież szkolna z terenu Mazowsza oraz stacjonarna wystawa czasowa „Mazowsze dla Korony”. Więcej informacji na stronach: muzeumplock.eu oraz mscdn.pl

Jak się zaczęło?

Księstwo mazowieckie powstało na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, który w 1138 roku podzielił Polskę pomiędzy synów. Dzielnica mazowiecka przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu (1122–1173). Początkowo uznawała zwierzchnictwo Krakowa, lecz kres temu położył później Konrad Mazowiecki (1188–1247), który również przyłączył nowe ziemie. To ten sam książę, który sprowadził na Mazowsze rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków. 

Za jednego z najwybitniejszych książąt mazowieckich uznawany jest Siemowit III (1320–1371), który po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku stał się w pełni niezależnym władcą na Mazowszu. Za sprawą pewnych tragicznych wydarzeń usłyszała o nim ówczesna Europa, a William Shakespeare wykorzystał tę historię jako kanwę „Zimowej opowieści”.

Jak się skończyło?

Prawo lenne stanowiło, że w razie bezpotomnej śmierci wasala, jego ziemie przyłączano do państwa suzerena. W XV w. jedno po drugim, mazowieckie księstwa przyłączano do Korony: rawskie, sochaczewskie, gostynińskie, aż wreszcie – płockie. Losy Piastów mazowieckich przypominały losy innych władców dzielnicowych: z licznych rodzin i wielu spadkobierców zostawali nieliczni, którzy najczęściej kończyli tragicznie, a podległe im księstwa przechodziło pod władzę królewską. 

Na Mazowszu Piastowie przetrwali do 1526 roku, a śmierć ostatnich przedstawicieli tej linii – książąt Stanisława i Janusza III – wywołała wielkie kontrowersje. 

Po inkorporacji do Korony we wrześniu 1526 r. z ziem książęcych utworzono województwo mazowieckie, które funkcjonowało w tych samych granicach aż do drugiego rozbioru Polski w 1793 r.

Cały artykuł dostępny jest na stronie mazovia.pl oraz na łamach miesięcznika Mazowsze serce Polski. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Grający w legnickiej klasie B gr. II Górnik II Polkowice zdobył w 17- stu meczach 212 bramek i z bilansem 17-0-0, br, 212-6 jest liderem.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 17:05Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: 9. i 89. minuta. To minuty, w których Maciej Górski- wychowanek Hutnika Huta Czechy pogrążył w dwóch meczach Wieczystą Kraków. Oba mecze miały miejsce w Krakowie. Jesienią w barwach Resovii (było 1:0). Teraz w barwach Podbeskidzia- bramka na 3:2.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 16:40Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Gramy do końca. Tak jak skazana na porażkę Wilga Garwolin z KTS Weszło. Obstawiłem w myślach remis. Szkoda, że o tym nie napisałem przed meczem. Teraz to już po ptakach :-). I tak nikt mi nie uwierzy. Tymczasem dwa ciekawe przebiegi meczów w IV lidze. W obu prowadzenie 3:0 nie dało wygranej: Huragan Międzyrzec Podlaski- Lublinianka Lublin 3:3 (0:2). Bramki: Huragan- 65, 71 i 77. Lublinianka- 11(k), 16 i 49 min. Lublinianka zajmuje 2. miejsce w tabeli i prawdopodobnie baraże o III ligę. Huragan jest na miejscu 14. - spadkowym. Jaguar Gdańsk- Pogoń Lębork 4:5 (3:1). Bramki: Jaguar- 17, 26, 37. Pogoń Lębork- 45+ (k), 46, 59, 65 i 79 (k). Pogoń zajmuje 3. miejsce bez szans na awans, a Jaguar 5. w tabeli pomorskiej IV ligi.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 16:15Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Niewątpliwy sukces Wilgi i niestety spadek w tabeli .Grot uratował nas dwoma niekonwencjonalnymi strzałami bez przygotowania które z dużym szczęściem otarły się o nogi obrońców Weszło i wten sposób znalazły drogę do bramki,trzeba przyznać, że garwolinski napastnik to potrafi, nie boi się uderzać z każdej pozycji i jak widać to się opłaca.Problemem jest dobra forma Blonianki która niestety nadrabia dystans ,trwa niemoc Ząbek które śmiem twierdzić pomimo tego ,że dalej liderują zakonczyly walkę o bezposredni awans ,utraciły już cała ogromną przewagę i widać, że jest problem z chęcią do gry ,korzysta na tym Mazovia która idzie na mistrza i wreszcie prezes Kuc zrealizuje marzenia po wydaniu milionów.Gratulacje dla Wilgi za wstanie z kolan i nie uderzenie głową w sufit. Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 6.04.2025, 10:17Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]
Reklama