poniedziałek, 24 lutego 2025 10:57
Reklama
Reklama

Jedyne na Mazowszu Centrum Leczenia Kamicy u dzieci działa w szpitalu w Dziekanowie Leśnym

Kamica układu moczowego głównie kojarzy się nam z chorobą ludzi w średnim wieku, najczęściej objawiającą się bardzo bolesną kolką. Ale to schorzenie nie patrzy na PESEL. Szacuje się, że ryzykiem rozwoju kamicy układu moczowego zagrożonych jest w Polsce nawet 150 tysięcy dzieci. Jedyny na Mazowszu i nieliczny w kraju ośrodek zajmujący się leczeniem zabiegowym kamicy dziecięcej to działający w ramach szpitala w Dziekanowie Leśnym Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy.
Jedyne na Mazowszu Centrum Leczenia Kamicy u dzieci działa w szpitalu w Dziekanowie Leśnym

Autor: FENTON ROMAN/GETTY IMAGES

Centrum Leczenia Kamicy (CLK), funkcjonujące w ramach Klinicznego Oddziału Chirurgii Dziecięcej od 2017 roku. Jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce oferującym pacjentom pediatrycznym kompleksowe leczenie kamicy z zastosowaniem małoinwazyjnych zabiegów. 

Jak zauważa marszałek Adam Struzik dzięki zespołowi specjalistów oraz wyposażeniu na najwyższym poziomie Centrum znajduje się obecnie w czołówce pod względem referencyjności, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. – W ciągu ostatnich kilku lat w szpitalu w Dziekanowie Leśnym przeprowadzono ponad 1450 procedur leczenia zabiegowego kamicy. Placówka, jako jedyna w Polsce posiada rozwiązanie robotyczne, które ułatwia wykonanie zabiegów, zwiększa bezpieczeństwo, a także minimalizuje ewentualne powikłania. Na jego zakup przeznaczyliśmy 1,5 mln zł. 

Ideą, która mi przyświecała było to, aby stworzyć ośrodek, który będzie leczył dzieci z kamicą na poziomie światowym, a jednocześnie, aby pacjent miał możliwość wykonania wszystkich dostępnych na całym świecie rodzajów zabiegów – mówi dr hab. n. med. Beata Jurkiewicz, prof. CMKP, Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej CMKP i Kierownik Pionu Zabiegowego Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym (placówka samorządu województwa). – W naszym ośrodku to się udało. Obecnie Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy znajduje się w czołówce pod względem referencyjności, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

 

Jedyny w tej części Europy

Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: ureterolitotrypsja (URSL), wsteczna chirurgia nerkowa (RIRS), nerolitotrypsja przezskórna (PCNL) czy litotrypsja pozaustrojowa (ESWL). Ten ostatni zabieg jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy nerkowej. Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy, jako jedyny w Polsce, posiada Avicenna Roboflex, czyli pierwsze na świecie rozwiązanie robotyczne służące do nawigacji wewnątrznerkowej, wykorzystywanej do zabiegowego leczenia kamicy. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Wykorzystanie nowoczesnej technologii zwiększa precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę za pomocą konsoli, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. – Umożliwia nam nie tylko lepsze manewrowanie uretyrorenoskopem w nerce, daje większe bezpieczeństwo zabiegu oraz – co najważniejsze – pozwala zmniejszyć o połowę dawkę promieniowania rentgenowskiego wykorzystywanego podczas tej procedury – wyjaśnia prof. Beata Jurkiewicz

 

Czym jest kamica

To choroba cywilizacyjna charakteryzująca się dynamicznym wzrostem zachorowań, zakwalifikowana do grupy schorzeń przewlekłych z dużą skłonnością do nawrotów. Nie oszczędza nawet wcześniaków w inkubatorach. Pojawia się, kiedy dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych. U niemowląt i małych dzieci jest ona najczęściej wynikiem wrodzonych nieprawidłowości metabolicznych. Natomiast u dzieci starszych, w okresie dorastania i dojrzewania, powstawanie złogów w układzie moczowym jest wynikiem m.in. zmiany nawyków żywieniowych (wysokoprzetworzone jedzenie, zwiększone spożycie sodu i cukrów prostych, niskie spożycie wody) czy obniżenia aktywności fizycznej. 

 

Jak rozpoznać?

Obecnie, dzięki znacznie lepszej profilaktyce, o wiele szerszemu dostępowi do lekarzy pediatrów i nefrologów dziecięcych, choroba jest diagnozowana dużo wcześniej. – Kamica nerkowa daje niecharakterystyczne dolegliwości: dziecko jest apatyczne, coś go boli, ale samo nie potrafi powiedzieć gdzie – najczęściej jest to ból brzucha, malutkie dzieci słabo przybierają na wadze. Klasycznym objawem jest kolka nerkowa, czyli objaw wywołany przemieszczaniem się złogu drogami moczowymi. Jednak są to bardzo duże dolegliwości bólowe, połączone z wymiotami, silnym uczuciem parcia na pęcherz, więc trudno je przegapić. Sygnałem ostrzegawczym są też nawracające zakażenia układu moczowego – wymienia prof. Jurkiewicz

Spośród pacjentów z postawioną już diagnozą, co piąty będzie wymagał leczenia zabiegowego. W ciągu pierwszych 5 lat nawroty wystąpią u 50%, a w ciągu 10 lat – u 80-90% chorych, u których konieczne będzie ponowne postępowanie zabiegowe. 

Cały artykuł dostępny jest w najnowszym numerze miesięcznika Mazowsze. serce Polski oraz na stronie mazovia.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamawłączenie społeczne
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: GospodarzTreść komentarza: Ul.Św Walentego patrona obłąkanychData dodania komentarza: 22.02.2025, 20:07Źródło komentarza: Popiełuszki zamiast Strażackiej? Nowe propozycje nazw ulic w GarwolinieAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Chińska Republika Ludowa wkracza do nas na pełnej "Kurtyzanie " ,może niedługo Milicja Obywatelska jeszcze będzie granaty jak na Ukrainie ,przyczepiać do dronow FVP i od razu wymierzać karę. Przecież dron obserwuje wszystko a jak się to ma do wolności i PRYWATNOŚCI obywateli nie uczestniczących w ruchu na przejściu? Najpierw to niech odpowiedni decydenci wraz z uczonymi w piśmie z Policji ,najlepiej z Ruchu Drogowego ,zrobią INWENTARYZACJE PRZEJSC DLA PIESZYCH bez sygnalizacji świetlnej i ich usytuowania...przykład przejście dla pieszych przy Kościele (starym) jadąc w stronę UM możemy trafić na pieszego który wpada na przejście z za rogu budynku, do przejścia jest trzy metry to cud i wyjątkowa ostrożność kierowców, że jeszcze nie było tam tragedii ,ale przecież jakiś kretyn zaaprobował to przejście a następnie idioci tym razem na szczeblu krajowym każą pieszym gnać przed siebie nie patrząc na nic bo mają pierwszeństwo....pierwszeństwo często do stylisty Broniszewskiego tylko niestety tam sprzedają jesionki dębowe a nie z wełny angielskiej.Kraj w którym nie długo nie da się żyć, jeszcze tylko snajperów na drzewach nie ma ,żeby strzelali do kierowców jak do zwierzyny łownej.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 22.02.2025, 13:13Źródło komentarza: Dron nad przejściami – garwolińska policja kontroluje kierowców i pieszychAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Pełna zgoda, z całym szacunkiem św.Krzysztof to postać amorficzna i uniwersalistyczna na poły legendarna a ksiądz Szajda jak najbardziej z krwi i kości nasz dlugoletni mieszkaniec był znany lokalnej społeczności, sam byłem kilka lat ministrantem pod jego czujnym okiem i wspominam go jak najlepiej.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 10:02Źródło komentarza: Popiełuszki zamiast Strażackiej? Nowe propozycje nazw ulic w GarwolinieAutor komentarza: StasioTreść komentarza: Rozwiązań systemowych dla policji w celu skutecznych interwencji dotyczących przemocy fizycznej i psychicznej nie ma ale na kontrole i sprzęt w celu wypisania mandatu pieniądze się znajdują. To są realia nie wymysłyData dodania komentarza: 21.02.2025, 23:09Źródło komentarza: Dron nad przejściami – garwolińska policja kontroluje kierowców i pieszych
Reklama