Obejmy o nowoczesnej konstrukcji
W instalacjach przemysłowych powszechnie wykorzystuje się standardowe obejmy do rur. Obecnie na znaczeniu zyskują jednak udoskonalone wersje takich komponentów. Ich użycie jest szczególnie polecane w przypadku stalowych rur o sporej średnicy, które wymagają bardzo równomiernego rozłożenia wszystkich obciążeń. Obejma może być wyprodukowana ze tali nierdzewnej lub ocynkowanej, przez co sprawdzi się nawet w obszarach wilgotnych czy narażonych na kontakt z chemikaliami. Nowoczesne uchwyty do rur tego typu często są wyposażone w amortyzujące podkładki, które zmniejszają wibracje. Kwestia ta ma znaczenie dla kompensacji niedużych ruchów rurociągu, zwykle wywołanych zjawiskiem rozszerzalności termicznej. Niektóre obejmy dysponują też dodatkową izolacją, która przydaje się chociażby w instalacjach chłodniczych i zabezpiecza przed mostkami termicznymi. Na uwagę zasługuje zwłaszcza termoizolacja z pianki poliuretanowej. Jej użycie zapewnia dodatkowo funkcje wyciszające, a ponadto może posłużyć do wyrównania ewentualnych niedoskonałości.
Mocowania w formie punktów stałych
Punkty stałe świetnie sprawdzają się w instalacjach przemysłowych. Rozwiązanie to chroni przed przemieszczaniem się rur we wszystkich kierunkach. Mocowania takie umieszcza się zatem w miejscach rurociągu, które wymagają całkowitego unieruchomienia. Punkty stałe pozwalają na mocowanie rur do ściany w instalacjach narażonych na zmienne obciążenia termiczne, prowadzące do kurczenia i rozszerzania się przewodów. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku ich poprawne rozmieszczenie względem średnicy i długości rurociągu, a także z zachowaniem właściwych odstępów. Mocowania do rur w postaci punktów stałych coraz bardziej zyskują na znaczeniu w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym, z uwagi na wzrost bezpieczeństwa i zmniejszone prawdopodobieństwo awarii.
Specjalne mocowania przesuwne
Instalacje przemysłowe coraz częściej wymagają użycia mocowań, które efektywnie kompensują ruchy rur wywołane przez obciążenia czy rozszerzalność termiczną. W ich przypadku zastosować można podpory przesuwne. Od stałych odróżnia je fakt, że umożliwiają przewodom swobodny ruch w konkretnym kierunku i przy tym chronią przed niepożądanymi ruchami bocznymi. Rozwiązanie to jest polecane chociażby w przypadku systemów grzewczych, które transportują media o zmiennej temperaturze. Podporny przesuwne powstają z materiałów odpornych na ścieranie czy korozję, takich jak stopy aluminium czy stal nierdzewna. Uchwyty do mocowania rur o takich parametrach można znaleźć w ofercie firmy Sikla. Na szczególną uwagę zasługują komponenty z elementami regulacyjnymi, które pozwalają na dostosowanie położenia przewodu w stosunku do innych elementów instalacji.
Zaawansowane systemy modułowe
Do szczególnie nowoczesnych rozwiązań należą systemy zamocowań o budowie modułowej, które zwracają uwagę uniwersalnością i prostotą obsługi. Ich elementy są łatwe w dopasowaniu do różnych średnic rur, a także zmiennych wymagań obciążeniowych. Mocowania takie idealnie sprawdzą się w instalacjach, których konfiguracja wymaga częstych zmian. Konstrukcja modułowa gwarantuje bezproblemowy montaż rur do sufitu, podłogi czy ściany. Komponenty są też odporne na korozje i bardzo trwałe pod względem montażu. Systemy modułowe szczególnie dobrze sprawdzają się w złożonych układach, włącznie z różnego rodzaju instalacjami przesyłowymi oraz energetycznymi.
Napisz komentarz
Komentarze