W 2023 roku urząd miasta pozyskał fundusze zewnętrzne z Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej na konserwację Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, ważnego symbolu niepodległościowego dla naszych mieszkańców.
W kolejnej edycji magistrat aplikował o środki na konserwację kapliczki św. Barbary. Znajduje się ona na terenie miasta, przy ulicy Kościuszki na wysokości budynku poczty. Obiekt ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Garwolina (nr ew. 45) jest najstarszym zabytkiem znajdującym się w Garwolinie i stanowi prawdopodobnie wotum dziękczynne mieszkańców miasta za zdrowie i ochronę przed epidemią tyfusu panującą w Europie w latach 1813-1814.
W górnej części kapliczki jest nisza, w której umieszczono figurkę św. Barbary – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, a także orędowniczki w czasie burzy i pożarów. Nad kapliczką umieszczono datę: 1813 rok i symbol opatrzności bożej, inskrypcję: o Boże zbaw nas i inicjały W.Z. Rok 1813 był niespokojnym okresem na terenach Królestwa Polskiego. W tym czasie zapanowała epidemia tyfusu, który został spowodowany przez cofające się spod Moskwy wojska napoleońskie. Być może mieszkańcy miasta postawili ją jako wotum dziękczynne za zdrowie i ochronę przed epidemią. W dokumentach brakuje informacji z czyjej inicjatywy i z jakiego powodu wybudowano Kapliczkę – czy należy jej wybudowanie łączyć z jakimiś wydarzeniami lokalnymi (np. zarazą) czy też z klęską Napoleona w Rosji w 1812 r. Prawdopodobnie ówczesny ksiądz kanonik Fabian Dąbrowski, który kierował wspólnotą parafialną w Garwolinie w trudnych latach 1813-1818, polecił swoich parafian trosce Bogu, a kapliczkę wzniósł – przy ówczesnej ulicy Szosowej (obecnie Kościuszki) w Garwolinie – Walenty Zembrzuski, mąż właścicielki dóbr Czyszkowa, Teresy z Bedońskich Zembrzuskiej.
Z uwagi na wartość, jaką ma ten obiekt dla naszego miasta, tym bardziej cieszymy się z pozyskanych środków i efektu końcowego rewitalizacji. Całkowity koszt prac rewitalizacyjnych przy kapliczce wyniósł 45 000,00 zł. Zadanie zostanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w kwocie 35 995,50 co stanowi około 80% kosztów. Wkład własny Miasta Garwolina 9 004,50 zł. W ramach zadania wykonane były prace konserwatorskie związane ze skuciem tynków i położeniem nowych, uzupełnieniem ubytków zaprawy, zabezpieczeniem kapliczki, oczyszczeniem krucyfiksu i figury św. Barbary. Wykonano także prace przy nawierzchni i kutym ogrodzeniu wokół kapliczki.
– Na terenie Garwolina jest wiele obiektów, które są świadectwem naszej historii i kultury. Chcemy, aby były one zadbane i atrakcyjne dla mieszkańców. Dlatego aplikujemy o środki, dzięki którym możemy zadbać o ich zachowanie i rewitalizację. Kapliczka św. Barbary to wyjątkowy obiekt na mapie miasta. Bardzo się cieszę, że została odnowiona – mówi burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.
red. za garwolin.pl
Napisz komentarz
Komentarze