czwartek, 3 kwietnia 2025 05:31
Reklama
Reklama

Rewitalizacja Kapliczki św. Barbary w Garwolinie zakończona

Znajdująca się przy budynku poczty w Garwolinie kapliczka św. Barbary – jeden z najstarszych obiektów miasta – została odrestaurowana. Miasto pozyskało na ten cel fundusze z Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Rewitalizacja Kapliczki św. Barbary w Garwolinie zakończona

Autor: UM Garwolin

W 2023 roku urząd miasta pozyskał fundusze zewnętrzne z Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej na konserwację Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, ważnego symbolu niepodległościowego dla naszych mieszkańców. 

Reklama

W kolejnej edycji magistrat aplikował o środki na konserwację kapliczki św. Barbary. Znajduje się ona na terenie miasta, przy ulicy Kościuszki na wysokości budynku poczty. Obiekt ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Garwolina (nr ew. 45) jest najstarszym zabytkiem znajdującym się w Garwolinie i stanowi prawdopodobnie wotum dziękczynne mieszkańców miasta za zdrowie i ochronę przed epidemią tyfusu panującą w Europie w latach 1813-1814.

W górnej części kapliczki jest nisza, w której umieszczono figurkę św. Barbary – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, a także orędowniczki w czasie burzy i pożarów. Nad kapliczką umieszczono datę: 1813 rok i symbol opatrzności bożej, inskrypcję: o Boże zbaw nas i inicjały W.Z. Rok 1813 był niespokojnym okresem na terenach Królestwa Polskiego. W tym czasie zapanowała epidemia tyfusu, który został spowodowany przez cofające się spod Moskwy wojska napoleońskie. Być może mieszkańcy miasta postawili ją jako wotum dziękczynne za zdrowie i ochronę przed epidemią. W dokumentach brakuje informacji z czyjej inicjatywy i z jakiego powodu wybudowano Kapliczkę – czy należy jej wybudowanie łączyć z jakimiś wydarzeniami lokalnymi (np. zarazą) czy też z klęską Napoleona w Rosji w 1812 r. Prawdopodobnie ówczesny ksiądz kanonik Fabian Dąbrowski, który kierował wspólnotą parafialną w Garwolinie w trudnych latach 1813-1818, polecił swoich parafian trosce Bogu, a kapliczkę wzniósł – przy ówczesnej ulicy Szosowej (obecnie Kościuszki) w Garwolinie – Walenty Zembrzuski, mąż właścicielki dóbr Czyszkowa, Teresy z Bedońskich Zembrzuskiej.

Z uwagi na wartość, jaką ma ten obiekt dla naszego miasta, tym bardziej cieszymy się z pozyskanych środków i efektu końcowego rewitalizacji. Całkowity koszt prac rewitalizacyjnych przy kapliczce wyniósł 45 000,00 zł. Zadanie zostanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w kwocie 35 995,50 co stanowi około 80% kosztów. Wkład własny Miasta Garwolina 9 004,50 zł. W ramach zadania wykonane były prace konserwatorskie związane ze skuciem tynków i położeniem nowych, uzupełnieniem ubytków zaprawy, zabezpieczeniem kapliczki, oczyszczeniem krucyfiksu i figury św. Barbary. Wykonano także prace przy nawierzchni i kutym ogrodzeniu wokół kapliczki.

– Na terenie Garwolina jest wiele obiektów, które są świadectwem naszej historii i kultury. Chcemy, aby były one zadbane i atrakcyjne dla mieszkańców. Dlatego aplikujemy o środki, dzięki którym możemy zadbać o ich zachowanie i rewitalizację. Kapliczka św. Barbary to wyjątkowy obiekt na mapie miasta. Bardzo się cieszę, że została odnowiona – mówi burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

red. za garwolin.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

such a shame 02.10.2024 16:02
A szanowna Poczta Polska to powinna zadbać o swój wygląd i nie straszyć ludzi oraz coraz mniejszej ilości klientów wyrwą po aparacie telefonicznym, który został zdjęty ponad 10 lat temu. Czy tam nie ma osoby zarządzającej?

jarek 03.10.2024 07:43
To nie jest budynek Poczty Polskiej, pisz do Orange https://www.nieruchomosci.orange.pl/szczegoly_ogloszenia/1888/0/T08459

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Kosmiczne fryzury i kosmiczne lody niech pozostaną w sferze bajkowego wyimaginowanego kosmosu. Skąd to porównanie ? A stąd, że 95 % sprzedaży lodów to tradycja: śmiatankowe, waniliowe i kakaowe. Reszta to kosmiczne dewiacyjne wynalazki- lody z cynamonem, solą, pieprzem, chili, pieczonym kurczakiem, smażonymi burakami i z czym się tylko da. Podobnie wygląda sprawa z fryzurami. Tu kosmiczne bzdurne wynalazki, a tymczasem dla mnie przynajmniej pierwsza trójka to: 1. Jak zawsze radosna fryzura Pani Krzyżanowskiej 2. Niezwykle intrygująca fryzura Pani nieznajomej (w środku) ze zdjęcia 68. 3. Fryzura Pani Iwony Kurowskiej, pomimo tego, że widać na niej ,,powiatowe'' zawirowania psujące tę do niedawna bardzo zadbaną fryzurę. Reasumując: Tradycja. Kobiecość. Naturalność. Piękno. Jak najdalej od dzikich kosmicznych wynalazków i pokazów nic nie wnoszących do normalnego życia. Po za tym dzicy kosmici z dzikich krajów są już w drodze do PL. I przed nimi się brońmy !Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:41Źródło komentarza: "Fryzura cyfrowa" w DwójceAutor komentarza: GarwolankaTreść komentarza: Jeszcze tam Pani Grażynki nie było.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:25Źródło komentarza: Oddaj głos na Grażynę MakulecAutor komentarza: kasjerkaTreść komentarza: Pracuję od 3 lat na kasie i nie wydaje mi się że się "do niczego nie nadaje". Taki brak kultury w komentarzu świadczy o poniżaniu takich osób jak ja.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 13:41Źródło komentarza: Starosta przerwała obrady komisji statutowej. Opozycja oburzonaAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Raczej uczyła by dzieci w szkole. Nauczyciel zwłaszcza dyplomowany jest nie do ruszenia niezależnie od tego jaka opcja polityczna posadzi na stołek dyrektora szkoły.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:44Źródło komentarza: Starosta przerwała obrady komisji statutowej. Opozycja oburzona
Reklama