piątek, 22 listopada 2024 07:49
Reklama

Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem – historykiem, pisarzem oraz publicystą specjalizującym się w historii wojskowości i zagadnieniach militarnych.
Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem

Autor: UM Garwolin

- Piątkowe popołudnie 11 października będzie dla Państwa doskonałą okazją, aby spotkać się z jednym z czołowych polskich badaczy wojskowości XX wieku, autorem, którego prace cieszą się dużym uznaniem zarówno w środowiskach akademickich, jak i wśród pasjonatów historii – informuje biblioteka na swojej stronie internetowej.

Norbert Bączyk, obok bogatego dorobku literackiego jest również współautorem popularnego podcastu Wojenne Historie, w którym przybliża słuchaczom mało znane epizody i zjawiska związane z historią konfliktów zbrojnych. Jego barwne opowieści, pełne szczegółów i kontekstów historycznych, przyciągają rzesze słuchaczy. Ten popularny podcast, dzięki fachowej wiedzy i umiejętności opowiadania historii, zyskał dużą popularność wśród miłośników wojskowości i historii II wojny światowej.

Tematem przewodnim spotkania, będzie publikacja, która ukazała się w tym roku nakładem Instytutu Pileckiego, “Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944”.

Informacje dotyczące książki za stroną Instytutu Pileckiego: “Prowincjonalny, mazowiecki powiat garwoliński, podobnie jak inne ziemie podbitej w 1939 roku Polski, w czasie II wojny światowej doświadczył niemieckiego terroru. Działania okupanta miały charakter kompleksowy, dotykały absolutnie każdego aspektu życia mieszkańców. Niemcy, prowadząc politykę nastawioną na maksymalny wyzysk, a jednocześnie stosując najdrastyczniejsze metody, z ludobójstwem włącznie, stopniowo dezorganizowali i niszczyli tutejszą gospodarkę oraz ludność, którymi – przynajmniej teoretycznie – mieli zarządzać długofalowo. Zagłada Żydów, represje rujnujące i tak ubogą już wieś, jak pozyskiwanie z wielką brutalnością kontyngentów rolnych i wywózki na roboty przymusowe, a także wynikające z niedoborów przestępczość i korupcja na masową skalę prowadziły do rozpadu więzi społecznych. To wszystko czyniło codzienność mieszkańców okolic Garwolina z dnia na dzień coraz bardziej upiorną. Terror okupanta osiągnął apogeum w latach 1942–1944. Autor, badając dzieje pojedynczego powiatu – Kreis Garwolin – w przejrzysty sposób ukazuje organizację administracji cywilnej i wojskowej oraz aparat policyjny, a także mechanizmy terroru stosowanego przez Niemców wobec ludności cywilnej w całym Generalnym Gubernatorstwie. Dzięki analizie przypadku jednego Kreishauptmannschaft możemy dowiedzieć się wiele o sytuacji ludności pod okupacją niemiecką.”

Piątek, 11 października o godzinie 17:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o uprzednie zapisy osobiście w Bibliotece, bądź telefonicznie pod nr 25 682-24-21.

garwolin.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: IgorTreść komentarza: Rodzice są pewnie dumni z synkaData dodania komentarza: 21.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Pijany kierowca z narkotykami w aucieAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Polityczne, wszelkiej maści bandyckie hieny już od kilku dobrych lat z satysfakcją i dziką radością żerują na śmierdzącej padlinie jaką jest PKS Garwolin. Czy tak trudno dopasować godziny kursów do rozkładów jazdy PKP Garwolin i Pilawa ? Czy tak trudno dopasować do potrzeb osób pracujących w Warszawie godziny odjazdów autobusów pośpiesznych (S- 17) relacji Garwolin- Warszawa- Garwolin ? Widocznie trudno. A tak w ogóle to po co ? Zlikwidujemy- zaoszczędzimy ! Będą finansowe zasoby na premie dla Zarządu i gratyfikacje dla politycznych hien !!! Za co ? Za przemyślane decyzje i przemyślaną gospodarkę firmowymi finansami :-). Pasażerowie ? A kogo oni obchodzą ??? Niech jadą nowymi, pachnącymi autobusami firmy Wołoszka. A tak w ogóle, to firma Wołoszka powinna wykupić cały Dworzec Autobusowy i zastopować dziadostwo, które oferuje trup transportowy, czyli PKS Garwolin. Dziadostwo, które jest promowane przez garwoliński PKS.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:44Źródło komentarza: PKS zawiesza kursy do WarszawyAutor komentarza: GregTreść komentarza: Zamojska od lipca ma ogłoszonego wykonawcę... "Od inwestycji nie ma wakacji 😄 Ruszamy z realizacją kolejnych inwestycji drogowych 💪🏻. 🖊️📑 Po rozstrzygnięciu przetargu, dziś podpisana została umowa z Wykonawcą modernizacji dróg i chodników w Miasto Garwolin. Przedsiębiorstwo Budowlane Meltor z Józefowa zrealizuje inwestycje na 10 odcinkach dróg za kwotę 6 mln 692 tys. zł. Środki na ten cel zostały pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład. ▪️Prace budowlane obejmą budowę dróg z kostki brukowej na następujących ulicach: Konarskiego (361 m), Diamentowa (371 m), Szymanowskiego (221m) i Zamojska ( I etap – 225m od ul. Romanówka). ▪️Nowe asfaltowe nakładki pojawią się na ulicach: Parysowskiej i Ks. Anny Mazowieckiej (łącznie 347 m) oraz Narutowicza (765 m). ▪️Ponadto, na Alei Legionów i ulicy Lubelskiej (około 2 km) oraz ulicy Sikorskiego (358 metrów) zaplanowano przebudowę chodników. ℹ️ Łącznie, inwestycja obejmuje 2,3 km nawierzchni ulic oraz około 2,3 km chodników. ⏳Planowany czas realizacji wszystkich zaplanowanych zadań to 450 dni od daty wprowadzenia na budowę 👉🏻 czyli koniec października 2025 roku."Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:58Źródło komentarza: Miliony na chodniki i budowę przedszkolaAutor komentarza: JaTreść komentarza: A Pan Tomasz Mazurek też będzie zgłoszony? No bo przecież brał udział w wyborach z listy PISuData dodania komentarza: 21.11.2024, 14:10Źródło komentarza: PKS zawiesza kursy do Warszawy
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama