Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w podregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim i w Warszawie (po 23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub. r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub. r.), warszawski wschodni (3).
– Jak co roku w sezonie wakacyjnym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, również tych nieoznaczonych. Prowadzimy także ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną na temat bezpieczeństwa nad wodą, w trakcie której policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Odbywają się m.in. spotkania profilaktyczne, prelekcje i warsztaty – podkreśla mł. insp. Dariusz Dudek, zastępca komendanta miejskiego policji w Siedlcach.
W regionie siedleckim w ubiegłym roku było 15 czarnych punktów wodnych, w tym jest 14 takich miejsc:
w powiecie garwolińskim:
żwirownia, Sławiny (gm. Garwolin);
rzeka Wisła, Ostrów (gm. Maciejowice);
zalew, Morskie Oko (gm. Wilga);
stawy, Godzisz (gm. Sobolew);
Zlikwidowany został czarny punkt w powiecie garwolińskim w gminie Maciejowice na jeziorze Oblin w miejscowości Oblin.
w powiecie łosickim:
rzeka Bug, Mężenin ( Platerów);
rzeka Bug, Mierzwice Stare (gm. Sarnaki);
rzeka Bug, Serpelice (gm. Sarnaki);
w powiecie siedleckim:
rzeka Bug, Bużyska (gm. Korczew);
rzeka Bug, Mogielnica (gm. Korczew);
rzeka Liwiec, Kapuściaki (gm. Mokobrody);
naturalne rozlewisko, tzw. moczydła, Soćki (gm. Wodynie);
w powiecie węgrowskim:
rzeka Bug, Szumin (gm. Łochów);
rzeka Bug, Wywłóka ( Łochów);
rzeka Bug, Wilczogęby (gm. Sadowne).
Ratownictwo wodne ze wsparciem samorządu województwa
Samorząd województwa mazowieckiego poza działaniami edukacyjnymi i prowadzeniem akcji oznakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk w naszym regionie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując otwarty konkurs „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparcie trafi do 13 organizacji (WOPR-y i jedna jednostka OSP z Nowego Dworu Mazowieckiego), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1,4 mln zł.
Od 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego dofinansował mazowieckie WOPR-y kwotą blisko 4,9 mln zł. To pieniądze na m.in. zakup nowego sprzętu ratowniczego, sprzętu łączności radiowej i telefonicznej, paliwa, środków transportu lądowego i wodnego oraz pokrycie kosztów szkoleń i utrzymania sprzętu ratowniczego w gotowości.
mat.pras./oprac. red.
fot. mazovia.pl
Napisz komentarz
Komentarze