W związku z jubileuszem domu kultury w tym roku festiwal przeniesie się w klimat lat 50. ubiegłego stulecia. Odwiedzający festiwal będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć przygotowaną przez Fundację Koszary i portal Garwolin.org. W corocznej festiwalowej gazecie też będzie można poczytać o tym, co na przestrzeni 70 lat działo się w garwolińskiej kulturze. Swoją wiedzę z tego tematu będzie można sprawdzić podczas tradycyjnego quizu przygotowanego przez Tadeusza Zalewskiego.
Muzyczna podróż w czasie
W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Także muzycznie. Wydarzenie otworzy parada z tegoroczną gwiazdą – zespołem Brass Federacja. To rasowy brass-band, nawiązujący do tradycji nowoorleańskich brass-bandów, ale świadomie, niczym czary głosowe ich instrumentów, patrzy w przód i gra nie tylko tradycję, ale także muzyczne nowości. Założycielem Federacji jest dęciakomaniak Piotr Wróbel, puzonista, suzafonista, który skrzyknął do tej formacji swoich znakomitych przyjaciół-dęciaków. Zespół ma na koncie 2 płyty - Go, Go, To Be On Time! (Requiem Records, 2019) oraz Poniatowski Mosteczek (Soliton, 2022). Ostatnio rozgłos przyniosła im płyta z Janem Emilem Młynarskim pt. "Narkotyki". Brass Federacja zatrąbi i zabębni w składzie: Maurycy Idzikowski, Artur Jargiło, Kuba Łupiński – trąbki. Szymon Białorucki, Grzegorz Pałka, Bartek Łupiński – puzony, Piotr Wróbel – suzafon, Maciek Wojcieszuk, Wojtek Sobura – perkusja. Później, by tradycji stało się zadość, uczestnicy wydarzenia wspólnie z uczniami LO na Długiej zatańczą poloneza. Podczas niedzielnego popołudnia na scenie zagrają i zaśpiewają także – Warszawska Ferajna, zespół Chwilo Trwaj oraz Tadeusz Talarek. Popłyną zarówno melodie ludowe, folkowe, piosenki lat 50., a także przeboje do tańca.
Ulica pełna niespodzianek
Ci, którzy odwiedzają co roku Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina doskonale wiedzą, że w to jedno popołudnie spacer ulicą Senatorską to cała moc niespodzianek. Co krok, to atrakcje. Nie inaczej będzie w tym roku. Będą czekały bryczki konne, stoiska z rękodziełem, wystawy i prezentacje przygotowane przez szkoły, pasjonatów i kolekcjonerów. Będą atrakcje dla dzieci – między innymi dwa spektakle przygotowane przez Teatr Falkoshow, warsztaty ceramiki – i oczywiście garwoliński rosół.
Rezerwujcie czas! Spotkajmy się na Senatorskiej 19 maja!
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Miasto Garwolin
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina 2024 – program godzinowy*
15:00 muzyczna parada z zespołem Brass Federacja /start przy budynku Urzędu Skarbowego w Garwolinie/
15:20 oficjalne otwarcie festiwalu, wspólny polonez i pokaz tańca w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie
16:00 koncert zespołu Brass Federacja
17:00 kulturalny quiz Tadeusza Zalewskiego
17:30 zespół Chwilo Trwaj – „U cioci na urodzinach”
18:00 kulturalny quiz Tadeusza Zalewskiego
18:30 koncert Warszawskiej Ferajny
19:30 koncert Tadeusza Talarka
*Przewidywany ramowy program. Godziny wydarzeń mogą ulec zmianie
Napisz komentarz
Komentarze