niedziela, 30 marca 2025 18:57
Reklama
Reklama

Skarby w Maciejowicach

Rzymskie denary z podobiznami cesarzy odnaleziono na maciejowickiej ziemi. Jak się tam znalazły i po co zostały zakopane? Odpowiedzi na te pytania szukają teraz archeolodzy. W roku 1869, jak wspomina kronika parafii maciejowickiej, w okolicach Maciejowic odnaleziono skarb srebrnych monet, bitych w czasach cesarstwa rzymskiego.

 

Reklama

Bursztynowy szlak

Wspomniano o 28 odnalezionych monetach, na których rozpoznano wizerunki cesarzy: Trajana, Wespazjana, Marka Aureliusza i Komodusa. Postacie tych dwóch ostatnich z pewnością kojarzyć się mogą z filmem Ridleya Scotta ?Gladiator?. Z lekcji historii pamiętamy, że oddziały rzymskie dotarły najdalej na północny wschód do dzisiejszego Trenczyna na Słowacji. Skąd więc monety rzymskie znalazły się w okolicach dzisiejszych Maciejowic? Dlaczego u schyłku II wieku n.e. skarb został ukryty? Jedna z tras słynnego szlaku bursztynowego, pomiędzy starożytnym Rzymem a wybrzeżem Morza Bałtyckiego, przebiegała najprawdopodobniej wzdłuż Wisły.

Jedna z hipotez napływu monet rzymskich na ziemie dzisiejszej Polski mówi o chęci czerpania zysków z kontroli szlaku bursztynowego przez lokalne grupy plemienne. Bardzo prawdopodobna jest również sprzedaż niewolników na teren cesarstwa rzymskiego, a w końcu zbrojne wyprawy wojenne. Grupa archeologów skupiona wokół Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, stara się rozwikłać tajemnice skarbu odnalezionego w rejonie Maciejowic w XIX wieku.

Zbierając informacje w terenie, archeologom szybko udało się dokonać sensacyjnego odkrycia. Okazało się, że poszukujący z użyciem wykrywacza metali pasjonaci militariów działający na terenie pola bitwy maciejowickiej z 1794 roku, natrafili w rejonie miejscowości Podzamcze na kilkanaście denarów rzymskich, których emisja była zbieżna z opisywanym w kronice parafialnej. Jest więc nadzieja, że w 1869 roku odnaleziono tylko część monet, a reszta nadal zalega w ziemi. Rozpoczęte za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków badania powierzchniowe z użyciem GPS-u oraz wykrywaczy metalu, przynosiły oczekiwane rezultaty, z powierzchni pola udało się podjąć kolejne 3 całe monety oraz 2 fragmenty.

W obawie o swój los?

Odnalezione na powierzchni monety dały początek regularnym pracom archeologicznym. W maju 2007 roku, pod kierownictwem Macieja Widawskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie w trakcie trzydniowych badań, archeologom udało się podjąć kolejne monety w tym denary Cesarzy Hadriana, Marka Aureliusza oraz Komodusa. Kontynuacja badań w Podzamczu planowana jest na październik bieżącego roku. Do chwili obecnej badaczom nie udało się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Jedną z zagadek jest sam powód ukrycia monet, powszechnie uważa się, że denary były deponowane w ziemi w sytuacjach zagrożenia. Czy powodem ukrycia była zbrojna napaść na osadę kultur przeworskiej położoną w dzisiejszym Oronnem przez ludność Gocką, która pojawiła się na Mazowszu w końcu II wieku n.e.?

Kolejne znalezisko

W gronie badaczy pojawiła się hipoteza zakładająca, że monety mogły zostać wrzucone do ognia, wysoce prawdopodobne wydaje się zatem, że skarb monet z Podzamcza mógł być złożony celowo w ziemi, w związku z praktykami magicznymi, których nie będziemy mogli odtworzyć, a które miały na celu zjednanie człowieka z siłami natury.

W trakcie badań w Podzamczu udało się przypadkowo odkryć kolejne cenne stanowiska archeologiczne z pierwszych wieków naszej ery. Na uwagę zasługuje cmentarzysko ciałopalne odkryte w Oronnem, a na nim grób wojownika z I wieku naszej ery, który na wyprawę w zaświaty został zaopatrzony w żelazny miecz, tarczę oraz groty strzał i zapinkę do szaty. Cmentarzysko pochodzące z tego samego okresu odkryto w roku 1994 w Oblinie.

Maciejowice zabytkami stoją

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W całym powiecie mamy 63 obiekty wpisane do rejestru zabytków. W gminie Maciejowice najwięcej, bo aż 13. Co warto zobaczyć podczas wiosennych wycieczek? Gdzie zajrzeć?

Maciejowice ? tu koniecznie odwiedzamy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, jego budowa rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku, odbudowany później po pożarze z 1819 roku. Do rejestru zabytków jest także wpisana wybudowana właśnie w tym czasie dzwonnica oraz plebania. Nie można także ominąć rynku, na którym znajdziemy zabytkowy ratusz z kramami oraz dawny szpital.

Oblin ? zabytkowy spichlerz

Podzamcze ? sama nazwa już wskazuje, czego możemy się w tym miejscu spodziewać. A lista jest długa ? zespół pałacowy (pałac, oficyna, ruina stajni z basztą), park, dom ogrodnika, budynek administracji, kapliczka, pole bitwy oraz młyn wodny ? to wszystko obiekty zabytkowe.

Samogoszcz ? zabytkiem jest wybudowany w 1863 roku przez Stanisława Zamoyskiego kościół parafialny pw. Św. Jadwigi oraz budynek starej plebanii wzniesiony w 1844 roku

Adrian Pogorzelski a.k.pogorzelski(małpa_)gmail.com

jd


Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach

Skarby w Maciejowicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sal 21.04.2011 11:55
nasza ziemia kryje jeszcze wiele tajemnic....

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: PytanieTreść komentarza: Pan na zdjęciu nr 56 wygląda jakby wpatrywał czegoś innego niż nadlatująca piłka. Macie pomysły czego mógł wypatrywać?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:27Źródło komentarza: Siatkarskie emocje samorządowców w GórznieAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Coś w tym jest ,aczkolwiek czy do odwołania dyrektora Zochowskiego ,ja już pomijam czy pracował jako dyrektor dobrze czy źle, zapewne zgodnie z powiedzeniem - Tak krawiec kraje jak materiału staje ,jak jest z pieniędzmi w służbie zdrowia WIDZIMY,SŁYSZYMY, OGLĄDAMY W MEDIACH I ZNAMY Z AUTOPSJI JAKO PACJENCI.Tylko czy do tego trzeba było wynajdywać " przedwojenne" przepisy z prawa pracy o 11 godzinnej przerwie między " zajęciami " na tej podstawie ? (chyba) zwalniać człowieka który całe życie zawodowe spędził w tym szpitalu. Organizować zebrania w powiecie potępiające jego pracę z drugiej strony zlot pracowników szpitala w obronie swojego pryncypala, wszytko to w sosie partyjnej walki dwu koterii w ramach jednej partii.Czy ci którzy w ten " sposób " odwołali dyrektora przedstawili mieszkańcom powiatu JAKIKOLWIEK PROGRAM NAPRAWCZY I OGŁOSILI GO PUBLICZNIE nic o tym nie wiem ,a jest 21 wiek i analfabetyzm ponoć już zwalczono, więc można by wytłumaczyć decyzję która rozpaliła opinię publiczną.A tak słyszymy w plotkach o osobie następcy ale tylko w plotkach ,ludzie podzielili się nawet w komentarzach doszło do gorszących epitetów, zarzutów o trucie pacjentów z drugiej strony groźby sądowe, słowem scysja która nie powinna mieć miejsca.A można było zaprosić media dyrektora ,przyszłego następcę na tym stanowisku pozwolić dyrektorowi ustosunkować się do dotychczasowej działalności, kandydatowi na następcę pozwolić przedstawić swój ogląd na przyszłą działalność szpitala pod jego hipotetycznym zarządem i w sposób cywilizowany dokonać zmiany jeżeli faktycznie była ona konieczna.Nie ,trzeba było zrobić praktycznie wojnę domową w tak ważnym segmencie jak służba zdrowia,to tylko świadczy o ludziach którzy nami rządzą na szczeblu powiatowym.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 30.03.2025, 11:53Źródło komentarza: Gmina Górzno najlepsza pod siatkąAutor komentarza: Ha Ha HaTreść komentarza: Tak, to ta której wszędzie pełno nawet jak w gminie otwierają lodówkę to też jest na pierwszym planie aha ha ha (współczuję)Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:28Źródło komentarza: Święto lokalnych liderówAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: A była Pani włodarz bo jakoś na fotkach nie widać ?Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Święto lokalnych liderów
Reklama