Podatek od środków transportowych płacą właściciele i posiadacze:
- Samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
- Ciągników siodłowych i balastowych z naczepą lub przyczepą o masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony
- Przyczep i naczep, które wraz z pojazdem silnikowym posiadają masę całkowitą od 7 ton,
- Autobusów
Obowiązkowa deklaracja DT-1 pozwala właścicielom pojazdów samodzielnie obliczyć wysokość podatku od środków transportowych.
Termin złożenia deklaracji DT-1
Posiadacze pojazdów ciężarowych itp. deklarację DT-1 składają do 15 lutego każdego roku podatkowego. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym terminie, dokument należy przekazać w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku, czyli np. zakupu autobusu lub ciężarówki.
Organem podatkowym właściwym dla podatku od środków transportowych jest urząd miasta lub gminy właściwy według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika.
Jak prawidłowo wypełnić i przekazać druk DT-1?
Deklarację DT-1 możesz wypełnić ręcznie, drukowanymi literami, pamiętając o podpisie i czytelności dokumentu. Dostępne są także druki elektroniczne, m.in. interaktywne, w których podświetlono na czerwono wymagane pola, a część wyliczeń zostanie uzupełniona automatycznie.
Alternatywą dla samodzielnego uzupełniania pól formularza są Przyjazne Deklaracje – prosty kreator udostępniający podatnikowi system wyboru kafelkowego oraz pytania i odpowiedzi, które krok po kroku prowadzą przez cały proces. System pozwala też m.in. na importowanie danych o pojeździe z pliku excel. Generowanie deklaracji DT-1 odbywa się online. Po zakończonej pracy dokument można wysłać przez ePUAP lub wydrukować i zanieść osobiście do urzędu lub wysłać pocztą.
Przed rozpoczęciem wypełniania druku DT-1, sprawdź stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w twojej gminie. Wysokość podatku zależy m.in. od wpływu pojazdu na środowisko naturalne, liczby siedzeń w autobusie itp.
Do kiedy zapłacić podatek od środków transportowych?
Terminy płatności podatku od środków transportowych zależą od momentu złożenia deklaracji DT-1. W przypadku standardowej daty 15 lutego, podatek należy zapłacić w dwóch ratach proporcjonalnych – do 15 lutego i do 15 września.
Jeśli druk DT-1 został złożony po 15 lutego, a przed 15 września, pierwszą ratę zapłać w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, a drugą – do 15 września. Jeśli po 15 września – zapłać podatek jednorazowo w ciągu 14 dni.
Napisz komentarz
Komentarze