poniedziałek, 7 kwietnia 2025 06:48
Reklama
Reklama

Czym jest deklaracja DT-1? Do kiedy należy ją składać?

Jesteś właścicielem samochodu ciężarowego, ciągnika z przyczepą lub naczepą, autobusu? Pamiętaj o złożeniu deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1. Sprawdź, w jakim terminie i do jakiego organu podatkowego złożyć ten dokument oraz jak prawidłowo go wypełnić. Deklaracja DT-1 – czym jest? Kto ją składa? Deklarację na podatek od środków transportowych na druku DT-1 składają osoby fizyczna i prawne będące właścicielami określonych środków transportowych. Obowiązek ten obejmuje również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które taki pojazd został zarejestrowany oraz posiadaczy pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną.

Podatek od środków transportowych płacą właściciele i posiadacze:

Reklama
  • Samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. 
  • Ciągników siodłowych i balastowych z naczepą lub przyczepą o masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony
  • Przyczep i naczep, które wraz z pojazdem silnikowym posiadają masę całkowitą od 7 ton,
  • Autobusów

Obowiązkowa deklaracja DT-1 pozwala właścicielom pojazdów samodzielnie obliczyć wysokość podatku od środków transportowych.

Termin złożenia deklaracji DT-1

Posiadacze pojazdów ciężarowych itp. deklarację DT-1 składają do 15 lutego każdego roku podatkowego. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym terminie, dokument należy przekazać w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku, czyli np. zakupu autobusu lub ciężarówki.

Organem podatkowym właściwym dla podatku od środków transportowych jest urząd miasta lub gminy właściwy według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika.

Jak prawidłowo wypełnić i przekazać druk DT-1?

Deklarację DT-1 możesz wypełnić ręcznie, drukowanymi literami, pamiętając o podpisie i czytelności dokumentu. Dostępne są także druki elektroniczne, m.in. interaktywne, w których podświetlono na czerwono wymagane pola, a część wyliczeń zostanie uzupełniona automatycznie.

Alternatywą dla samodzielnego uzupełniania pól formularza są Przyjazne Deklaracje – prosty kreator udostępniający podatnikowi system wyboru kafelkowego oraz pytania i odpowiedzi, które krok po kroku prowadzą przez cały proces. System pozwala też m.in. na importowanie danych o pojeździe z pliku excel. Generowanie deklaracji DT-1 odbywa się online. Po zakończonej pracy dokument można wysłać przez ePUAP lub wydrukować i zanieść osobiście do urzędu lub wysłać pocztą. 

Przed rozpoczęciem wypełniania druku DT-1, sprawdź stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w twojej gminie. Wysokość podatku zależy m.in. od wpływu pojazdu na środowisko naturalne, liczby siedzeń w autobusie itp.

Do kiedy zapłacić podatek od środków transportowych?

Terminy płatności podatku od środków transportowych zależą od momentu złożenia deklaracji DT-1. W przypadku standardowej daty 15 lutego, podatek należy zapłacić w dwóch ratach proporcjonalnych – do 15 lutego i do 15 września.

Jeśli druk DT-1 został złożony po 15 lutego, a przed 15 września, pierwszą ratę zapłać w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, a drugą – do 15 września. Jeśli po 15 września – zapłać podatek jednorazowo w ciągu 14 dni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Grający w legnickiej klasie B gr. II Górnik II Polkowice zdobył w 17- stu meczach 212 bramek i z bilansem 17-0-0, br, 212-6 jest liderem.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 17:05Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: 9. i 89. minuta. To minuty, w których Maciej Górski- wychowanek Hutnika Huta Czechy pogrążył w dwóch meczach Wieczystą Kraków. Oba mecze miały miejsce w Krakowie. Jesienią w barwach Resovii (było 1:0). Teraz w barwach Podbeskidzia- bramka na 3:2.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 16:40Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Gramy do końca. Tak jak skazana na porażkę Wilga Garwolin z KTS Weszło. Obstawiłem w myślach remis. Szkoda, że o tym nie napisałem przed meczem. Teraz to już po ptakach :-). I tak nikt mi nie uwierzy. Tymczasem dwa ciekawe przebiegi meczów w IV lidze. W obu prowadzenie 3:0 nie dało wygranej: Huragan Międzyrzec Podlaski- Lublinianka Lublin 3:3 (0:2). Bramki: Huragan- 65, 71 i 77. Lublinianka- 11(k), 16 i 49 min. Lublinianka zajmuje 2. miejsce w tabeli i prawdopodobnie baraże o III ligę. Huragan jest na miejscu 14. - spadkowym. Jaguar Gdańsk- Pogoń Lębork 4:5 (3:1). Bramki: Jaguar- 17, 26, 37. Pogoń Lębork- 45+ (k), 46, 59, 65 i 79 (k). Pogoń zajmuje 3. miejsce bez szans na awans, a Jaguar 5. w tabeli pomorskiej IV ligi.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 16:15Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Niewątpliwy sukces Wilgi i niestety spadek w tabeli .Grot uratował nas dwoma niekonwencjonalnymi strzałami bez przygotowania które z dużym szczęściem otarły się o nogi obrońców Weszło i wten sposób znalazły drogę do bramki,trzeba przyznać, że garwolinski napastnik to potrafi, nie boi się uderzać z każdej pozycji i jak widać to się opłaca.Problemem jest dobra forma Blonianki która niestety nadrabia dystans ,trwa niemoc Ząbek które śmiem twierdzić pomimo tego ,że dalej liderują zakonczyly walkę o bezposredni awans ,utraciły już cała ogromną przewagę i widać, że jest problem z chęcią do gry ,korzysta na tym Mazovia która idzie na mistrza i wreszcie prezes Kuc zrealizuje marzenia po wydaniu milionów.Gratulacje dla Wilgi za wstanie z kolan i nie uderzenie głową w sufit. Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 6.04.2025, 10:17Źródło komentarza: „Wyjazdowy” remis Wilgi z KTS Weszło. Dublet Grota [wideo]
Reklama