czwartek, 3 października 2024 15:26
Reklama

Stanisław Kopik „Zemsta” odnaleziony

W ubiegłym tygodniu, podczas uroczystości w Belwederze, wręczono uroczyście 30 not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów. Wśród nich był także Stanisław Kopik „Zemsta”, którego szczątki zidentyfikowano w ubiegłym roku. – Dopiero po upadku totalitarnych imperiów i przeprowadzeniu koniecznych rozrachunków z naszą powojenną historią prawda zatriumfowała nad fałszem i manipulacją. Pojęcia takie jak: wierność i zdrada, patriotyzm i kolaboracja odzyskały swoje autentyczne, właściwe i teraz oczywiste dla nas znaczenia – napisał Prezydent Andrzej Duda do uczestników spotkania. List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Porucznik Stanisław Kopik ps. „Zemsta” urodził się 21 lipca 1914 r. w Słomczynie w pow. warszawskim (obecnie piaseczyńskim). W 1936 r. rozpoczął służbę w 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. W czasie kampanii wrześniowej, walcząc w szeregach Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej płk. Stefana Roweckiego, został ranny w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim i dostał się do niewoli niemieckiej. Po ucieczce ze szpitala powrócił do Garwolina, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną w Obwodzie AK Garwolin o krypt. „Gołąb”. W lipcu 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego i brał udział w walkach w rejonie Warszawie oraz forsowaniu Odry. W październiku 1945 r. rozpoczął służbę w Wojskach Ochrony Pogranicza. Jednocześnie nawiązał kontakt z komendantem Oddziałów Leśnych Zgrupowania NSZ kpt. Henrykiem Flame ps. „Bartek”.

W obawie przed aresztowaniem na początku sierpnia 1946 r. zdezerterował ze strażnicy WOP w Rycerce Górnej. Szybko zorganizował własny oddział, który stoczył wiele starć z funkcjonariuszami UB, WOP i KBW oraz przeprowadził liczne akcje wymierzone przeciwko konfidentom bezpieki. Wiosną 1947 r., wobec częściowego rozbicia, rozwiązał oddział i wraz z żoną wyjechał do Warszawy. 17 czerwca 1948 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki i przewieziony do siedziby MUBP przy ul. Cyryla i Metodego. Prawdopodobnie w nocy z 17 na 18 czerwca 1948 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy UB. Według oficjalnej wersji wyskoczył z okna drugiego piętra gmachu UB. Szczątki Stanisława Kopika zostały odnaleziono w maju 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie kwatery „C” Cmentarza Powązkowskiego.

W maju 2021 roku na ścianie garwolińskiej kolegiaty odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Kopika.

red. za prezydent.pl

fot. garwolin.org - zdjęcie por. Kopika ze zbiorów Wojciecha Szczegota.

fot. Przemysław Keller/KPRP – zdjęcie z uroczystości w Belwederze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama